Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Може ли Жандармерия да спира за проверка МПС?


Recommended Posts

Другарите Жандармеристи прегладнели ли са или имат правомощия да спират коли за проверка? :-k Днес точно такива ме спряха и след като не намериха за какво да се заядат се опитаха да пробутат номера "Ама ти говореше по телефона преди да те спреме". Както и да е, не мина и се измъкнах "безболезнено". Та въпроса ми е законно ли е Жандармерията да спира коли и да заплашва с писане на актове или не?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Могат да те спират за проверка,но не могат да ти пишат фиш или акт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мене ми е интересно!

По принцип сигурно имат право,но за актове и глоби се съмнявам.

В твоя случай с телефона, ако беше говорил можеше да викнат патрул на пътна полиция и той да ти напише акта (ако не дадеш рушвет разбира се),те и за това те спират!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако следваме логиката: жандармерията е част от органите на реда или поне така аз си мисля. А пък ние, според закона, сме длъжни да изпълняваме нарежданията и разпоредбите на въпросните органи. Следователно ако жандармерист поиска, ще те спре, ако ти поиска документите за проверка, длъжен си да му ги дадеш. Е, ако поиска да му направиш св..ка, можеш да му кажеш Хондурас :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен са ме спирали, но доколкото знам могат да ти проверят документите и да огледат дали не си краднал нещо. Акт не могат да ти пишат със сигурност. Трябва да викат КАТ-аджии и да пишат после много. Затова не им се занимава и разчитат ти да се спечеш и да им бутнеш. Мен ме спряха, щото задминах на непрекъсната линия, ама им казах, че онзи тъкмо спираше и те се отказаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те и да имат кочан с актове - ако началника им не е овластен да издава наказателни постановления по ЗДвП и да пишат- не хваща дикиш, може само да плашат. А дали имат право да спират и проверяват - ми щом имат право да арестуват и са показали палката не ми се иска да ги подминавам транзит - може с тез 5 литра дето имат да ме стигнат... smile009 Мисля, че са играли спатия та ако се хванеш да цакаш. Като колегите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Съгласно Закона за МВР от 2009г.НС"Жандармерия"от самостоятелна служба в системата на МВР е преименувана на Дирекция Специализирани Полицейски Сили и е прехвърлена под "шапката" на НС"Полиция",като по закон същите имат абсолютно всички полицейски правомощия/в определени случай и по-големи/,включително и съставянето на Актове.Основната им дейност според закона за МВР и ППЗМВР е охрана на масови мероприятия,борба с масови безредици и тежки нарушения на обществения ред,но при нормално обстановка същите изпълняват абсолютно същото както и другите полицай от районо управление!Специално за Актове по КАТ обаче,съгласно заповед на министъра,всяка година се държат изпити по ЗДвП и началниците им определят кой ще пише актове по КАТ и кой не!Ако при проверката на МПС бъде констатирано някакво нарушение по ЗДвП,дори и самият служител в случая да не е оторизиран да ви състави Акт,закона му дава право да потърси съдействие и да ви задържи до идването на друг служител който да ви състави Акта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2-3 години, когато раздадоха палки и на пешите патрули (меките шапки) имаше изискване 700 човека от тях да са минали специални квалификационни курсове. Има изискване за правоспособност и за тях. Същото би трябвало да е и за жандармерията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност не могат да ти напишат акт по ЗДП. Могат ако установят нарушение да извикат КАТ и те да ти съставят акт. Точно вчера говорих с приятел от жандармерията по този въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като юрист и човек който познава законите на страната ви обясних,че съгласно Закона за МВР и правилника за прилагане на закона от няколко години служба с името"Жандармерия"не съществува,същата е преименувана в Дирекция Специализирани Полицейски Сили и от самостоятелна служба е прехвърлена под "шапката"на НС"Полиция"!Специално за съставянето на Актове по ЗДвП/КАТ/,със заповед на министъра на вътрешните работи се определя кой може да ви тества с техническо средство за алкохол,кой може да ви напише Акт за превишена скорост,при настъпило ПТП кой може да ви издаде протокол и да реши вината-в случая само Пътна Полиция или КАТ,както е по-известна!При констатиране на друго нарушение обаче по закона за движение по пътищата няма юридическа пречка или законово основание което да забранява на другите полицай да пишат Актове по КАТ,друг е въпроса че с вътрешна заповед на началниците им се определя кой е "овластен"да съставя Актове по КАТ и кой не!Примерно при масови безредици или тежки нарушения на обществения ред-с димки,сълзотворен газ или с водна струя могат да боравят само служителите на Дирекция Специализирани Полицейски Сили-/ бившата Жандармерия/,това също е регламентирано със заповед кой може да борави с такава специализирана техника примерно,там обаче нещата са строго регламентирани и законно установени в ЗМВР ,кога се използва тази техника,употребата на физическа сила и помощни средстава, и тнт.!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откъде я изровихте тая тема от преди повече от 2 години, бре? :smt032

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.