Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Масло и размер на гуми 17" за Octavia 1?


Recommended Posts

Колеги, дойде време да сменям пак масло. Преди 15К сипах Meguin 10W40 пълна синтетика, за пробега изори 200гр, което е повече от добре, но смятам, че няма смисъл на 14 годишна кола да слагам пак пълна синтетика отново. Препоръчайте ми някое друго масло, което е полусинтетично пак 10W40 подходящо за моя мотор 1.9TDI AGR 90кс. Аз обмислям като варианти Motul и Mobil, какво ще кажете?

 

Другото, което ме интересува - какъв е заводския размер 17-ки за О1? Доколкото разбрах е 205/50/17 вярно ли е това?

ПС карах една седмица с 215/45/7 и първо возеше като каруца, второ като вляза в коловоз или неравност цялата предница тресеше и се усещаше на волана. С един приятел обсъдихме след това, че може би 215 е прекалено широка гума за отпред на Октавия и рейката се натоварва прекалено, възможно ли е от там да е проблема?

Редактирано от minkov89
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мотул и Мобил ако са истински - това са много добри масла, и ще си доволен от тях.

Но тъй, като чета какво масло си сложил предишния път - май пак си сложил полусинтетика. Така че в случая просто ще смениш една полусинтетика с друга, по-известна - това е, което ще направиш.

Но защо държиш да слагаш полусинтетика? И щом колата е на 14 години - добре, но на колко км е?

И моят съвет е, ако искаш още дълго да я караш - а при тая криза пари за ново возило се отделят трудно - по-добре я карай с качествено масло.

Аз, ако беше моя, и ако е в добро състояние - определено не бих икономисвал от маслото.....

А ти - вече ти си решаваш.

Иначе да - и аз съм го гледал тоя размер, 205/50-17, за О1, и за 17 цолови джанти. 

Но имай предвид, че Октавия 1 е по-лека, и дори и с такива джанти - ще вози доста твърдо и ще износва предницата.

Тъй че по-добре й сложи гуми с размер 205/55-16 - хем стабилността е висока, а хем и возията ще е съвсем прилична - а и няма да имаш проблеми с предницата.

Но разбира се, ти си знаеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам моята Шкода О1 от 4 месеца вече ,когато я купих я закарах да за смяна на масло

и от сервиза ми препоръчаха Agip 10w-40 навъртял съм и към 2500км и не мога да забележа да е изгоряла масло поне за сега си е там колкото наляха. А иначе за гумите когато я купих беше със зимни гуми и те бяха 195/65 /16, сложих и същия размер летни и колата се държи доста устойчиво на пътя ,но може колегите да имат друго мнение по въпроса на капачката на резервоара има размерите на гумите които можеш да и сложиш. Иначе моята е 1,9 тди 90 коня ALH.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А иначе за гумите когато я купих беше със зимни гуми и те бяха 195/65 /16, ............,но може колегите да имат друго мнение по въпроса .........

 

Този размер е абсурден!  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина размера не мисля, че е реален. По-скоро, колегата е искал да каже 195/65/15, който е стандартен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешка :(

извинявам се!

Гумите са Good Year  HydraGrip 195/65/15

 

Хидрагрип - това не са ли летни гуми, оптимизирани за дъжд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ,такива са.

Мисля че са добри .

искам също да попитам ами ако са по-широки гумите, това няма ли да вдигне малко разхода на горивото и дали волана няма да стане малко по-твърд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

205/60/15 са с 50% по скъпи от 195/65/15 . Не знам да ли си струва..

 

Говорим за размери а не за най-добра цена. Иначе вчера видях в един сервиз да слагат 205/60R14 на Фабия Мк1, човека беше решил, че ще стане много стабилна така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,голям спор.....на капачката на резервоара си ги пише какви трябва да са размерите!

225/45/17

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ,такива са.

Мисля че са добри .

искам също да попитам ами ако са по-широки гумите, това няма ли да вдигне малко разхода на горивото и дали волана няма да стане малко по-твърд?

 

Разхода на гориво малко ще се вдигне.

