Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Вояджер напуска Слънчевата система


Цецо75

Recommended Posts

http://it.dir.bg/news.php?id=11929632

 

В особен размисъл ме вкара последното изречение... Само титулната страница на форума заема 100 тина пъти по-голям обем от цялата оперативна памет на тази машина. А контролера, който управлява едно от стъклата на Шкодата е вероятно с повече изчислителна мощ от компютъра на Вояджер.

 

Но къде са те (Вояджер), къде сме ние. Велики машини!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъркаш се. Дори и за днешните контролери това е страшно много памет. За справка най-мощните контролери, които управляват цели производства са по 2 мб. Чак ме учудва, че 70те и 80те е имало нужда от толкова изчислителна памет. Сещам се за една система за упрвление от 80-те и цялата програма, барабар с операторския софтуер се събираше на две 5,25" дискети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъркаш се. Дори и за днешните контролери това е страшно много памет.

 

Да бе бъркам се, аз с това хляба си вадя :) 48кб РАМ по днешните стандарти е памет на контролер за стъклоподмник (образно казано де) :)

 

В момента пиша фирмуера за една разработка, контролера дето съм наръгал вътре е 32 битов ARM с FPU, има 1MB FLASH и 192KB RAM вътре в чипа и струва под 10$. И това минава за ширпотреба в нашия бизнес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми и аз с това си вадя хляба :smt030 . В момента пиша програма за управление на индустриален обект с около 2000 аналогови и дискретни входно-изходни сигнала. Най-малката памет за най-мощните контролери на Сименс е 64 кб, аз ползвам 2 мб, а цената е в хиляди, ама евро и то само на CPU-то. В управлението на технологични или каквито и да е процеси няма снимки и затова памет не ни трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това доказва , че едни и същи неща може да се правят с 2 и с 200 , ама лакомите програмисти непрекъснато се разплуват и ни карат да си тъпчем машините с още и още РАМ и да си дигаме мегахерците ... ееех какво хубаво време беше , когато върха на сладоледа бе "Правец 16" smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета сега няма да мога да спя!

Направо не спирам да мисля за Вояджер и колко далече е от нас.

....всъщност се сетих ,че имам приятел кръстил кучето си така.

А относно RAM паметта,някой от Вас май ще се явява на поправителен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.