Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Дискусии за електрически автомобили


ID A

Recommended Posts

Преди 4 часа, zloQQ написа:

..., че от таблото директно дърпат кабел за зарядната станция с подходящо сечение и няма проблем, защото това е единственото трасе, което ще е натоварено. ...

Да, но за това бих могъл да ги съдя. Причината - кабела между таблото и апартамента ми е х квадрата и е изчислен да държи 11kW (примерно, точните стойности тук не са от значение). Това означава, че максимално бушона трябва да пропуска до 50А. Но ми го сменят със 80А (примерно). Супер, ама в къщи става късо или претоварвам мрежата пускайки консуматори около 15kW. Бушона не сработва, но кабела се топи и пали ... 

Та не става просто с подмяна на един предпазител, а трябва да се сложи един общ, след електромера, и отделни за всеки кръг, иначе риска от пожар/инцидент си е реален. 

Но, за съжаление, съм сигурен, че точно това правят нашите хубостници с основно образУвание ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 439
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    114

  • igeorgiev82

    84

  • joro-120L

    34

  • ID A

    33

Преди 12 часа, PRR написа:

Да, но за това бих могъл да ги съдя. Причината - кабела между таблото и апартамента ми е х квадрата и е изчислен да държи 11kW (примерно, точните стойности тук не са от значение).....

Пепи, не виждам кое не е ясно от написаното от Велко. Притесненията ти са излишни.

Тук става въпрос за осигуряване на захранване за зарядна станция в гараж. Вързване на кабел директно от трифазната шина на главното табло. Или от абонат. Къде и какъв предпазител ще сложат си решават хората от енергото. Велко може да потвърди или отрече, щото го е виждал с очите си. Ако не е така, тогава разговора отива в друга посока. Има чисто технически въпроси, които не са ясни. Отделна партида ли ще отварят. На името на кого? Ел мер трябва да слагат, или тока ще е без пари, щото сме "зелени"?

По въпроса за усилване на предпазител е забранено да се слага по-голяма стойност. В план "Електро" на сградата или апартамента пише къде кави предпазители трябва да са. На своя воля човек може да го направи и си носи последствията. Но служител на енергото няма да си сложи таралеж в гащите. Ако се подменя инсталация, тогава е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро, ще се опитам да го обясня по друг начин. Централното ти табло е с бушон 50А. Кабела ти след него "държи" 60А (примерно). Идват хубостниците от електрото и ти сменят бушона с 80А-ров и след него пускат втори кабел към зарядната станция. И тук идва проблема. Стария ти кабел продължава да държи 60А но, освен ако не си пуснал и зарядната, защитата няма да сработи докато не преминеш тези 80А. Т.е. ако по някаква причина почнеш да ползваш примерно 75А бушона няма да сработи, но пък кабела ще прегрее с всички последствия. Естествено, ако пуснеш и зарядната станция ще сработи защитата, но остава една възможност при която няма да сработи. Затова и правилото е - бушона трябва да е с по-нисък ток на сработване от най-слабата връзка след него. Т.е. за да станат правилно нещата след този предпазител от 80А трябва да сложиш два отделни - един от 50А да пази "стария" кабел и един от Х ампера да пази новия, т.е. зарядната станция. Сумата от тока на двата предпазителя може да е повече от 80А, т.е. дори е нормално да е повече.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК.

На апартаментното табло има Главен предпазител, който в случая трябва да е 50А.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е достатъчен. Имаш кабел между главното табло и това в апартамента. Ако по някаква причина настъпи частично късо в този участък, т.е. между главното табло и апартаментното, нямаш предпазител, който да пази. Т.е. имаш, но той е преоразмерен и може да се запали кабела преди да сработи пазещия бушон. Вероятността е малка, но съществува и такава инсталация не би следвало да се узакони. Уви, живеем в България :( 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, PRR написа:

Не е достатъчен. Имаш кабел между главното табло и това в апартамента.

Да, имам го предвид. Там освен да стане късо, което е малко вероятно, но приемаме че може да стане 80А предпазител изключва на момента. Има и още по-чувствителни дефектнотокови защити, но не съм запознат с тях.

