Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За тоците, белите мечки и още нещо...


NightSpirit

Recommended Posts

Искам да попитам вещите в ел. материята за един екологично-практичен въпрос. Често слушам по ТВ за зарядните (гсм, лаптоп..), че трябва непременно да се изключват от ел мрежата когато нищо не се зарежда през тях. Наскоро дори казваха (бТВ), че зарядното горяло едва ли не колкото хладилник и т.н., което сигурно не е чак така. Аз като лаик на тази тема разсъждавам съвсем първосигнално - няма какво да консумира енергията, съответно не се хаби ток. И всички зарядни си ми стоят включени. Но освен, че не искам да плащам излишно на енергото също така съм и много environmental friendly и милея за белите мечки пък току виж съм им стопил ледниците с моя гсм. Та това искам да питам - хаби ли се ток като стои зарядното в контакта? Също така става ли нещо с лаптопа ако стои включен в захранването постоянно. И последно, но много важно - ако включа зарядно (GSM, GPS) в запалката на колата и не го извадя след като откача самото устройтво и загася колата ще ми точи ли акумулатор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам вещите в ел. материята за един екологично-практичен въпрос. Често слушам по ТВ за зарядните (гсм, лаптоп..), че трябва непременно да се изключват от ел мрежата когато нищо не се зарежда през тях. Наскоро дори казваха (бТВ), че зарядното горяло едва ли не колкото хладилник и т.н., което сигурно не е чак така. Аз като лаик на тази тема разсъждавам съвсем първосигнално - няма какво да консумира енергията, съответно не се хаби ток. И всички зарядни си ми стоят включени. Но освен, че не искам да плащам излишно на енергото също така съм и много environmental friendly и милея за белите мечки пък току виж съм им стопил ледниците с моя гсм. Та това искам да питам - хаби ли се ток като стои зарядното в контакта? Също така става ли нещо с лаптопа ако стои включен в захранването постоянно. И последно, но много важно - ако включа зарядно (GSM, GPS) в запалката на колата и не го извадя след като откача самото устройтво и загася колата ще ми точи ли акумулатор?

Първичната намотка на трансформатора (зарядното) е под напрежение => консумация има. За запалката, не хаби, ако гнездото не е под напрежение (най-вероятно на контакт). За лаптопа - най-дълъг живот на батерията се постига, ако не се зарежда напълно (примерно ако се зарежда на 80%). Това вече зависи от производителя на пц-то и хардуерната поддръжка. Иначе харченето на ток вероятно е по-голямо когато ползваш лаптопа и му зареждаш батерията едновременно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип медиите обичат да преувеличават,преувеличението е основен техен инструмент за да родят някаква новина.Нещата стоят по следния начин:

Що се отнася до ел.мрежата - няма как едно зарядно устройство за мобилен телефон за консумира толкова енергия,колкото един хладилник.Понеже тока и напрежението в ел.мрежата са променливи,могат да се разглеждат явлението дефазиране на тока спрямо напрежението.Всеки ел.уред или т.нар. консуматор притежава 3 характеристики - R,L,C.Или това са активно съпротивление,индуктивост и капацитет.Взависимост в какво отношение са те едни спрямо други това определя характера на консуматора - характера на характеристичното му съпротивление - импеданса Z.Консуматори,имащи предимно само активно съпротивление консумират само активна енергия и електромера отчита само нея.При този вид консуматори тока и напрежението се изменят по еднакъв начин и няма дефазиране,т.е. разместване.Но при други консуматори техния импеданс няма чисто активен характер,а индуктивен или капацитивен.Това ще рече,че консуматора изразходва определена активна енергия,която електромера отчита,но също така има и реактивна енергия,която циркулира между източника и консуматора с 2 пъти по-голяма честота от мрежовата.Тук вече има дефазиране на напреженито.Но тази циркулираща енергия електромера за активна енергия не я засича,което не оказва влияние,защото самата реактивна енергия не се оползотворява в консуматора,а тя просто се акумулира и отдава.

 

В този ред на мисли ключеното зарядно за телефон в ел. мрежата консумира някаква активна енергия,покриваща активните загуби при работа на зарядното,а също така консумира и реактивна енергия,която всъщност на консумира,а акумулира и отдава в мрежата.И при определени условия може да се случи така,че ако зарядното не е вкл. към телефона,а само в контакта,т.н. празен ход,можеда се окаже че има почти чист капацитивен характер.Тоест почти никаква активна енергия не консумира,а консумира реактивна такава,която е безполезна и само циркулира в мрежата.Само че тока и напрежението са дефазирани почти на 90 градуса,като тока изпреварва напрежението и поради това във веригата се отчита протичането на ток,дори може да не е малък,но дефакто консумация на активна електроенергия няма,т.е. електромера не реагира,въпреки че отчита протичане на ток през него.Когато си включиш телефона батерията му започва да смуче енергия - активна енергия за да се зарежда.Тогава вече зарядното започва да консумира в по-голям процент активна енергия,напрежението и тока остават дефазирани,но сравнително малко,и електромерът започва да отчита консумацията на активна енергия.

