Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

ВАЖНО!!! За собствениците на МПС в гр.София


Боре

Recommended Posts

Mordo, това виц ли е? В България техническия преглед е просто досадна формалност. Новите коли минават на 3та и 5та година и след това ежегодно, а на практика първата дупка е достатъчна до потроши окачването и колата да стане опасна при движение.

Иначе тези дни и аз трябва да мина на ГТП и ще видя дали става с бележката за платен данък за 2014 или трябва да платя и за 2015.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В понеделник един от шофьорите мина една от служебните коли на ГТП само с данъка за 2014. Никакви спънки не направиха, при положение, че пункта беше случаен, а не "приятелски".

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Не, не е виц. Виц е случващото се при техническите прегледи. Виц е и манталитета на българина, който е готов да даде някое левче, за да си затворят проверяващите очите за нередностите по автомобила. Нещо повече, смятам, че годишният технически преглед трябва да се превърне в цялостна проверка на техническата изправност на пътното превозно средство, а не само спирачки, светлини, газова уредба и изгорени газове. И когато си тръгнеш от прегледа да знаеш: "имам този и този проблем, който трябва да отстраня в еди какъв си срок" или "Спокоен съм за возещите се с мене съпруга и деца, защото автомобилът ми е изправен". И друго нещо. Като правило българинът е свикнал само да се жали, но не се замисля, че освен права има и задължения. Колко от шофьорите са си платили данъка за минала, за по-миналата година? Колко от платилите, при многобройните дупки, които са се отворили, отиде и потърси сметка на кмета на общината? Айде стига, че много задълбахме и за пореден път изместихме темата.

   Поздрави. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Без да задълбочавам спора, има едно понятие - падеж за изпълнение на задължението, в случай на данъчното задължение за заплащане на ежегодния данък върху пътно превозно средство. След като начинът на плащане на данъка е определен на две вноски - до 30 юни и до 30 октомври за годината, за която е дължим, то половината следва да се заплати до 30 юни. Т.е. падежът за плащане на половината данък е до тази дата, демек - дължим е. И какво означава в пункта за ГТП да са "педанти"? Представянето на квитанция за платен пътен данък е условие за извършване на годишен технически преглед. Утре може да не са педанти по отношение на неизправен автомобил, да стане катастрофа, причина за която е конкретната неизправност, да бъде отнет човешки живот....

1. не споря, но правото е на моя страна ако на 29/6  отида на преглед с платен данък за 2014 г. И не могат да ми откажат преглед за неплатен за 2015 г. данък, дори само за първа вноска. 2. В състояние съм да те заведа в поне 5 пункта, в които никой и по никакъв начин не търси от никого документ за платен данък. Представи си само, че минавам на преглед във Варна, а номера на колата е Видински. Колко го интересува варненския техник документа от Община Видин. Да, пише го- то не само това го пише, а не се изпълнява.  Друго: без никакви рушвети или каквито и да са мераци от моя страна ще пробутат колата да мине през валяците и с проблем в спирачките. Не си и помисляй, че на мен не ми се изправя косата. Тук нямат пунктове нито АДАК нито Декра. 3. Законо е врата у поле... Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   В това е и проблемът - че са те готови на всичко, за да вземат пустите 30-50 лв., а ние не се дърпаме да минем независимо от всички прегледа. Явно проблемът е у мене. Преди известно време имах една случка. Всяка сутрин си купувам закуска от една баничарница в квартала. От другата страна на улицата построиха кооперация със заведение отдолу. Копаха за ток, мисля, но така възстановиха уличното платно, че ситуацията беше "дупка до дупка". В един момент не издържах и влезнах в заведението. Попитах кой е собственикът на кооперацията, а те ме гледат учудено. Попитах ги дали е нормално улицата да е в това състояние, а те викат, че от енергото били виновни. Както и да е. До края на седмицата беше асфалтирано в норми. 

   Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко тотален офтопик, но не се сдържах :)

Ами изхода е - подавате сигнал за това, че от дадения пункт са длъжни да изискват еди-какви-си-документи (на мен освен данъка искат и голямия талон), а не го правят или си затварят очите за потенциално опасни МПС-та. Аз си плащам всичко в срок, гледам да съм изряден и колата да е ОК. Не почнем ли ние да се грижим за тези неща и да подаваме сигнали за нередности - корупцията не само ще я има, но и ще се увеличава. Аз също не бих отказал едни 30-50 лева, но заработени, а не да не се свърша работата или да си затворя очите за нещо. Не стават така тея неща! Няма как да искаме да живеем в бяла страна, след като самите ние не се погрижим да я изчистим от боклуци! Никой няма да дойде и да ни оправи нашата си мизерия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая не става и дума за корупция. Както и на зеленчуковия - прегледите са на пазар. Един си плаща за качествена услуга, а много други за стикер и картонче. За съжаление това е продукт на масовото съзнание. Повечето хора не се интересуват от реалния преглед с оглед безопасност, а от наличието на валиден стикер за преглед- за да не ги глобят. Съзнателно или не- това е друг въпрос. Отговорно или пренебрежимо- също.

Пък и едва ли някой го е еня за данъка, когато е отишъл на преглед. Даже да потърси и сметка, че не му го търсят. Ми като не ти търсят квитанция за данък- откажи се от тоз пункт аджеба.  Дори човек да е изряден- това най-малко му коства грижа с документ.  Формалност. Примерно ако си ги трупа някъде затова че са платени данъци на 5 коли, 3 имота, 1 патент и някое тротоарно право и една част от тях са семейна имуществена собственост, а други не- най-малко ще трябва да си поиграе да го отдели от другите. А доколкото схващам грамотността на техниците- нищо чудно някой да се похвали, че е минал преглед и с платен патент. Квитанцията е същата. Това е реалност, за съжаление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес, да на Петък 13-ти, минах колата на преглед... Определено който е минал преди 3-4 дена е хванал промоцията, а вече не може без таз' годишния данък :)

Има наредба по пунктовете в София, някъде от 3-4 дена е, която накратко гласи, че който пусне на преглед без платен пътен данък за 2015-та (т.е. този, който излезе Януари 2015) ще бъде санкциониран и т.н. бла-бла.

 

Общо взето от 2-3 пунктна ме върнаха, казаха ми, че не могат да ме пуснат да мина без поне 50% платен данък за 2015-та, не ги интересува този за 2014, той си бил за 2014-та. Сега сканират всичко и го пращат и можело да им се обадят, че правят нарушение и да "инвалидират" прегледа. Така, че :) Честита нова година на всички! Днес олекнах със стабилно количество пари накуп - за нечий чеп, да си кара BMW-то, вместо да оправят пътища, да ги чистят и т.н...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минах във вторника, на 10.02 и все още се минаваше с данъка за 2014 г. Единствено за първи път ми направи впечатление стриктния контрол на който подлагаха всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен не ме пускат без данък от 4-5 години , че даже сканират документа за инвалидност и че не дължа данък за Формана и задължително спирачки ... останалите формалности може и да ги пропуснат , но спирачки и светлини никога не са пропускали ... не че някога съм им карал нередовен автомобил , ама и до сега не са ме връщали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз минах на преглед миналата седмица и без бележката за платен данък за 2014  :D , защото някъде по пътя от нас до пункта я изгубих  :BangHead:  Момчето там ми каза, че можел да провери дали е платен и нямаше проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.