Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Странен шум след пускането на газта


phpopov

Recommended Posts

 Здравейте колеги от известно време забелязвам странен шум, наподобяващ стържене някъде в двигателният отсек, при отпускането на педала на газта когато колата е на скорост и в движение. Същият този шум затихва след като се нормализират оборотите. На празен ход при изфорсирване го няма, също така на място при натиснат съединител и на скорост също го няма. А иначе колата няма промяна във вървенето си. Много неприятно усещане, очаквам от вас предположения за това стържене. Колата е Октавия 1 комби 1.9 тди 90 к.с.  двигател ALH , 2001г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм ги сменял. По километраж е на 200 000 , аз я взех преди 2 години на 180 000, а на колко е реално не знам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е същото, за което си мисля, е от турбото. Получава се обикновено при по-рязка смяна на оборотите надолу - особено явно при изкачване по наклон и връщане на газта или при смяна на скорости. Доколкото знам се получава при някои автомобили, при други не.

 

Имах подобен шум на предишната си кола - О2 1.9 TDI 2006г.  Даже май за пръв път го чух на около 20-30к километра и съм карал над 5 години така без да има никакъв проблем с колата. По различни сервизи ми казаха, че това е въпрос на акустика, че не всички турбини са 100% еднакви, и че не влияе на живота на турбото. Ти пишещ, че е като стържене, аз по-скоро бих го определил като виене.

 

Моят съвет - карай смело, научи се по-бавно да пускаш газта и да не ти пука. Алтернативно може да смениш турбо :) Но чувам за случаи, в които хора са сменяли и продължава да го прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах следният проблем: от повреден съединител+маховик:

При натиснат до долно положение съединител, вибрациите спираха, при ускорение над 2000 оборота се чуваше леко стържене , колата работеше някак си тромаво (тежко) , също така ако съм спрял на място (колата работи и съм освободил от скорост, и съединителя е в горно положение),се чуваше леко тракане, като на метал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Колеги, ами относно турбото и аз си мислех в началото, че е от него, защото колата взе да не върви като преди и взе да забива нос при настъпване на 2-ра предавка. Зимата я караме почти само градско и си помислих , че иска да се поиздуха турбината. Но като взе да се чува този странен шум/не е виене а повече прилича на стържене като на перка в метал/ закачихме колата на VAG-Com и излезна грешка 17965 - charge pressure control: positive deviation и взех да ровя в нета от какво идва грешката- повечето коментари за такова забиване на колата бяха или от развален клапан N75 или от зацапана геометрия като си помислих ,че и странния шум може да идва от там. На другият ден след леко каране на автомобила из града се установи че грешката я няма, , намерихме едно от вакуумните маркучете влизащо в ЕГР клапана направо скъсано в уплетката, сменихме го колата завървя както преди без да забива носа, всички параметри на колата бяха в норма, но странния шум все още се чува.

   п.п. А между другото още като взех колата преди 22 000 км рециклирах турбината заради смачкана тръбичка на маслопровода към нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен го има този затихващ звук за кратко при отпускане на газта за смяна на предавка най вече от 2ра към 3та при изкачване (т.е. ако сменя предавка на по ниски обороти го няма).Но като е баир е ясно че няма как.

От както имам колата ,от повече от две години е така.

Прилича на звук на разтоварване, но не знам... :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А днес забелязох ,че този шум се чува след като колата вдигне 90 градуса, дотогава даже при настъпване рязко на газта не се чува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дадоха ми съвет да си проверя металните гарнитури на турбината, че от там при прегарянето им се чувало такъв звук като на липса на феродо на накладките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

Здравейте,

Използвам темата на колегата за да отправя и аз едно запитване по подобен проблем. Колата е Октавия 2 ФЛ 2010г. с мотор 1.9 105 к.с.(BXE).

При мен просвирването го чувам на празен ход. Значи като подам газ примерно над 2500  оборота след отпускане на газта се чува едно кратко просвирване откъм двигателния отсег. Прилича като да е от турбината... Предполагам го има от доста време просто днес ми направи впечатление. Колата е на относително малък пробег - 44 хил. км. и си мисля, че и е малко рано на турбината да се обажда. Маслото е сменено скоро с Shell 5W30.

 

Има ли за какво да се притеснявам или го има и при другите октавии?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Карай, нищо й няма. Моята е на 80 000 и е 1:1, дори се чува отчетливо. Колата си върви, не пренадува, всичко си е наред. Иначе, да - от турбото е.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.............

При мен просвирването го чувам на празен ход. Значи като подам газ примерно над 2500  оборота след отпускане на газта се чува едно кратко просвирване откъм двигателния отсег. Прилича като да е от турбината...........

 

Има ли за какво да се притеснявам или го има и при другите октавии?

Ако изчезне това просвирване, тогава започвай да се притесняваш. 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за бързите отговори!

 

Явно е нещо, което е нормално или поне се среща доста често при тези мотори.  Притеснението ми е дойде от факта, че звука е лако стържещ, високочестотен, но прилича като на турбина. Има го само когато се форсира на място, а в движение не го чувам. Явно турбината има нужда от "разтварване" и от там идва този ефект, поне така си го обяснявам.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам как точно да го обясня... Прави същото като на този клип: 

Съвсем леко по-отчетливо се чува, не е точно стържене.. специфично свирукане

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа... Също и аз го имам. А понякога се чува като кротко свирукане "виииууууу", но то е при загряла кола. Това "дзъъъъ" си е нормално.

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа... Също и аз го имам. А понякога се чува като кротко свирукане "виииууууу", но то е при загряла кола. Това "дзъъъъ" си е нормално.

 

Поздрави

Благодаря, колега! Явно си е нещо нормално, а аз много се заслушвам в такива детайли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма страшно - джиткай с повече натисната газ, с около 2-2500 оборота, за да върви хубавко. Не харчи чак толкова много, но пък е полезно за турбото и двигателя - не се задръстват. Ако я караш със 60-70км/ч на "4-та" примерно - ще умре по-скоро...

 

Колата и мотора, като цяло са доста здрави.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Виждам ,че темата е стара,но все пак да попитам:Случая при мен е от вчера и при скорост от 150км по магистралата като ме засече някой (например), връщам педала на газта и от ляво по не така го чувам- лек шум ,слабо виене,който веднага спира като падне под 140км.Това го прави само със  150 и нагоре и  връщане на газта.Ако не върна газта,а намалявам отпускайки педала на газта леко,пак го няма,само при рязко отпускане. При по-ниска скорост и връщане също го няма.При така прочетените постове от горе да разбирам ,че няма от какво да се притеснявам,благодаря предварително.

П.С-Двигателя е 1.8 т 4*4

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.