 

А що се отнася до автомобила - там напрежението и тока са постоянни по вид и освен активна енергия,друга не се консумира - няма условия за проявяване на явления като резонанс,дефазиране....В този случай дори при загасен автомобил,ако зарядното е включено в запалката(съответно запалката е под напрежение при изкл.автомобил) зарядното устройство консумира енергия,независимо че на изхода му няма закачен товар(консуматор)Това се обуславя от схемата на входната верига,осигуряваща поддържането на изходното напрежение,което зарежда консуматора,когато той се включи към него.

 

Та така....мисля че успях да го обясня по разбираем за всеки един човек начин.За да няма никаква консумация - изключва се всичко напълно.Друг е въпроса заслужава ли си,защото примерно някои устройста си искат да са в режим на stand by за да стартират адекватно при нужда smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей браво, ти им пусна първия урок по теоретична електротехника :):):)

 

Относно консумацията - лесно се проверява дали харчи. Ако топли - харчи. Консумирата активна енергия на празен ход освен в топлина в друго не може да се превърне, та пипаш и установяваш.

 

С две забележки:

 

1. Това което описвате важи за линейните захранвания (тия с трансформатор). Те са все по голяма рядкост. Новите са импулсни. Няма да теоретизирам, ако са читаво направени, ще консумират напрактика нищожна активна енергия на празен ход. Но думичката "АКО" е много важна. Китайския инженерен гении ражда такива чудеса, че.....

 

2. Проблема на зарядните в контакта не е че ще харчат ток. А че могат да се запалят. Нямате си представа какво значи китайски качествен контрол. Умната, особенно с зарядни закупени на "вторичния" пазар. Само ще ви кажа, че пройзводствената им цена е под 1$. Вие си направете сметката колко са безопасни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И...Наскоро дори казваха (бТВ), че зарядното горяло едва ли не колкото хладилник и т.н...

Това е като репортажа онзи ден (не помня по бтв или нова) за една майка и мнението й за памперсите - как не било еко съобразно да се използват. Ако сме искали да щадим природата да ползвам пелени и да ги перем. Що за малоумие - памперса е лесно разградим продукт. А какво се случва с прането - разход на вода и замърсяването й с перилен (ако ще и детски) препарат...

 

И пак за зарядните - аз изваждам от контакта всяко едно, което не ми трябва в момента. Дори и да не смуче ток, дори и да е марково, риск от повреда винаги има. Имам застраховка на апартамент, офис, къща, но да рискувам сакатлък заради такава дреболия не си струва. Всичко е въпрос на едно дръпване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във всяко едно зарядно има стопяем предпазител,тъй че бъдете спокойни!

Няма как да се запалите.Само ментеливите дето са за телефоните нямат,но там гърмят писти. :lol:

 

Аз също необичам да ги държа включени в мрежата,дори и телевизорите гася да не са в режим "стендбай". Не за друго,ами токът е калпав и господата от чез имат навика да го гасят когато на тях им е удобно.

.....Пък и по рядко ще сменям кондензаторите в захранването. smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стопяеми предпазители новите (импулсните) масово нямат! Даже марковите са така. Баш жълтите не ги коментираме въобще. Говоря за всякакви зарядни за литии-йон батерия, каквито се ползват напрактика в 99% от джаджите около нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам,досега съм разглобил и отремонтирал десетки такива.Повечето за лаптопи.

Всичките са имали предпазители! Въпросът е ,че не са стандартни стъклени,ами наподобяват на резистор. Срещал съм и стъклени,но пъхнати в шлауфка smile159

 

едит:

масово се ползват от този тип:

img_full.jpeg

 

img_full_2.jpeg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия в лаптопите са скъпи, излизат по няколко долара от завода. Китайчето може и да се прецака да сложи предпазител вътре.

 

Телефони, МП3, ПДА и прочие обаче много рядко имат.

