Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Няма общо с автомобилите на газ, но ми трябва ПРОПАН


MonsterOOD

Recommended Posts

Инвертори, хипер-инвертори и сие са добре до -10, макс -15 градуса. След това умират.

При термо помпите вода-вода нещата са доста по-добре. Там "външната" температура е винаги около 14-15 градуса и COP-а значително по-висок (5+). Инвестицията - от 12к лв нагоре smile049

 

Що се отнася до газта от газ-станций - ами няма начин да е изгодно. Тая газ е обложена с акциз smile049

 

На дърва - при хубави дърва, добре изчислена/направен инсталация, правилно ползване, поддържане и сие цената е за отполение ще е по-ниска от тази с термо-помпа. Но пък хамалогията си остава ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи е прав че инверторните климатици на -10/15/ умират.

Аз съм се замислил и за напълно автоматизиран котел на твърдо гориво,но съм на 7-мия етаж. :smt0344

Идеята ми е да монтирам котела в мазето и да прекарам тръбите в нишата където вървят тръбите на питейната и мръсната вода.Място има,ама се притеснявам че съседите може да недоволстват.

 

Иначе ...ето този съм си харесал:

http://www.termaex.com/cgi-bin/index.pl ... 8&brand=30

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инвертори, хипер-инвертори и сие са добре до -10, макс -15 градуса. След това умират.

При термо помпите вода-вода нещата са доста по-добре. Там "външната" температура е винаги около 14-15 градуса и COP-а значително по-висок (5+). Инвестицията - от 12к лв нагоре smile049

 

Що се отнася до газта от газ-станций - ами няма начин да е изгодно. Тая газ е обложена с акциз smile049

 

На дърва - при хубави дърва, добре изчислена/направен инсталация, правилно ползване, поддържане и сие цената е за отполение ще е по-ниска от тази с термо-помпа. Но пък хамалогията си остава ...

 

Няма как да се съглася. От години се отплявам на клими/говоря за японски/. Вярно е че копа пада, но пак е по-добре от нещо друго. Примерно от 8кв. пада на 6кв. при -15 ама пак е наред. 2002г. при нас беше стигнало -20, а в къщи си беше +22. Всичко е до начин на ползване и отопление на всички помещения. Лично ползвам тошиба и мога да кажа,че имат топъл дефрост и няма загуба на Т в помещението. Имаш лс.

 

faraona поразгледай за скрол и двуроторните. Принципно за европа хипера е луди пари. Направи една справка при втората ръка и ще видиш за какво иде реч. Виж за пример 285пдр/лдр/адр/гдр на тошиба и ще разбереш за какво става дума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изкуших се и аз да се включа по темата, макар и ад не мога много дадопринеса. А ето и меннията:

 

1. Дори и да се намери някъде да пълнят само с пропан, то ефекта няма да е особено голям. Пропана не е много повече "енергосъдържащ", както се вижада и от писанията преди. А и да е....то това ще е отразено в цената.... :)

 

2. Коллко дни в годината температурите са под - 15 градуса? Най елементарното обяснение за принципа на работа на инверторните климатици е, че те изсмукват "топлината" от околната среда и я вкарват в помещението. Имат праг, под който "изсмукването" вече спира да е ефективно и праг под който е невъзможно.... Както и да е, за мен това е един от най-икономичните начини за отопление, макар и да имат следните недостатъци: сравнително високо ниво на шум; разнасят микробите "равномерно" из цялото помещение, изискват сезонна профилактика.....нищо че някъде пише самопочистващ се филтър ...ала бала

 

3. Термопомпите са яко решение но искат голяма инвестиция и не са толкова много терените при които да са приложими

 

поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хиперинвертори има, но принципите има на действие не се различават от тези на инверторите.

Така ги наричат, когато COP е по-голям от 5.

 

COP по-голям от 3,88 с тъпата капиляра на климатиците няма как да се постигне! Много ми е интересно как при положение, че на охлаждане копа му го дават 2,5, как на отопление постигат 5 и нагоре(много просто-нагревател във вътрешното тяло!)

При външна температура от -5 и климатизирано жилище 25 градуса копа който вади е 3.25.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

COP по-голям от 3,88 с тъпата капиляра на климатиците няма как да се постигне!

С това изобщо не съм съгласен! Ето какво казват хората: http://klimatici.log.bg/article.php?article_id=69510

Много ми е интересно как при положение, че на охлаждане копа му го дават 2,5, как на отопление постигат 5 и нагоре

Не съществува климатик с подобна разлика между EER и COP, сигурно става въпрос за печатна грешка...

Обикновено разликата е от порядъка на 10%, като е нормално ефективността при охлаждане да е по-малка поради конструктивни особености.

(много просто-нагревател във вътрешното тяло!)

По този начин ефективността ще намалее още повече, защото такъв нагревател има по дефиниция COP=1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

COP по-голям от 3,88 с тъпата капиляра на климатиците няма как да се постигне!

С това изобщо не съм съгласен! Ето какво казват хората: http://klimatici.log.bg/article.php?article_id=69510

Много ми е интересно как при положение, че на охлаждане копа му го дават 2,5, как на отопление постигат 5 и нагоре

Не съществува климатик с подобна разлика между EER и COP, сигурно става въпрос за печатна грешка...

Обикновено разликата е от порядъка на 10%, като е нормално ефективността при охлаждане да е по-малка поради конструктивни особености.

(много просто-нагревател във вътрешното тяло!)

По този начин ефективността ще намалее още повече, защото такъв нагревател има по дефиниция COP=1.

