Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Модификация: Bluetooth + iPad за навигация


Jacky Adamov

Recommended Posts

Здравейте колеги, 

 

Темите за Супърб Мк1 са толкова малко тука, че реших да ви споделя нещо, което скоро направих с моята кола. 

 

Всъщност това е нещо, което мой приятел направи, защото аз не съм толкова добър в тези неща. 

 

Малко предистория:

 

Автомобилът е абсолютна любов: Superb Mk1 Elegance (най-високо ниво на оборудване за времето си) 11.2005, V6 2.8 бензин. 

 

Като любител на музизката и на Apple екосистемата исках да имам нещо повече от опцията да записвам дискове за CD чейнджъра. 

 

Сега много от вас ще попитат защо не си взема нещо от али експрес или по-сериозно аудио? Причините са че: не ми се дават 1000+ лв за истински CarPlay или друго бюджетно решение, което не знам как ще свири, не съм и запознат много с всички решения на пазара. Също така ми се искаше да запазя автентичния и оригинален интериор на колата. Имах дигитален cd чейнджър, който ми създаваше повече главоболия отколкото да ми върши работа. 

 

Та реших да си взема едно блутут китайче от али експрес. Струва 9$ и изглежда така:

 

1.thumb.jpg.161c39248a29d083505d26d405875c82.jpg

 

До тук добре. Опитвайки се да се монтира обаче се оказа, че няма да е толкова лесна работата, тъй като звукът от тунера, който пък не е използваем, защото аналогова телевизия вече няма. Включихме го, но без звук. Другото нещо беше, че по този начин оставах без CD. Не че е драма, но въпреки всичко щеше да е хубво отвреме на време да свири някой Best of... 

 

Моят приятел обаче (професионален DJ и любител на технологиите като мене) реши, че има възможност да отвори сд-то и да го запои директно вътре. 

 

Та взехме бутилка уиски за кураж и се заехме (повече той, а аз само наливах питиетата) с тази задача. 

 

Отварянето беше лесно:

 

2.thumb.jpeg.1c0e425d28432a1041092872e58567da.jpeg

 

3.thumb.jpeg.8257bb851a900c9541c4eadbfeaeff72.jpeg

 

4.thumb.jpeg.cfc340f04cbd7d599b08653712852f69.jpeg

 

След това дойде доста четене в интернет и замерване къде точно трябва да се запоят кабелите, за да няма после проблеми с ток, а и най-вече да просвири както трябва.

 

5.thumb.jpeg.4788fd81ae5fdae1cf3be80553c4f953.jpeg

 

6.thumb.jpeg.8d4b355f05c5deb1932b301c637f64ab.jpeg

 

7.thumb.jpeg.986ad2d396a94ea09e8ad8cdee226d05.jpeg

 

После реши, че китайските кабелчета не са окей и ги махна, като запои негови, а самия блутут хвана за един от чиповете с топъл силикон. Четохме доста преди това и бяхме сигурни, че няма да има проблем с това (че е запоен върху чип).

 

8.thumb.jpg.bf7428900cb98bb5f1b373839090a304.jpg

 

9.thumb.jpeg.f4992b3a8b77c1ec0a1d1d2b1d8a5a94.jpeg

 

Кабелчетата също ги "притиснахме" с топъл силикон, за да не бягат из самото сд. 

 

10.thumb.jpeg.c9f830c7a3bdf082c717799b06ebe900.jpeg

 

11.thumb.jpeg.41be37cb2564f26a3e40a75f611ec5df.jpeg

 

Затворихме сд-то и преди да го монтираме в колата си сипахме по още едно за кураж. 

 

Монтирахме в колата с всички кабели, които идват заводски. Контакт > CD > Aux > Търсене на блутут и ВОАЛА!

 

iPhone-a откри блутута, върза се и засвири! Най-накрая можех да си управлявам цялото аудио с глас без да трябва да си вадя телефона от джоба. 

 

А благодарение на едно приложение (предполагам всичко това е възможно и за андроид) си направих автоматизация, която автоматично засича блутута и пуска определена музика. Сиреч, влизам в колата, паля я, пускам сд-то и след няколко секунди любимата музика тръгва сама. 

