Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Нерегулирано кръстовище


vladkant

Recommended Posts

Здравейте, извинявам се за тъпият въпрос който ще задам, но в последно време мисля че съм изперкъл.....

Т, въпросът ми е: на НЕрегулирано кръстовище (тоест без знаци уточняващи кой е с предимство), КОЙ Е С ПРЕДИМСТВО-дясно стоящия, ляво стоящия, който мине пръв, или нацепения батка?

Благодаря на всички отзовали се, независимо дали е тъп отговора....щот на тъп въпрос- тъп отговор.

Ще разбера админите ако изтрият темета и няма да се сърдя....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • joro-120L

    13

  • The Best Forman

    7

  • Боре

    7

  • vladkant

    6

Принципно от гледна точка на ЗДвП , би трябвало да е дясностоящия .. инак аз лично дори и да съм дясностоящ си спирам да видя другия водач знае ли за правилото и тогаз минавам .

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

д'Артанян е напълно прав. По принцип.

Но два пъти са ми слизали да се бият типове, които явно бъркат "ляво" и "дясно". Крещяла ми е и една кукумявка на кръговото на Пушкин, където си има знаци бол, че тя е вътре в кръговото и аз съм и отнел предимството (смях се със сълзи, когато ченгетата, които седят на гърба на Резиденцията я спряха). В сряда един идиoт излезе от локалното на Борис и зави НА ЛЯВО по кръговото на Руски паметник.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много често променят и освежават ЗДвП и Правилника за прилагане и от там хората се объркват ?

  • Объркан съм 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питам, защото малко преди да изчезнат динозаврите (тогава ми бяха шофьорските курсове), са ме учили че дясностоящият е с предимство.....или са "освежили" закона за движение, или просто този закон в Надежда не важи.....за някои точки от закона се убедих че НЕ важАт.....но явно и тази.

Явно ще ходя на опреснителни....дейва....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дясностоящия. Естествено никъде не се спазва. Обикновено това са малки квартални кръстовища. И местните си знаят коя е улицата, която се води с предимство :D

Аз минавам всеки делничен ден през две такива и ми се отнема предимството. Просто съм внимателен, защото е от и към детската градина на детето. Демек тя е в колата зад мен. Ерго, ако вляза на карате, защото съм с предимство, някой ще влезе в моята или нейната врата. Което на свой ред означава, че има 50% шанс някой да бъде пребит или прострелян. 

Бъди внимателен и не се нервирай. Препсуваш и продължаваш. Останалото няма смисъл...

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@sauber псувните почват да ми се изчерпват.....

Представи си следната ситуация за малка еднопосочна улица с Т образно кръстовище- първо минавам през кръстовището като дясно стоящ и ме освиркват защото съм влезнал без да спирам,  оки- препсувам и продължавам, и точно съм казал и последната думичката от "мамата..." и срещу мен в нарушение е поредният нацепен Надежденски батка който ми се кара че не му правя път да си кара в насрещното.....

Е ми не съм толкоз еродиран че да шофирам само на псувни докато се прибера- изчерпват се вече....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, vladkant написа:

Питам, защото малко преди да изчезнат динозаврите (тогава ми бяха шофьорските курсове), са ме учили че дясностоящият е с предимство.....или са "освежили" закона за движение, или просто този закон в Надежда не важи.....за някои точки от закона се убедих че НЕ важАт.....но явно и тази.

Явно ще ходя на опреснителни....дейва....

Разбира се, че е дясностоящият.

И, не се шашкай, нямаш нужда от опреснителни.

Просто животът, движението и правилата в ж.к.Надежда, са урегулирани като в Бар “Каубойска среща” - Джо Бързият, винаги е с предимство :D

 

П.П. Това с динозаврите, звучи … тъжно :D

Аз също взех книжка, когато курсовете бяха по 2 1/2 месеца, имаше полигон и извънградско, а изпитващият беше капитан от КАТ /да не се бърка с Пътна полиция/, със светло синя униформа и перманентно лошо настроение, а най-новият учебен автомобил, беше Лада 2105. Останалите бяха Жигули, а имаше и един-два Йж…

Но, не мисля че сме за опреснителни ;)

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Боре написа:

Разбира се, че е дясностоящият.

И, не се шашкай, нямаш нужда от опреснителни.

Просто животът, движението и правилата в ж.к.Надежда, са урегулирани като в Бар “Каубойска среща” - Джо Бързият, винаги е с предимство :D

 

П.П. Това с динозаврите, звучи … тъжно :D

Аз също взех книжка, когато курсовете бяха по 2 1/2 месеца, имаше полигон и извънградско, а изпитващият беше капитан от КАТ /да не се бърка с Пътна полиция/, със светло синя униформа и перманентно лошо настроение, а най-новият учебен автомобил, беше Лада 2105. Останалите бяха Жигули, а имаше и един-два Йж…

Но, не мисля че сме за опреснителни ;)

Кой е дясностоящ? Твое или негово дясно??