Важното е, че този кабел е защитен и ограничен от претоварване от 50А предпазител на апартаментното табло.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дефектнотокова е когато се отвори ножица от 30 mA (0.03A) между тока по фаза и нула. Въобще не я намесвайте

Причината за слагат по-мощни предпазители, че масово е заявено някакъв минимален ток, за да се плати по-малко. За 15кВт трифазно беше към 700 лв, за 30 в пъти повече. И аз съм 10мм² кабели и 25А предпазители, въпреки че спокойно ще издържат и 63А. 30кВт трифазен ток ви е по 10 кВт на фаза.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, joro-120L написа:

Да, имам го предвид. Там освен да стане късо, което е малко вероятно, но приемаме че може да стане 80А предпазител изключва на момента. Има и още по-чувствителни дефектнотокови защити, но не съм запознат с тях.

Важното е, че този кабел е защитен и ограничен от претоварване от 50А предпазител на апартаментното табло.

 

Ами ... не точно. Да, може и да сработи. Т.е. ще сработи в повечето случаи, но може и късото да е с достатъчно съпротивление и да не надмине заветните 80А, т.е. нямаш гаранция, че ще сработи. 

Дефектно токовата защита няма общо с темата. Тя предпазва от утечка, т.е. от разлика в тока в двата кабела, т.е. ако пипнеш фазата ще изключи, защото ще протече повече ток по фазата, отколкото ще се "върне" по нулата (останалото ще мине през теб). Това, че масово са комбинирани с предпазител по ток е друга тема. 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой от "Енергото" няма да смени бушон без съгласувано и одобрено заявление за по-голяма мощност.
За да стане съгласуването искат одобрен проект, а там се виждат всички подробности по инсталацията.

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод това, което бях писал - става дума за новоизградена къща. Предполагам, че "дърпането на кабел" няма да е от таблото, а някъде преди т'ва. В къщата все пак си е нормално окабеляването. Знам, че не е трифазен тока. Но не знам, дали ще е на същата партида или ще е отделна. Мога да попитам собственика, какво и как е станало, макар човека да е далеч от тези неща. Може пък да знае :)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже държавата не може да изпусне акцизите, които са не малка част от бюджета, очаквам, че зареждачките ще поискат да са на отделна партида и да са на промишлен ток + акциз. В най-добрия случай само промишлен ток. То не, че всички не отиваме на промишлен ток след някоя и друга година, по-точно от 2026та ...Но ми се струва доста да чакат цели две години. Ще видим.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, zloQQ написа:

По повод това, което бях писал - става дума за новоизградена къща.

Благодаря. Нямам повече въпроси. :)

До момента си мислих за кооперация, блок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, PRR написа:

.... промишлен ток + акциз. В най-добрия случай само промишлен ток.

Аз най-горе го написах импровизирано, на майтап, то пък ще излезе истина. Никакъв гювеч за електрокарите. Ще ги цакат с топла бира. Нали трябва да се насърчава ползването на ел. автомобили. Цената им висока, сега и тока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, PRR написа:

Понеже държавата не може да изпусне акцизите, които са не малка част от бюджета, очаквам, че зареждачките ще поискат да са на отделна партида и да са на промишлен ток + акциз. В най-добрия случай само промишлен ток. То не, че всички не отиваме на промишлен ток след някоя и друга година, по-точно от 2026та ...Но ми се струва доста да чакат цели две години. Ще видим.

То и в тока си има акциз. И ако имам достатъчно захранване по основната партида, кой точно ще ме хване, че съм си пуснал усилен кабел и до гаража за да зареждам?

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускай Ице, 4мм² те оправят, правиш ала-бала с консуматорите у вас ако нямаш тяга и ще те хванат за ...

 

Може и да се въртим в кръг, но. В блокове и кооперации ще е трудно да се пусне кабел от апартаментно табло или контакт. В главното табло, което е по-удобно и по-близо до гаражите "пипа" Енергото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Izolini написа:

То и в тока си има акциз. И ако имам достатъчно захранване по основната партида, кой точно ще ме хване, че съм си пуснал усилен кабел и до гаража за да зареждам?

Баба ти Корни го е измислила ;) Над 2mW/месец почва акциза. Беше предложение, което не мина, но ... докога ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, joro-120L написа:

В главното табло, което е по-удобно и по-близо до гаражите "пипа" Енергото.