Но воланът - ако хидравликата ти е изправна, въобще няма да го усетиш.

И разликата между цената на 195/65-15 и 205/60-15 - едва ли ще е повече от 20 процента.

Поне при еднакви модели гуми, ала за тия два размера - такава ще е, а може би и по-малка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив голяма е разликата в цената. Реално 195/65/15 е масов размер при първоначално вграждане, докато 205/60/15 е тунингарски размер и е скъпа.  Освен това и избора е много по-малък като марки.

 

Слагайте заводските размери ако гоните прилична цена, т.е ако искаш 205, сложи 205/55/16, който също е масов за първоначално вграждане. Джантите 15 ки ги правиш зимни, слагаш едни летни 16ки и газ. 17ки вече са безмислени за тази кола според мен.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив голяма е разликата в цената. Реално 195/65/15 е масов размер при първоначално вграждане, докато 205/60/15 е тунингарски размер и е скъпа.  Освен това и избора е много по-малък като марки.

 

Слагайте заводските размери ако гоните прилична цена, т.е ако искаш 205, сложи 205/55/16, който също е масов за първоначално вграждане. Джантите 15 ки ги правиш зимни, слагаш едни летни 16ки и газ. 17ки вече са безмислени за тази кола според мен.

 

Да, много е разумно това!

17 ки - просто няма смисъл да се слагат.

Още повече по нашите "лунни пейзажи".

Които уж малко ги бяха позакърпили - но сега гледам, че дупките пак са се отворили!

Редактирано от stivi797
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, за отговорите, колеги. Разбрах вече със сигурност, че 205/50/17 е оригиналния размер за Октавия и ще търся именно такива гуми. А за маслото ще избера между Мобил и Мотул, ако трябва да съм честен единствено според цената. И двете марки явно са добри, въпроса е кое ще е по-изгодно за 5л туба :) Имам още едно питане - има ли смисъл да сменям горивния филтър на всяка смяна на маслото? Знам, че се прави на две смени попринцип, но живеем в БГ и искам да се застраховам, прекалено ли е ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква е ширината на джантата?

 

 

 Имам още едно питане - има ли смисъл да сменям горивния филтър на всяка смяна на маслото? Знам, че се прави на две смени попринцип, но живеем в БГ и искам да се застраховам, прекалено ли е ?

 

Сменяй си всичко и не спестявай от консумативи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...... А за маслото ще избера между Мобил и Мотул, ако трябва да съм честен единствено според цената. И двете марки явно са добри, въпроса е кое ще е по-изгодно за 5л туба :) Имам още едно питане - има ли смисъл да сменям горивния филтър на всяка смяна на маслото? Знам, че се прави на две смени попринцип, но живеем в БГ и искам да се застраховам, прекалено ли е ?

 

Колега , добре си се насочил към маслата ... гледай да покрива VAG стандарт 505,00 поне. Аз съм с Motul 505,00 5w40 и оплаквания няма . 5л беше около 65-70 лв по спомен. За филтъра , подкрепям MasterOne , особено като те гледам как с мерак си гласиш колата , пък и не е чак толкова скъп. Действай смело  ;)  и ако имаш път и възможност , ела на някоя среща да видим колата и да се запознаем - ЦЪК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега , добре си се насочил към маслата ... гледай да покрива VAG стандарт 505,00 поне. Аз съм с Motul 505,00 5w40 и оплаквания няма . 5л беше около 65-70 лв по спомен. За филтъра , подкрепям MasterOne , особено като те гледам как с мерак си гласиш колата , пък и не е чак толкова скъп. Действай смело  ;)  и ако имаш път и възможност , ела на някоя среща да видим колата и да се запознаем - ЦЪК

 

Точно така, не пести от консумативи - и по отношение на маслото, но и по отношение на филтъра!

Иначе и двете масла са добри - стига да са от читав доставчик.

Пък след като понатъкмиш едно-друго - разходи се и до НИМ, да го видим змея ти! :doubleup:

Или поне пусни снимки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.