Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Felicia 1.3 карбуратор проблем с бензиномер, нивомер


ivan_stz_bg

Recommended Posts

Здравейте колеги, преди два месеца се сдобих с автомобилчето но има неща които не функционират и едно по едно се опитвам да игнорирам. Пускам темата понеже доста порових но уви нищо конкретно по проблема който очевадно е масов а именно бензиномера не отчита /при мен стой на средата без значение от количетвото на бензина/. Това което открих е че на платката някой "майстор" е поставил мостче на мястото на оградения в червено на снимката резистор /снимката е от интернет но таблото ми е същото/. И до тук се спрях понеже няма как да разбера каква е точната му стойност. Молбата ми е ако някой има информация за резистора да сподели /ще се решат до някъде неизвестните/. Преди да разглобя таблото, проверих и кабелите към нивомера, намиращ се под задната седалка /и метално капаче/, там намерих още неизвестни. Буксите на нивомера са 4 на брой а кабелите са 3 /предполагам това е така/, като цветовете им са син, жълт и кафяв. Проследявайки всеки един кабел къде отива установих че жълтият който тръгва от нивомера се съединява до страничната клонка от страната на водача с няколко кафеви които са маса /което не ми се стори логично но не личеше да е преправяно/, а кафевият който тръгва от нивомера е свързан в куплунг от ляво на краката на водача /няколко извода от куплунга бяха значително окислени/ като от там си сменя цвета на жълт и отива в таблото на жълт куплунг на пин 1 . Останалият син проводник си отива директно в жълтият куплунг на пин 5. Описах подробно цветовете на кабелите понеже с тази смяна на жълтият и кафевият цвят не е ясно дали при всички е така или само при мен. До тук съм стигнал, ще се радвам някой от Вас да сподели идеи за стойността на въпросният резистор и подредбата на кабелите към нивомера.

post-12719-138453453046_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се задълбавал в нивомера на карбураторните Фелиции , но ако е същия като на Фаворита - с навита тел на керамична подложка - та тоз тип нивомери имат навика да се закачат на намотката след като си протъркат медната пластинка свързана с поплавъка ... в тоз случай ако не е скъсана намотката може да се направи ново връхче на медната пластинка и да се запои , след което тестваш дали се движи плавно и променя съпротивлението ... ако е наранена или закъсана намотката - нов нивомер ... отвии гривната наподобяваща капачка на туба и виж поплавъковия механизъм в какво състояние е ... четвъртото кабелче при Фаворита е възано с рапидка към купето и е черно ... както писах и по-горе при Фелициите не съм се задълбавал .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен симптомите бяха подобни.Отворих резервоара и извадих нивомера.Въпросната плочка с намотката си беше здрава,както и подвижната пластина,но .....но на тънката страна на плочката се е наслоило утайка и е затворило веригата.Това и от двете тънки страни на плочката - т.е все едно няма намотка.Та почистих внимателно и засега май има подобрение.

Не бързай да се задяваш с кабелите.И при мен са три кабела (карбураторна Фелиция).Платките не съм ги поглеждал какво и как smile049

 

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Здравейте колеги, проблема се оказа наистина нивомера макар и окъсяването на въпросния резистор в таблото. Как стигнах до извода: По думите на предишния собственик: "Бензиномера не отчита но нивомера е проверен проблема не е там", аз се насочих към таблото както подробно съм описал по горе. Та да се убедя че уреда на бензиномера работи взех жичен потенциометър 500оМ и го свързах вместо нивомер. Движейки го бавно в ляво и в дясно се убедих че уреда на таблото си работи както и контролната лампа на резервата. Оттам естествено остава нивомера, отворих го и видях че пластината търкайки се по жичките на жичното съпротивление е отлепило няколко и разбрах че няма как да се оправи /на този етап/. Естествено потърсих чрез форума друг нивомер, намерих на добра цена от колега който няма да споменавам понеже се оказа че нивомера който получих е със същият проблем както и моя /това ме накара да се почуствам прецакан но може би ми даде и още по голяма амбиция да реша проблема/. Разглобих ги и двата нивомера, обстойно ги разгледах и прецених че ако обърна плочката на обратно, изкривя търкащата се пластина с пъпката към самите жички /недоумявам защо и на двата нивомера пластината търкаше не там където има изпъкнала пъпка а на другата страна/, ще постигна някакъв ефект. В крайна сметка резултата се получи, не знам до кога ще изкара но поне за сега работи добре. Ето и снимки, като са правени с GSM и качеството не е много добро. На последната се вижда и правилната подредба на кабелите.

post-12719-138453457125_thumb.jpg

post-12719-138453457129_thumb.jpg

post-12719-138453457132_thumb.jpg

post-12719-138453457135_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.