 

Друг е въпроса, че трябва да си много вярващ човек за да се довериш на китайски предпазни средства :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като човек учил електротехника се присъединявам към мнението на lent. Искам да допълня, че дори и тази реактивна енергия да не загрява зарядното и да не се отчита от електромера, тя предизвиква загуби в електропреносната мрежа и влошава качеството на електрическата енергия. В новите зарядни действително напрежението първо се изправя, после се филтрира с кондензатори и преобразува с инвертор, но целия този процес също създава токове с какви ли не честоти и хармоници. Действително ефекта от едно включено или изключено зарядно е минимален, но замислете се - от 8 милиона? Аз лично не държа зарядното в контакта, още повече го ползвам веднъж-два пъти седмично. За риска от пожар - така си е, колкото по-малко консуматори стоят включени, толкова по-малък е риска някой от тях да се запали при токов удар или защото не е направен като хората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото не изключвайте телевизорите(кинескопните) от мрежата,а ги оставяйте на стенд бай.При стенд бай има отопление на катода на кинескопа.Когато телевизора се включи директно без да му е предварително затоплен катода,се получава т.нар. студена термоелектронна емисия,която скъсява живота на кинескопа.От друга страна, така или иначе кинескопите са на доизживяване и няма особен смисъл да бъдат щадени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото не изключвайте телевизорите(кинескопните) от мрежата,а ги оставяйте на стенд бай.При стенд бай има отопление на катода на кинескопа.Когато телевизора се включи директно без да му е предварително затоплен катода,се получава т.нар. студена термоелектронна емисия,която скъсява живота на кинескопа.От друга страна, така или иначе кинескопите са на доизживяване и няма особен смисъл да бъдат щадени.

 

Моля?

Колега, тук може да спорим до утре с теб.

В режим стендбай имаш едни 5волта дето са "дежурни" и хранят процесора. Отоплението на кинескопа е във веригата на ТХО-то,а то не работи в режим стендбай.

Ако искаш и по подробно мога да ти го обясня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото не изключвайте телевизорите(кинескопните) от мрежата,а ги оставяйте на стенд бай.При стенд бай има отопление на катода на кинескопа.Когато телевизора се включи директно без да му е предварително затоплен катода,се получава т.нар. студена термоелектронна емисия,която скъсява живота на кинескопа.От друга страна, така или иначе кинескопите са на доизживяване и няма особен смисъл да бъдат щадени.

 

Моля?

Колега, тук може да спорим до утре с теб.

В режим стендбай имаш едни 5волта дето са "дежурни" и хранят процесора. Отоплението на кинескопа е във веригата на ТХО-то,а то не работи в режим стендбай.

Ако искаш и по подробно мога да ти го обясня.

ОК.Може и така да е,но това го помня като ден днешен от един даскал по телевизионна техника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК.Може и така да е,но това го помня като ден днешен от един даскал по телевизионна техника.

 

Аз също съм го чувал,но на практика никога несъм го виждал.Иначе има логика в това което го казваш по горе, и си прав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше го на първите "западни" телевизори които се внесоха около 89-та година. Когато телевизорите се правеха в Япония, струваха половин гарсониера и се чакаше на нощна опашка със записване за да се сдобиеш с нещо различно от Велико Търново 89. :) Вече позабравени марки като AIWA, SANYO, TELEFUNKEN/GRUNDIG, NATIONAL, GOLDSTAR, CROWN.

 

Но затова и тези телевизори още работят по села и вили вече 20-25 години:)

 

След това всичко поевтиня, покитайчи се. Тогава някъде и отоплението в стендбай отпадна, щото не било ергономично. Всъщност така е по евтино :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че консумират нещо включените зарядни - консумират. Но в случая пак опираме до журналистическия синдром "И тока тече бавно по жицата". Ако са импулсни преобразуватели консумацията е нищожна. "Лайната", които се връщат в мрежата се филтрират с малогабаритни LC-групи, заради високата честота и т.н.". Е - говорим разбира се за изделия с поне някаква идея за качество. Ако разработката и изпълнението са от пьон-мьон-пьон, кин-чен-джон, ню делхи и от сорта - не ми се мисли.

Това, което казва Цецо75 за пожароопасните китайски боклуци мисля, че е полезно да се има предвид. Имало предпазители - да има - ама какви? Ами - пак китайски smile092 . Виждали сме много пъти изгорял предпазител, ама накрая(след като е изгорял предпазвания консуматор). И то - с качествени предпазители. А за "евтините" китайски - както се казва - Красиви са, евтини са, много приличат на предпазители ама. ..?!?!?!?

Затова в един друг автофорум - хората дават препоръки - събирайте оригинални бушончета от моргите, а не си купувайте нови от магазина - защо ли?

Абе общо взето ако апаратурата ти е от 'смотландия', предпазителите са ти от 'смотландия' , разработката ти е от 'смотландец' и 'смотландци' са ти правили ОТК-то.. Е - просто няма начин това нещо да е НЕ-смотано.

