Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Интервален ключ, възможност за ремонт


maxrpm

Recommended Posts

Въпроса - намират ли се някъде 2 та транзистора или техни заместители? Става въпрос за интервалния ключ за чистачки на 120 . Идеята е има резервен, но пък мен ми се иска като ценна шкодова част да оправя този, ако това е възможно. Плаши ме, че транзистора единия е тесла...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ТЕсла или теслА? А иначе в магазина на фирма ПУЛСАТОР в Студенски град има каквото ти душа поиска. Отиваш с наименованието на транзисторите и ти дават или оригинален или отличен заместител. Успех с ремонта! smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса - намират ли се някъде 2 та транзистора или техни заместители? Става въпрос за интервалния ключ за чистачки на 120 . Идеята е има резервен, но пък мен ми се иска като ценна шкодова част да оправя този, ако това е възможно. Плаши ме, че транзистора единия е тесла...

Намират се транзисторите. Преди време случайно се заговорихме с майстор Симо и той ни даде с Добри един интервалов точно за смяна на транзистори. Ако искаш пиши едно лично на skoda120l1980 за повече подробности, защото той ги купува транзисторите доколкото си спомням.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заместител на TESLA KF507 - TESLA KFY46.Също така българския 2Т6551.Посочените 2 заместителя имат еднакъв корпус,а KF507 - T18.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЗНачи и двата могат да се сменят с 2Т6551?

Сигурен ли си, защото единият PNP, а другият е NPN. Според схемата в зелената книга. Все пак, тези дни като се присетя, ще пиша на Добри, да видим какво е положението. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз точно зелената книга гледах преди малко - на Хорст Илинг - ''Аз ремонтирам Шкода" и там транзисторите са KF507 и КС148.И двата са NPN,като първия е средномощен,а втория - маломощен.И двата може да ги смениш с българските 2Т6551.Иначе ако държиш да смениш маломощния КС148 пак с маломощен,използвай 2N2924 или 2N2925.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, много си прав. Явно вече найстина е време да бягам за очила, защото вчера ми се е привидяло в книгата. Благодаря ти много, че уточни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има развитие :smt004 Смених транзисторите с 2Т6551, диода с оригинален KY130/80 и кондензаторите, но вместо 20мкф сложих 22мкф, вместо 50мкф, сложих47мкф. А този от 200мкф събрах от 2*100. 50мкф имаше, но КЕА български на 160V с поръчка и сигурно е бая огромен, иначе пак си поръчах КЕА, викам бг транзистори, айде и бг кондензатори :lol:

В резултат на гората операция ключа работи но интервалите са му много кратки на всички степени.

 

Имам 2 ри оригинален не отварян в който KY130/80 е заменен с 1N4002; KF507 с KC635; KC148 с KC238; 200mf с 220mf; R1 и R5 са замени с различни.

 

От тук смятам че трябва да пипам R1 и R5 в схемата 2к и 68к на 1ва степен?!? Как мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стигнах до извода че ще сменям 3 те съпротивления на входовете 68к, 68к, 6к

 

Това което се чудя е дали да ги направя 200; 100; 50 или както е по схема 1вите 2 да са еднакви т.е. 100к; 100к; 50к ?

 

При R5 съпротивлението на 1 ва степен (68к) = 100к на 5сек има 1 такт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://store1.data.bg/guestxx/Skoda%20b ... a/9955.jpg Ето я схемата. От клема едно надолу 3 те съпротивления на платката се падат съответно R5, R4, R3

 

Ванко мерси за предложението, аз имам един за спомен, работещ и един продадох на Косьо, сега възстановявам неговия просто ей така колкото да спася една готина екстра за Шкода ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смени двата от по 68к с такива около 100к, този от 6к с такъв от 10к. Това ще удължи почти двойно интервалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На схемата се вижда, че с ключа всъщност включваш успоредно съпротивленията, т.е. намаляваш общото. Т.е. можеш и 200к да сложиш. Но си мисля, дали няма да е по-добре, ако вдигнеш онези 2к на 5.6к ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не го пипай. Това съпротивление не влияе. Малко объркване настана smile049

 

Вдигай или кондензатора от 200mF или слагай съпротивления от 100к+. Но ми е странно защо е чак толкова бърз мултивибратора, ако с толкова малко си сменил стойностите. Иа пусни една схема точно какво си налепил до момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макс, да не те обидя случайно, но гледам че си писал по малките часове и може да си се отплеснал. За това да питам нещо.

Кондензатора който си направил от 2х100, да не би случайно двата да си ги вързал последователно?

Тогава ще имаш 50 микрофарада.

Случвало ми се по малките часове да правя подобни глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кондензаторът между базата и емитера на левия транзистор е с обърнат поляритет!

Ако си го направил както е по-схемата, тази грешка е достатъчна за промяната на интервалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кarst много ти благодаря за забележката от доста отдавна човъркам електроника, но никога не съм знаел това което написа!!!

Схемата и поляритета съм гледал от платката, но спрямо означенията на платката схемата в книгата е правилна

 

Успях да уцеля с голяма точност интервалите с точност до 1 сек с резистори 200, 200, 20 и този кондензатор който очевидно е 50мкф, но с 47 не става интервал 1 става 8 сек, а трябва да е 12сек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

обновявам темата малко късно, поради мързел. Какво стана- оправих въпросния ключ, после се захванах и с моя. В резултат всички писти от PCB се изпокъсаха и гнева ми достигна невиждани стойности. smile091 Изкорубих всички компоненти и върху друга платка покрита с мед, очертах дупките за компонентите. Става с маркер за CD та, обаче ако не е нов, да е плътен, пистите стават рехави. Гледайки от платката по въображение начертах пистите и си взех от елимекс, някакво контакторче, заради което обаче се наложи да променя малко мястото на пистите за него. Диода попринцип освен чешкия Тесла, който е по схема и който беше в първия ключ който преправях, в моя ключ беше с 1N4002, но с него новата схема нещо не сработи. Взех пак чешкия и тръгна. В елимекс го има и струва 1лв с доставка обаче.

 

http://store1.data.bg/guestxx/PCB4ista4ki1.jpg

http://store1.data.bg/guestxx/pcb4ista4ki2.jpg

 

eto как стана при мен

http://store1.data.bg/guestxx/PCB4ista4ki3.jpg

http://store1.data.bg/guestxx/PCB4ista4ki4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.