Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Защо цената на битовата газ в бутилки е толкова висока


K0K0

Recommended Posts

Искам да попитам за един феномен, с който се сблъсках днес.
Наложи ми се да взема бутилка битова газ за родителите ми. С удивление разбрах по телефона, че една бутилка на Витогаз е 25.50 лв, а на Топливо е 24.80 лв. За незнаещите допълвам, че тя събира 20 литра газ и е безакцизна.
В задачата се пита как може да е толкова, като цената за литър е 0.99 лв на газостанциите и с включен акциз. Тоест някой сериозно ни ограбва поне с 5 лева на бутилка.
Ясно Ви е, че заредих на газостанция, която зарежда битови бутилки и то по 0.97 лв/л.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи адаш на лично къде е газостанцията защото там където си пълня газовата бутилка за печката е по 1,2 лв. газта. Иначе по темата - и за това ли няма да ни оскубят.

 

ПП познаваш ме като w_smith

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внимавайте с зареждането на колонка,че е много опасно ако се прекали,особено ако бутилката седи на топло.Бутилката се пълни на кантар (до 80%) точно за това за да не се препълни.А за цената и аз не мога да си го обясня. 1кг. пропан-бутан е около 1.8л. според относителното й тегло а то зависи от това дали е лято или зима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внимавайте с зареждането на колонка,че е много опасно 

 

Знам го отлично това и винаги зареждем 20 литра при положение, че сме сигурни за бутилка от която газовата готварска печка вече не може да работи.

Що касае килограмите и литрите съм мерил току що заредена на газостанция бутилка на Витогаз и същата купена от Шел и айде познайте?

Фабрично напълнената беше по-лека. :ranting:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От VW форума:

"По БДС пропан-бутана има три марки (А, Б, В):

А - като автомобилно гориво
Б - за комунално-битови цели icon_lol.gif 
В - за промишлени нужди

Основната разлика между тях е във:
1. въглеводородния състав (пропани, бутани, етани, метани, пентани и т.н.)
2. съдържанието на сероводород (за тип А, Б - 2.5г/100м3 за тип В - 10г/100м3)

3. наситени/ненаситени въглеводороди, налягания и т.н."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом говорим за БДС ти гарантирам, че газта за битови цели и за малкото тогава автомобили с АГУ беше еднаква.

Уверен съм и сега е същото. Единствено нещата зависят от партидата и състава на газта съгласно посочените по-горе критерии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

със сигурност в битовата газ съотношението пропан-бутан е различно от това в газта за АГУ! не помня кой точно газ беше в повече, но явно е по-скъпия :D  има разлика и в пламъка на котлона (трябва да е син) - ако на някой му се експериментира, ще види разликата веднага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Газстанцията от която аз зареждам битова газ е с една цистерна и за коли и за бутилки,но с различни цени за бита и на колонките ,а пламъка на котлона си е жълто-оранжев,като жив огън,но тя е единствената която обслужва бутилки за бита в града.Зареждал съм и на колонка преди без кантар до изключване на пистолета,но след запалването на котлона пламъка е около 20 см висок,като от горелка.Не ми се мисли какви можеше да са последствията.Затова само на пълначно с кантар.Не си заслужава разликата в цената от колонка.А колкото до цената и аз мисля,че би следвало да е по евтина,защото е без акцис,но колко газстанции имат отделни цестерни.

Редактирано от turbobiit
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз поне незнам за такива бензиностанций с две цистерни.7 години съм работил на бензиностанция и за всички да знаят цистерната за газ е една и цистерната за дизела за тир колонката и за леки коли също е една.съотношението пропан-бутан варира от 60%-40%до 40%-60% в зависимост дали е зимна или лятна газ.Не съм съгурен кое от двете,но мисля че пропана е енергиината съставка и е по лек а бутана е за пълнеж и е по тежък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

ОПАЛАААААА!!!
Няма да повярвате от резултата!!
Използвах сравнително стара, но изправна бутилка ШЕЛ-газ, която срещу документ за собственост може да се подмени, но в случая я напълних на газо и бензиностанцията на разклона към Овча купел от околовръстното.


Ето параметрите:
1. Празна бутилка - 14.25 кг
2. Напълнена за точно 15 лв бутилка - 25.10 кг
3. Напълнено количество килограми газ - 10.85 кг
4. Напълнено количество литри газ при цена 0.79 лв/литър - 18.987 л
5. Цена за 1 кг газ - 1.383 лв

А сега какво ни предлагат монополистите Витогаз и Топливо - SNG:
Този вид бутилки по норматив се пълнят с 10 кг газ.
1. Цена на Витогаз - 2.298 за кг или 22.98 за бутилка
2. Цена на Топливо - 2.25 за кг или 22.50 за бутилка
Тази газ не се облага с акциз!!!!

Ето резултата за бутилка сравнено с цената на Топливо:
(2.25-1.383) х 10 = 8.67 лв по-скъпа бутилка напълнена от Топливо!!!

Електронната везна за измерването ми беше предоставена от близкия офис на известна куриерска фирма и има всички необходими заверки за годност и точност!

Още веднъж посочвам, че скъпата бутилирана газ е без начислен акциз!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.