Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Табло- каране с кеф;)


Skoda_Estelle

Recommended Posts

Lipi извадих пробно едно от черно бял принтер и стана то4ен размер ама в фотото... стана екстра гланцирано ама с доста голяма отклонение сега сам дал поръчка на баща ми да принтира в тяхното фото 4- 5 такива па ще видим иначе със сините крушки стана екстра :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 67
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Lipi

    9

  • deel_1981

    7

  • Skoda_Estelle

    6

  • SKODA 105 RS

    6

Най-много писали в темата

Има и още един вариант, който не съм измислил до край, но горе долу ще изглежда така:

 

1777748img6ro.th.jpg 1777750img2ku.th.jpg 1777752img0oi.th.jpg

 

1777755img4ja.th.jpg 1777754img8ka.th.jpg 1777753img7op.th.jpg

 

Циферблатите се разпечатват в черно на лазерен принтер на паус (оризова хартия), следователно цифрите не се запълват и пропускат светлина. Изрязват се кръгчета от тънък плексиглас с рамера на оригиналните циферблати, а върху тях се залепва цветно прозрачно фолио и отгоре се слагат новите циферблати. Тук вече трябва да се измисли начин лампичките да се монтират в самия уред, за да осветяват отдолу. Следват и двата проблема които не съм разрешил още :roll: 1. Дали ще се виждат цифрите денем. 2. Да се направи стрелка, която денем да се вижда, а нощем да се осветява от лампичката в уреда.

Общо взето е това :D

 

P.S. На снимките осветявам новите циферблати, като съм ги сложил на монитора, който излъчва някакъв цват отдолу :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

окей, значи ще мъчим да пробваме :)

 

аз го мисля и да и сложа сини диоди на осветлението на таблото, че тези обикновените бяло/жълти ме дразнят, още повече че колата ми е синя :smt047

 

те диодите май не са взаимнозаменяеми с крушките. трябват някви резистори... :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на Липи с цветните циферблати е добра. Трябва да се помисли върху нея. Не е неизпълнима относно видимоста през деня. На новите коли е аналогичен случая, а пък се виждат.

За диодите - ами доколкото си спомням - на диод по едно 100к съпротивление и го пускаш на 12 волта без проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе момчета аз ли не ви разбрах или... смисал аз само си турих сини крушки и вечерно време свети силно синио та се къса да те заслепи направо... иначе диоди сам си сложил на двете предни места в краката с диодчета и резистори :D и съм ги свързал към габаритите. Преди бях взел неончета за отдолу ама след 1 седмица изгоряха... сега мисля да си купя и едни педали чист алуминии с няколко гумени топчета :mrgreen: ще пусна и снимки като я оправя изцяло

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е проблем.

Оригинално лампите са си от долу, и чрез зеления световод - онази зелената пластмасова гривна по периферията на циферблатите, светлината се насочва към горната(външната) повърхност.

За да се получи ефектът на светещите цифри е необходимо циферблатът да е по-голям и да го няма световодът, за да не прозира светлината отстрани. Друго не трябва да се променя в осветяването, при положение че има цветно фолио от долу не са необходими цветни светодиоди ами нормалната лампа си е предостатъчна.

Видимата зона на самото стъкло на уредите е по малка в диаметър от цилиндричното тяло на корпуса и дори да прозира леко по периферията смятам че няма да е проблем, важното е диска да се изреже така че да пасва плътно в цилиндъра.

За стрелката е трудно да се направи но не е невъзможно - просто трябва да се копира това което има в новите коли - плексигласова стрелка обърната на ребро. Въпроса е как точно да се освети тя, но за това трябват експерименти. Идеята която ми идва в момента е да има по голяма "шапка"(дискчето на стрелката), която да скрива по-голям отвор в циферблата през който стрелката се осветява.

Втори вариант - стрелката трябва да има цилиндрична част където се свързва с оста. Този цилиндър трябва да е по-голям 5мм примерно. Този цилиндър е боядисан от горе - страната към шофьора а по осевата линия на стрелката се тегли бяла линия 1мм примерно а самата стрелка е по-дебела 2мм за да може да има небоядисана част, гледаща към шофьора, която да свети на тъмно.

 

 

 

[/img]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно беше да спомена че може да се печата направо на пластмасовото фолио, НО НЕ НА ЛАЗЕРЕН А НА МАСТИЛЕНОСТРУЕН. Тъй като това нещо ще си седи затворено в уреда няма да има опастност да се изтрие мастилото.

Ако се ползва цветен плексиглас може да се направи на ситопечат направо върху него, в някоя рекламна къща ще вземат предполагам около 10 кинта (колкото за визитки) за 1 бройка а за повече разликата трябва да е по-малка зашото те вземат за ситата повече. Този вариант мисля че е най-добър но ще бъде и най-скъп за единични бройки.