 

След това обаче реших, че като карам с навигация не искам да си тормозя телефона и да стои с часове на навигация. Тогава се сетих за че имам и един iPad. 

 

Али Експрес и стойка за.... отново 9$ Пъха се в сд-то и се застопорява. А главата се върти на 360 градуса. Става и за телефон и за таблети. В моя случай iPad 7th gen

 

12.thumb.jpeg.b5e94de27ffa677fdf89410f5ee51295.jpeg

 

13.thumb.jpeg.3c8276e0596f61954c24257d361f1984.jpeg

 

14.thumb.jpeg.46cb7a0a7af19ab2e39b4eed08177f1e.jpeg

 

В крайна сметка и вълкът се оказа сит и агнето цяло. 

 

Имах блутут запоев вътре в сд-то, и навигация и микро Apple екосистема, която мога да управлявам с глас, без да се разсейвам от пътя. Другото важно за мен беше да мога да регулирам силата на звука от волана, което също се случва. 

 

Така за 18$ се сдобих с чудесен блуту и идеална стойка за устройства. 

 

Мога да отбележа един единствен минус: басът при музика е една идея по-слаб. Но се оказва, че със заповяването на едно допълнително кабелче може да балансира това. Така че това предстои да се направи. 

 

А таблета вързан към блутута и черпещ интернет от хотспот се превърна в страхнота мултимедия. Разговорите също се оказаха доста приятни: чист звук през 8те колони в колата, а микрофона учудващо за мен се справя прекрасно, защото всички, на които звъннах за тест казаха, че ме чуват отлично. 

 

Следващият етап е да си върна оригиналният скоростен лост, тъй като колата я купих със сменен лост от Ауди мисля. 

 

Поздрави.

Редактирано от Jacky Adamov
размяна на снимки
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесна тема с описание и картинки! Добре сте се справили със запояването - явно уискито е било класно! С айоад-а е направо "тесла стайл" медията. Аз обаче бих ползвал Гугъл мача да си призная. Пусни и в Епъл групата у фейса снимки на новото приложение на айпад-а :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@zloQQ това е гугъл мапс. Аз картите на Епъл не ги харесвам. А уискито е едно от най-добрите в средния клас :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Jacky Adamov написа:

@zloQQ това е гугъл мапс. Аз картите на Епъл не ги харесвам. А уискито е едно от най-добрите в средния клас :D 

Заблудил съм се нещо явно с картата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 22 часа, Jacky Adamov написа:

черпещ интернет от хотспот

Това при мен много харчеше батерията на телефона и минах на бисквитка, която си седи само в колата.

 

Иначе поздравления за изпипаната работа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, Izolini написа:

Това при мен много харчеше батерията на телефона и минах на бисквитка, която си седи само в колата.

 

Иначе поздравления за изпипаната работа!

Е, телефона на система винаги бре. Поне аз така правя като ми трябва нет. Забивам го на зарядното и батерията даже леко катери нагоре ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Izolini то най-доброто решение е таблет с 3g директно вързан към тока. Така ще може да се зарежда само той докато телефона е в покой и да има по-добра работа на GPS-a, защото това е Wi-Fi модел и понякога картите лагват. Но като цяло върши работа за мултимедия като цяло. Благодаря! Изпипаната работа е дело на човек, който гори направо в тези неща и ги изпипва максимално. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обожавам теми, написани по подобен начин, богати на обяснения и картинки! Браво, много полезно и приятно четиво! 

Поздравления и за постигнатия резултат - подобни модификации "в неизвестното" винаги са ми били интересни и любопитни. 

 

И на мен първата асоциация ми беше "Тесла" :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обожавам теми, написани по подобен начин, богати на обяснения и картинки! Браво, много полезно и приятно четиво! 

Поздравления и за постигнатия резултат - подобни модификации "в неизвестното" винаги са ми били интересни и любопитни. 

 

И на мен първата асоциация ми беше "Тесла" :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.