Между другото - мисля да избича довечера едно зарядно за тел. и да му измеря консумацията за 1 месец. И пак ще говорим. Мисля, че е възможно да има разлика 1000 пъти в консумацията между читаво и смотано зарядно. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-горе е казано - ако грее, значи харчи неоправдано голям ток, ако е студено, пак харчи, но пренебрежимо малко.

Дори и когато грее, става въпрос за не повече от 5W, което е смешно да се пести, освен ако потребителят не е успял вече да спести от всички по-голями консуматори smile049 .

Това важи за всякакъв вид пестене на каквото и да е... Няма смисъл да се пести от малкото, ако не са взети мерки за голямото.

Рискът от дефектиране или пожар е много по-силен довод да се изключват.

---

Бисере, електролитните кондензатори принципно не стареят при липса на консумация, защото рипъл токът, който ги мори тогава е нищожен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

---

Бисере, електролитните кондензатори принципно не стареят при липса на консумация, защото рипъл токът, който ги мори тогава е нищожен.

 

Електролитните кондензатори необичат да има топло покрай тех,тва също ги мори. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така е, но тези греещите нали така, или иначе не трябва да стоят в контакта...

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като стана въпрос за електролитни кондензатори - днес в гаража един гръмна като снаряд :lol: Явно съм се разсеял и съм го запоил наобратно :D 2200uF/35V.Заредил се до 33V.Подавам напрежение на платката и тъкмо се присягам да включа мултимера да замеря едни точки на схемата, и - ДУММММ.Само дето на направи дупка в тавана. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лели-малииии, вие къде се отнесохте. Аз исках да задам порЗт потребителски въпрос, вие къде отидохте индукции, импеданси, елекролитни кондензатори... Няма лошо да си обсъждате професионални теми, но идеята ми беше мааалко по-различна - да дърпам ли кабела или не, аджеба. Някъде между резисторите, кондензаторите и ТХО-тата май успях да доловя лек намек да го дърпам в крайна сметка. Малко стана строго профилирана темата, пък не я бях замислил като такава, затова и така я озаглавих... шеговито... не индукционно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако оставиш зарядното за телефона ти за една година ще изхарчи под 25ст (то и това е много, ама карай). Та от чисто потребителска гледна точка е нищо. За сравнение телевизора ти на stand by харчи 3-5W, което прави 3-5лв/месец smile048 Ама ако го изключваш от контакта пък се скапва по-бързо електрониката и ... пак ще ги дадеш тия пари ама за рамонти smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За сравнение телевизора ти на stand by харчи 3-5W... smile049

Това е вярно, ама сметката е друга :) -> 50-60 стотинки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За сравнение телевизора ти на stand by харчи 3-5W... smile049

Това е вярно, ама сметката е друга :) -> 50-60 стотинки.

0,57лв ако го смятаме по 5w, 24h, 30 дни стендбай...

в тази връзка, след като ми го туриха с последната сметка за ток (малко над 300лв), взех че си направих една проста сметка за потреблението в скромното ми двучленно + куче домакинство.... резултата е.. резултата е такъв че ми се иска да се гръмна.... става дума за малко жилище, общо към 50м2, с две отопляеми помещения....

цък!

за удобство е смятано на 0.17лв за kWh, което се получава средно за дневна/нощна с всичките им там добавки за зелена енергия /?/, пренос през електропреносната мрежа /?/, достъп до електрепреносната мрежа /?/, високоефективно комбинирано производство /wtf???/ и ДДС

 

така че... гасете всичко... ](*,)

 

пп - за колегите математици - сметките са малко позакръглени и може и да не са точни до стотинка, но все пак..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За сравнение телевизора ти на stand by харчи 3-5W... smile049

Това е вярно, ама сметката е друга :) -> 50-60 стотинки.

 

Прав си - поизместих запетайката smile049

 

@Joe, и аз направих такава сметка за мен и цифрите бяха доста по-ниски. Е, вместо печка 2KW ползвам климатика с COP 3.5+, бойлера работи само нощно време (40% по-ниска цена не ел. енергията), в апартамента ползвах акумулаторна печка (пак само нощна тарифа) и стените изолирани с корк. Щях да забравя - смених всички крушки с енергоспестяващи. Иначе докато вечерях грееха 7 броя по 80W всяка = 560W. Сега са 7 * 14 = 100W или 5 пъти по-малко. В коридора от обикновена минах на LED - 60 -> 1.5W :smt032 Ей такива дребни неща и сметката стана на 1/2 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.