В главното табло СЛЕД електромера си пипам аз, енергото да си гледат оная работа!

Преди 11 часа, PRR написа:

Баба ти Корни го е измислила ;) Над 2mW/месец почва акциза. Беше предложение, което не мина, но ... докога ли?

Мда, не съм погледнал, че във фактурите за физически лица акциза е 0

То пък понеже в тези за юридически лица тоя акциз от 2 лева на мВ е нещо съществено! На близо 50 мВч, които съм потребил ноември акциза ми е 97 лева

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Izolini написа:

В главното табло СЛЕД електромера си пипам аз, енергото да си гледат оная работа!

Сигурен ли си? :) /така можеш да напипаш "без да искаш" връзка на друг електромер и да ти излезе тока, за сметка на комшията. Преди, когато бяха по-достъпни тези табла е имало такива случаи/

Аз не мога. Живея в къща. Живял съм и в блок до 95та г. Инсталацията съм си я изпълнил аз. Все още не съм се запалил. ;)

Допреди няколко години, таблото с електромера беше в коридора. Така беше и по план. Сега е на улицата, а това в къщата остана, като апартаментно табло, просто свалиха само електромера. Захранването ми е монофазно 6мм² с 63А главен предпазител. В две стаи имам по един контакт с 4мм² кабел и са на самостоятелени токови кръгове. Готов съм за електричка и зарядна станция. Само парите ги няма. :)

Та, аз нямам достъп до главното табло./само моя ел. мер е вътре/ Имам ключ да го отворя, но след това има прозрачен плексигласов капак, който е заключен с по-секретен ключ и пломбиран с тел и оловна пломба. Има малко прозорче, колкото да си вкарам пръста, за да включа главния предпазител, ако евентуално е изключил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, joro-120L написа:

Сигурен ли си? :) /така можеш да напипаш "без да искаш" връзка на друг електромер и да ти излезе тока, за сметка на комшията. Преди, когато бяха по-достъпни тези табла е имало такива случаи/

Това е кражба и, ако те хванат, могат да те съдят ... съседите :) На "енергото" им е все тая какво правиш след като тока е минал през електромера. Но, както вече писаха по-горе, не можеш и да смениш главния бушон в таблото без проект, а и той е достъпен само от енергото. Ти можеш само да го изключваш и включваш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това в скобите е вметка и може да не се взема под внимание. Дори може и да не се чете. Т.е. не е важна и не определя контекста на поста.

Мисълта ми е, че аз не предпазител да сменя, а нищо не мога да направя по главното табло. Само мога да го гледам. За другите не знам. И този ограничен достъп не е случаен. И една от причините е да не могат да бърникат хора, които си нямат понятие от ел. техника, с цел безопасност и друга - да не се манипулират електромерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, никой не би следвало да има достъп до главното табло с изключение на главния предпазител. Можеш да пипаш само кабела след него. И си прав, има си причини за това :) 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, PRR написа:

Това е кражба и, ако те хванат, могат да те съдят ... съседите :)

Така е. Енергията е отчетена, без значение къде. На Енергото им е през ...

Но ако правиш така, директно да прескочиш ел. мера, ще те преследват. Може и на топло да те вкарат.

Да приключваме с разговора за злоупотреби и наказателно преследване, мисля аз. ;)

Чакам Ицо да си провери главното табло. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма какво да го проверявам - зее цялото, имам капак, но мога да изключа бушона СЛЕД електромера и имам достъп до неговата шина за да добавя кабел към гаража. Нямах предвид да крада от комшиите.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Izolini написа:

Няма какво да го проверявам - зее цялото, имам капак, но мога да изключа бушона СЛЕД електромера и имам достъп до неговата шина за да добавя кабел към гаража. Нямах предвид да крада от комшиите.

Разбира се, че е така.

Значи има различни изпълнения и всеки си действа според възможностите, в такъв случай.

Ами, ако някой друг се закачи на това/твоето/ място ко праим? В случая не си ти, а семейство пенсионери от втория етаж.

  Между другото, не знам дали това не е пропуск на Енергото, че не е обезопасено таблото. Не може всеки да прави каквото си иска там. Днес ще се закачи един, утре още 20. Мисля, че ако го види някой техник, ще разкачи кабела. Според мен, трябва да стане със знанието на Енергото.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.