 

За пробите дали се вижда на светло - слагаш го върху черна хартия или върху задънен непрозрачен цилиндър (кутия от кафе или непрозрачна чаша).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Оххх от давна не бях влизал- причини!!! Само мога да добавя и от личен опит че са МНОГО важни тези зелените кръгчета- световоди! значи с тях свети мн добре в/у бял фон но като ги махнеш като че ли силата намалява, НО така пък светят уредите в чисто бял цвят и е гот :)! Онези снимчици са еднаа мнооооооого стара версия а това което е в момента :) Ще пусна снимки

 

Ааа да пробвах и с тези диоди които стават за габарити- т.е диод с цокъл като за 12В лампичка и голяма лупа- НЕСТАВА - светят мн мижаво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е нормално да свети по слабо без световодите, но идеята на ЛИПИ е да светят цифрите, които са прозрачни, а не да се осветява от страни, и за да стане това световодите трябва да се махнат.

 

Друг е въпроса че понеже механизма на километража примерно е много близко до цеферблата, няма да свети много добре но това може да се реши със светодиоди монтирани вътре в уреда, но като се замислих се сещам че за уреда с индикаторните лампи тоя номер няма начин да стане освен ако не се изкорми целия и не се заменят тея лампи със светодиоди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема с него е че вътре има 6 цилиндъра, които се явяват държачи на лампите и челата им са около 12мм - та проблема идва от това че те ще покриват графичното означение и то няма да свети. Варианта е да се направи платка със светодиоди вместо лампите и ще стане номера, но количеството работа, което е необходимо става все по-голяма :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да светят единствено цифрите(както е при мн нови коли) трябва да се направят размерите и да се отиде някъде където режат ламарината там с лазер или нещо от тоя сорт но да е точно(не съм запознат, но един приятел си написа фирмата по този начин в/у ламаринка). Веднъж като е готова ламаринката вече могат да се измислят най-различни начини за осветлението им отзад. Начина за който се сещам аз е да се купят диоди с голямо светлиноотделяне за СМД монтаж(това са тези дето са в някои ГСМ-ми) и да се монтират отзад(не съм 100% сигурен че ще има мясно). Разбира се тези диоди ще са в цвят който си пожелаем, но за да няма само едни дупки през деня на мястото на цифрите може да се залепи фолио(от тези дето са по магазините за цветя :)))))))).

Друг по-гаден начин за който си мислих е да се направят дупки като цифрите да са точно над тях. И по подобен начин да се направи вс. останало.

Виждал съм някъде из нета как един си направи километража син но залепи тези диоди(за SMD монтаж) в дъното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хей Госта май не си прочел какво съм писал по нагоре,за по-лесния и евтин начин за направата на такъв циферблат.За ламаринки с изрязани букви е ясно, ама не всеки може да си го направи това.За това писах за моята идея с принтирането, виж по нагоре в темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От ламарина може да се направи и с ецване, но после пак трябва да се боядисва и т.н, та по тази причина смятам, че на ситопечат ще стане най-добре - както го писах по горе - на цветен плексиглас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ooooopssss! Госта- това бях аз :oops: и се чудих защо нямам зелени шкодички :) Ами това с ецването е страхотна идея ама кофти ще е ако се разяде медта навътре. Може пък и да го провам:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

...таблото добре си го направил!Стрелките трябва преди да ги свалиш да запомниш положенията им по старата скала(ако я сменяш),след което ги залепваш.Моите скали са от плексиглас,за да могат уредите да светят по ярко,вместо обикновени крушки съм сложил сини диоди,а скалите ги бях свалил от някакъв чешки сайт,след което ги изкарах на цветен принтер на самозалепваща хартия!Ако някои желае,мога да му пратя снимки...... :roll: [/url]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще съм ти благодарен ако ми ги пратиш.

Колега виждам че си от Кърджали :) Ще се редвам да се запознаем. :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все още не сме направили среща.До колкото разбрах колегата Rado`Energie ще е в Кърджали по Великден и за тогава имаме оговорка да се срещнем. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Абе хора вие хубаво имате разни моделчета за уредите по таблото,но аз имам един проблем.При мен лампата за бензина е при останалите индикатори за фаровете и т.н. та мисълта ми беше дали може да се измисли нещо като за мен :) Хайде ако откриете нещо ще съм ви много благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега...таблото можеш да си го направиш както искаш!Няма значение коя лампа къде е!Намираш си едни циферблати и ги поправяш с някоя програма(аз съм ги поправял на Paint-a)По този начин си добавих индикатор за вентилатора на радиатора....Ако желаеш мога да ти изпратя моите скали!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.