Вече не знаят кое е дясно, а едно време какво дясно имаше, еееей?!

Иначе, аз карах курсовете на червена Жигула.

А, и в Люлин, също има местен ЗДП.

  • Объркан съм 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да питам и аз при влизане в кръгово. Вътре в кръговото влезлият е с предимство. Два автомобила влизат едновременно от две съседни улици. И пред двата има знак пресичане на път с предимство. Кой влиза пръв в кръговото? Във Враца на кръговото на пл. Софроний Врачански лявостоящия си кара и ич не му е.

Редактирано от venll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, venll написа:

Да питам и аз при влизане в кръгово. Вътре в кръговото влезлият е с предимство. Два автомобила влизат едновременно от две съседни улици. И пред двата има знак пресичане на път с предимство. Кой е влиза пръв в кръговото? 

Който се пада преди другия, по посока на въртене на кръговото (в България - срещу часовниковата стрелка). Ако вторият може да влезе, без да засече първия (от горното изречение), няма защо да не го направи ?.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, venll написа:

Да питам и аз при влизане в кръгово. Вътре в кръговото влезлият е с предимство. Два автомобила влизат едновременно от две съседни улици. И пред двата има знак пресичане на път с предимство. Кой влиза пръв в кръговото? Във Враца на кръговото на пл. Софроний Врачански лявостоящия си кара и ич не му е.

С предимство са всички, движещи се в кръговото.

От останалите, който първи стигне до него, а може и всички, ако кръговото е с повече от една лента за движение и най-външната е свободна, т.е. - в нея няма преустроен автомобил с включен мигач, след изхода от кръговото, предхождащ този от който ти влизаш.

То, това е и идеята, където може да се правят повече от една лента за движение - да не се образуват тапи и ако ти трябва да влезнеш и да излезнеш от първия изход, да не чакаш и да не пречиш.

 

Иначе, по-достолепните от нас, би трябвало да помнят как години наред, кръговото на Руски паметник бе идиотски регулирано - с предимство бяха движещите се по бул.Скобелев и всички движещи се по булеварда, влизаха в кръговото крастовище като баракуда в пасаж херинга …

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-достолепните не само помнят. Все още има такива кръгови, със сигурност са 2 бр. на бул. Пушкин, може и други да има

 

И в нерегулирано кръгово кръстовище си важи правилото на дясностоящия. 

Цитат

image.png.787782152652abcc1459205795912028.png

Нерегулирано кръгово кръстовище, в което се пресичат равнозначни пътища. Тук отново няма поставени пътни знаци относно предимството, затова това е нерегулирано кръстовище. Но същевременно е и кръстовище на равнозначни пътища (т.е. всички пътища имат един и същ статут относно предимството за преминаване).

Затова те прилагат правилото за предимство на дясностоящия, и пръв преминава жълтият автомобил

 

 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Боре написа:

П.П. Това с динозаврите, звучи … тъжно :D

Аз също взех книжка, когато курсовете бяха по 2 1/2 месеца, имаше полигон и извънградско, а изпитващият беше капитан от КАТ /да не се бърка с Пътна полиция/, със светло синя униформа и перманентно лошо настроение.....

 

Да не е бил капитан Ястребовски? :) /да, и първо имаше изпит на полигон и след това те допускат нататък/

За динозаврите не знам, ще ви кажа нещо от времето на "Стария завет". Мене ме изпитва също капитан от КАТ.

Викаха му Ванчо Злото. Най-злия от всички изпитващи. Строг, но справедлив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Боре написа:

С предимство са всички, движещи се в кръговото.

 

Боре, тук ще поспоря с теб. Според ЗДП с предимство е дясностоящия, освен ако не изрично не е оказано друго. ТАЗИ статия ясно казва:
 

Цитат

Ако кръстовището е нерегулирано (т.е. няма поставени допълнителни пътни знаци или светлинна сигнализация) навлизането НАДЯСНО става при строго спазване на правилото за предимство на дясностоящия:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, PRR написа:

Боре, тук ще поспоря с теб. Според ЗДП с предимство е дясностоящия, освен ако не изрично не е оказано друго. ТАЗИ статия ясно казва:
 

 

Пепи, разбира се че с предимство е дясностоящия !

Въпросът е, че това първо е неприложимо, второ е почти недоказуемо !