 

Нямам намерение да споря с никой! На теория може и да докараш коп 10,ама на практика повече от 4 няма как! Монтирал съм от Беко до Мицубиши. Най-добре се вижда като му сложиш манометрите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз още по-малко искам да споря... smile027

Само бих коментирал, че само с манометри нищо не може да направи!

Нужна е най-малкото и температурата в двете тръби.

Освен това с подобни измервания не може да се определи нито ефективността на компресора, нито на електрониката, нито на вентилаторите...

Хау!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Нямам намерение да споря с никой! На теория може и да докараш коп 10,ама на практика повече от 4 няма как! Монтирал съм от Беко до Мицубиши. Най-добре се вижда като му сложиш манометрите...

 

Явно си далеко от климите и говориш за ония дет я сакат я не сакат и имат подгрев. Има един 285YAR дето копа е 6, но погледни това и най-вече ПДР-ра. Всичко това от преди години. Помисли как е сега.

 

Toshiba RAS-225EAD

 

Модел: 2005~2006 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна темепература:

Охлаждаща мощност: 2.2 kW (0.7 ~ 3.1)

Консумация: 390 W (170 ~ 1015)

COP: 4.89 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 2.2 kW (0.7 ~ 3.9)

Консумация: 450 W (155 – 790)

COP: 5.64 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна темепература:

Отоплителна мощност: 2.8 kW

Консумация: 900 W

APF: 4.80 (коефицент на ефективност при всички режими – охлаждане 5.33, отопление 4.62)

Модела е покрил на 100% изискванията за съответния период.

Toshiba RAS-225UDR

 

Модел: 2002~2003 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна темепература:

Охлаждаща мощност: 2.2 kW (0.5 ~ 3.1)

Консумация: 365 W (85 ~ 660)

COP: 6.02 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 3.2 kW (0.5 ~ 5.8)

Консумация: 535 W (70 ~ 1265)

COP: 5.98 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна темепература:

Отоплителна мощност: 4.2 kW

Toshiba RAS-225YDR

 

Модел: 1998~2000 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна темепература:

Охлаждаща мощност: 2.2 kW (0.5 ~ 3.1)

Консумация: 415 W (85 ~ 660)

COP: 5.30 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 3.2 kW (0.5 ~ 5.5)

Консумация: 580 W (70 ~ 1265)

COP: 5.51 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна темепература:

Отоплителна мощност: 4.0 kW

Toshiba RAS-285NR

 

Модел: 2004~2005 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна темепература:

Охлаждаща мощност: 2.8 kW (0.7 ~ 3.4)

Консумация: 570 W (155 ~ 920)

COP: 4.91 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 3.6 kW (0.7 ~ 5.5)

Консумация: 695 W (170 ~ 1335)

COP: 5.18 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна темепература:

Отоплителна мощност: 4.0 kW

Консумация: 1180 W

COP: 5.05 (средна стойност)

Модела е покрил на 103% изискванията за съответния период.

Toshiba RAS-285PADR2 давам данни за 100V модел.

Модел: 2001/2002 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна температура:

Охлаждаща мощност: 2.8 kW (0.5 ~ 3.9)

Консумация: 495 W (55 ~ 940)

COP: 5.66 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 4.0 kW (0.5 ~ 8.1)

Консумация: 680 W (55 ~ 2000)

COP: 5.88 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна температура:

Отоплителна мощност: 5.9 kW

COP: 5.77

Параметри на климатика при -15°С външна температура:

Отоплителна мощност: 4.9 kW

Toshiba RAS-2855ADV

Модел: 2004~2005 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна температура:

Охлаждаща мощност: 2.8 kW (0.7 ~ 3.4)

Консумация: 645 W (155 ~ 920)

COP: 4.34 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 3.2 kW (0.7 ~ 4.6)

Консумация: 585 W (170 ~ 1240)

COP: 5.47 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна температура:

Отоплителна мощност: 3.3 kW

Консумация: 1095 W

COP: 4.91 (средна стойност)

APF: 5.10 (коефицент на ефективност при всички режими – охлаждане 5.70, отопление 4.89)

Модела е покрил на 100% изискванията за съответния период.

Toshiba RAS-406UDR

Модел: 2002~2003 година/R410A

Параметри на климатика при 7°С външна темепература:

Охлаждаща мощност: 4.0 kW (0.7 ~ 5.1)

Консумация: 995 W (120 ~ 1600)

COP: 4.02 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Отоплителна мощност: 6.0 kW (0.7 ~ 9.4)

Консумация: 1265 W (85 ~ 2690)

COP: 4.74 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)

Параметри на климатика при 2°С външна темепература:

Отоплителна мощност: 6.8 kW

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...
...

Напълно подкрепям мнението на колегите, само ще добавя, че върху параметрите влияе освен температура (както е писал vankovarnata), така и дължината на тръбния път.

Климатиците в къщи са с коефициенти 5,2х при отопление и 5,0х при охлаждане (пиша по памет и затова има х :D).

Вече не се замисляме какво и кога да включваме за отопление и въпреки това сметките ни намаляха, независимо от повишаването на цената на електроенергията. В момента са в трети отоплителен сезон и пак сме далеч от предишните сметки.

Да не прозвучи като реклама, но климатиците са Mitsubishi Electric MSZ-FD25VA.

Преди да ги купим, попаднах на резултати от тестовата им експлоатация в продължение на няколко месеца. Беше в държава в Европа, но не помня точно коя - ден по ден, с данни за температурата навън, вътре, консумация и т.н.

И накрая - климатика все пак не е лекарство за всички случаи. За нашия климат обаче го смятам за много добро решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.