Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

Гена, дори така електричките са по-екологични! Факта, че при спиране рекуперират част от енергията е достатъчен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко са екологични EVтата е много трудно да се каже. Много трудно и да се каже какво означава "екологични". Екологични, защото не отделят и не коства вредни емисии в рамките на EU? Или екологични на планетен мащаб? Не знам.

Знам друго обаче. И то е, че енергийната система в EU е почти на ръба при едноцифрен процент EVта. Тука има омазване в статистиката, защото някъде за EV се брой напълно електричка, но и плъг ин хибридите. Нямам представа точно какъв е процента, защото няма данни за точен дял на електромобилите. Има данни за последните 1-2 години какъв дял от тях са новозакупените, което обаче не е релевантно на общата картина. Та с едноцифрен процент EVта системата е почти на ръба. И като пренос и като производство. Това да стана масови в следващите 5-10-15, та дори и 20г. е по-скоро утопия.

Аз лично смятам, че ще си имат своето място, но в никакъв случай няма да станат кардинално водещо превозно средство. Поне не и в следващите 30г. Това, което виждам като отлична алтернатива е малолитражният бензин хибрид.

Идеята им е прекрасна. Имаш основен агрегат нещо, което не се прецаква от старт/спиране. Не бръмчи, не пуши. Имаш достъп до страхотна електроника и вървеж. Можеш да караш колата да прави разни неща още преди да си се качил в нея и прочие и прочие. Но минусите към момента са повече, говорейки за масова употреба.

 

Иначе аз също се блазня да взема на жената едно електрическо CityGo. Реалният му пробег дори и в студено следва да е около 200 км в София. Което означава, че тя ще трябва да я зарежда тамън веднъж месечно... Пред кантората й, която е в зона (което няма значение за сега с електричка) има зареждачка. В близкият ни мол също. Малък таралясник е, може да се спре навсякъде. Купуваш му едни всесезонки, плащаш му ГО и Каско и караш за "два и пеесе" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, sauber написа:

Колко са екологични EVтата е много трудно да се каже. Много трудно и да се каже какво означава "екологични". Екологични, защото не отделят и не коства вредни емисии в рамките на EU? Или екологични на планетен мащаб? Не знам.

 

Прав си, темата е много сложна. Но, конкретното ми мнение беше относно ефективността на електричките от гледна точка на загуби от "тръгни-спри" и от това, че дизеловия генератор е с много по-високо КПД от дизелов автомобил, плюс добавка, че електричката е по-ефективна и в крайна сметка пак е по-добре за околната среда ... в града. Но включвайки и производствените замърсявания, особено за батерията и ... ойде Киро на Кирия :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, PRR написа:

Гена, дори така електричките са по-екологични! Факта, че при спиране рекуперират част от енергията е достатъчен. 

Темата е по-скоро контрапункт на наскоро нашумелите в София дизелови генератори за зареждане на елктроавтобусите .. само дето е на по-високо , европейско ниво .. така де няма да откриваме топлата вода :)

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, PRR написа:

Прав си, темата е много сложна. Но, конкретното ми мнение беше относно ефективността на електричките от гледна точка на загуби от "тръгни-спри" и от това, че дизеловия генератор е с много по-високо КПД от дизелов автомобил, плюс добавка, че електричката е по-ефективна и в крайна сметка пак е по-добре за околната среда ... в града. Но включвайки и производствените замърсявания, особено за батерията и ... ойде Киро на Кирия :D 

 

М да... И настрани от еко нещата, като имаш 10-15 мин., изгледай това:

 

Не мога да кажа, че губя сън вечер от горното, ама все пак ако има как да не еб**аме мамата на някакви хора, някак си по-добре ще ми е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ми ФърФи на такива статии , ама ТАЗИ поне е позитивна за шкодаджиите :) .. колко е достоверно изследването е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, The Best Forman написа:

Днес ми ФърФи на такива статии , ама ТАЗИ поне е позитивна за шкодаджиите :) .. колко е достоверно изследването е друг въпрос.

Да, ама както пишеше в един коментар... "най-умни, ама чакат по 1 година и повече за кола!" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, zloQQ написа:

Да, ама както пишеше в един коментар... "най-умни, ама чакат по 1 година и повече за кола!" :)

Ако има класация за търпеливи , пак ще сме в челото ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баси. Сега погледнАх. Тая стъкмистика за мен са я правили! Първа кола - Шкода. Втора - Сузуки :D СлучаЕност? Не мислА :D 

  • Одобрявам 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, The Best Forman написа:

Днес ми ФърФи на такива статии , ама ТАЗИ поне е позитивна за шкодаджиите :) .. колко е достоверно изследването е друг въпрос.

Бе то ясно, че аз съм средно ентилигентиен според тази класация (и не само според нея), ама бих въвел лека корекция в долният край на списъка -  18. Форд, 19. Ленд Ровър, 20. Опел, 21 - Мини, 22 - БМВ. И то без да гледам цвета на колите - ако и него взема предвид БМВ ще отидат на 50-то място от 22 възможни (сите са църни или силБер, баце) .  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, sauber написа:

 

М да... И настрани от еко нещата, като имаш 10-15 мин., изгледай това:

 

Не мога да кажа, че губя сън вечер от горното, ама все пак ако има как да не еб**аме мамата на някакви хора, някак си по-добре ще ми е.