По простата причина, че в кръгово се включваш при първа възможност, ако не пречиш на идващите отляво, а веднъж влезнал в кръстовището - сори за дясностоящия, но вече ти си с предимство, освен ако няма друга, изрична регулировка - както беше на Руски паметник - тогава дори да си в самото кръгово, ако идваш от и в посока бул.Тотлебен, беше БЕЗ предимство спрямо тези в посока от и по бул.Скобелев ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Боре написа:

сори за дясностоящия, но вече ти си с предимство, освен ако няма друга, изрична регулировка

Тц, ако "няма друга изрична регулировка" тези в кръговото спират и чакат влизащите в него, защото са дясно стоящи. Поне по сега действащия ЗДвП

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице, мисля, че си прав. Без да правя справка с Правилника, логично погледнато, това е кръстовище с кръгово движение.

Ако не е регулирано, то остава правилото за дясно стоящия, което важи за всички кръстовища.

п.п. обаче е много тъпо, щото като се напълни кръговото с чакащи някой дясно стоящ, всички ще чакат.

Аз не съм виждал нерегулирано кръгово. То така се и обезсмисля самото кръгово. Освен да е на място, където няма трафик. В някое село. Но, по принцип е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Izolini написа:

Тц, ако "няма друга изрична регулировка" тези в кръговото спират и чакат влизащите в него, защото са дясно стоящи. Поне по сега действащия ЗДвП

“Друга изрична…” имах предвид като старата на Руски паметник.

А иначе, както каза Жорката, почти всички са регулирани !

Просто защото, правилото за дясностоящия и кръгово, е невероятно тъпа комбинация.

Поради тази причина, във ФРГ например, всеки движещ се към, по, във кръгово и е с предимство, е длъжен да пропусне един водач/автомобил без предимство ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А оттатък голямата локва (доколкото знам по разкази) на нерегулирано важи правото на първия пристигнал. Което хич не ми го връзва чутурата как става?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Izolini написа:

А оттатък голямата локва (доколкото знам по разкази) на нерегулирано важи правото на първия пристигнал. Което хич не ми го връзва чутурата как става?

Правилно знаеш ;)

А става много лесно, защото това все пак е полицейска държава …

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Боре написа:

Пепи, разбира се че с предимство е дясностоящия !

Въпросът е, че това първо е неприложимо, второ е почти недоказуемо !

По простата причина, че в кръгово се включваш при първа възможност, ако не пречиш на идващите отляво, а веднъж влезнал в кръстовището - сори за дясностоящия, но вече ти си с предимство, освен ако няма друга, изрична регулировка - както беше на Руски паметник - тогава дори да си в самото кръгово, ако идваш от и в посока бул.Тотлебен, беше БЕЗ предимство спрямо тези в посока от и по бул.Скобелев ;)

Боре, аз не коментирам дали закона е добър или лош. Коментирам факта, че според ЗДП на кръгово кръстовище с предимство са влизащите, освен ако не е упоменато друго.

Практически - не веднъж и дваж съм се карал, свиркал, разправял с такива, които не го знаят, ама при това ниво на знание на ЗДП това е очаквано. Всъщност, като се замисля, при положение, че на 95+% от кръговите изричко се упоменава предимство на движещите са в кръговото е повече от нормално средно статистическия индивид да го приема за даденост. Все пак, да ме извинява средно статистическия индивид, ама IQ-то му е притеснително ниско и базирано основно на базови инстинтки :( 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7 часа, Боре написа:

Иначе, по-достолепните от нас, би трябвало да помнят как години наред, кръговото на Руски паметник бе идиотски регулирано - с предимство бяха движещите се по бул.Скобелев

 

Преди 6 часа, Боре написа:

както беше на Руски паметник - тогава дори да си в самото кръгово, ако идваш от и в посока бул.Тотлебен, беше БЕЗ предимство спрямо тези в посока от и по бул.Скобелев ;)

 

Такива кръгови имаше и в Пловдив. На бул. "В. Априлов" до ВМИ и кръговите на цялото околовръстно в ж.к. "Тракия". Околовръстното беше с предимство. От няколко години са "нормализирани" и смея да твърдя, че в Пловдив няма такова недоразумение вече. Обаче, в Тракия предимно, щото се кара и по-бързичко, голям, широк булевард, докато хората свикнат с новия ред, ставаше по някоя катастрофа. Особено от тези, които си мислеха, че все още са с предимство при влизане в кръговото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, joro-120L написа:

 

Ако не е регулирано, то остава правилото за дясно стоящия, което важи за всички кръстовища.

п.п. обаче е много тъпо, щото като се напълни кръговото с чакащи някой дясно стоящ, всички ще чакат.

 

 

Това го видях преди много години на едно новооткрито кръгово в Русе. Беше пълен блокаж. Дойдоха катаджия и оправиха нещата. На другия ден бяха набучили знаците за предимство на тези в кръга.

 

 

 

 

 

 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.