Изгледах го. Всъщност проблема не е в това, че аз и ти ползваме батерии, а в това, че в една държава, която поради стечение на обстоятелствата е богата на ценно полезно изкопаемо, има тежка корупция и мафия. Не, не се чувствам виновен за това. В крайна сметка мафията в тази държава може да инвестира един-два милиарда долара и да вдигне добива стократно и да "избие" инвестицията за година-две ... но тогава ще има армия от безработни, които няма да изкарват и единия долар, съответно ще се вдигнат на бунт и ще разрушат построеното. Дискутирали сме го с теб, в София е същото. Тия с метличките по улиците, 100 се заменят с една машина, която ще мете като за 100те, но ще харчи две "заплати" (една за водача, една за горивото), а след 5 години ще се е изплатила ... Но тогава имаме 99 нови безработни ... И те така.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, PRR написа:

Баси. Сега погледнАх. Тая стъкмистика за мен са я правили! Първа кола - Шкода. Втора - Сузуки :D СлучаЕност? Не мислА :D 

Мани ти, ама и при мене така се получава :D Обаче, изглежда, че съм деградирал значително - от първо място на 12 и 13 :D  :D  :D Обаче съм щастлив, че съм над аЛди :D 

Едно се чудя... защо трибуквеният дръгел не е на дъното, а там е английският клозет... ама на :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези откриха топлата вода. И през соца си беше така. Само интелигенцията караха Шкода. Моята 120ка я взех от генералния директор на Енерго Пловдив. Наш съсед, зъболекар, имаше 1000МВ. Да сте видели циганин с Шкода? /в нета се размята една снимка с мангали в зелена 120ка, знам я/. Да не говорим за хората с по 2, 3 и повече Шкоди. Те трябва да пращят от акъл. :)

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, joro-120L написа:

... Да сте видели циганин с Шкода?....

Този въпрос не го задавай на човек живеещ в съседство с кв. Факултето .. много карат Фабия 1 ;) ам те явно нямат за БМВ или Мерцедес ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, The Best Forman написа:

Този въпрос не го задавай на човек живеещ в съседство с кв. Факултето ..

Или возил се на такси в София... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета заглавие в нета "Българка трета в конкурс за естествена красота" .. значи ли , че  всички останали миски са тунинговани ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, The Best Forman написа:

Чета заглавие в нета "Българка трета в конкурс за естествена красота" .. значи ли , че  всички останали миски са тунинговани ?

Ти к'о си търсил, като това е старо заглавие (проверих сега) :D

Иначе, съвсем нормално... ако нямала тунинг вече не било нормално. След това изказване ще пишем обяснение в комисията по дискриминация, ама на... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То "естествена красота" е малко неясно понятие, ама аз поне си го обяснявам така: да се събудя до нея след тежка нощ, да я видя рошава и без грим и да НЕ изпитам желание да й забия кол в сърцето и да й натъпча устата с чесън. ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Logrus написа:

...да й забия кол в сърцето и да й натъпча устата с чесън. ?

Т'ва, ако попаднеш на вампир некой и не те оглозга през нощта.

Обаче, ако попаднеш на некой крокодил? Или скумрия? Или друга ужасия, дето не мое се утрепе с кол или не знаеш де е сърцето, та да го зàбиеш ?

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, zloQQ написа:

Обаче, ако попаднеш на некой крокодил? Или скумрия? Или друга ужасия, дето не мое се утрепе с кол или не знаеш де е сърцето, та да го зàбиеш ?

- Мамо, мамо!
- Какво сине?
- В леглото ми има чудовище.
- Това си довел снощи от дискотеката!

 

Или, както казва един много опитен приятел "Сутрин по-високо от циците не поглеждам"

 

  • Одобрявам 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, zloQQ написа:

Т'ва, ако попаднеш на вампир некой и не те оглозга през нощта.

Обаче, ако попаднеш на некой крокодил? Или скумрия? Или друга ужасия, дето не мое се утрепе с кол или не знаеш де е сърцето, та да го зàбиеш ?

Нямам чак такъв опит със зверовете - съде с вампир (и после що не пия вече ?). Но пък пред кола всички са равни - кат' ни моа го заби ша върта с него докато шава гадината ?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, shaft написа:

Ти к'о си търсил, като това е старо заглавие (проверих сега) :D

Иначе, съвсем нормално... ако нямала тунинг вече не било нормално. След това изказване ще пишем обяснение в комисията по дискриминация, ама на... 

За човек дет рови веднъж на високосна година в нета , всичко е ново ;) па Велко и Чавдар може спокойно да конкурират Спилбърк .. баси ужасите ...

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, The Best Forman написа:

За човек дет рови веднъж на високосна година в нета , всичко е ново ;) па Велко и Чавдар може спокойно да конкурират Спилбърк .. баси ужасите ...

Просто споделяме житейски опит ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.