Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Изтръпнах пред компютъра!


felicialx

Recommended Posts

темата избщо не е за "ключ" (стига да не се отнесе в "друга посока") - аз се възхищавам на самообладението на този шофьор! =D> Вярно, скоростта не е много висока, доколкото може да се прецени от клипчето, но въпреки всичко, реакцията му е на място! А колкото до шофьора на тира - аз лично не бих го "съдил" - това може да прави само човек, който се е качвал на тир с прицеп и е правил подобна маневра на мокър асфалт! Всичко останало е само голословие...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе ТИР, бус, кола ... има ли значение?! Резултата е налице. Добре че няма жертви и всичко се е разминало само с нерви и емоции. Както казват полицаите виновен винаги има. И кофа за смет да бутнеш пак си виновен. Любимата ми фраза е "несъобразена с пътните условия скорост". Тоя бус да не изникнал на пътя. ТИР-а не видя ли от далече, че този пълзи. Може да е натоварен и да опира гумата в калника. Може шофьора да е недоспан и да кара по-бавно. Всичко може да е. Сега въпроса ми е кое е по-добре. Да кара бавно зад буса и да псува или да се метне в канафката и да псува двойно. Дано да му няма нищо и на него де. Че на клипчето не става ясно. Ама какво го чака от тук нататък идея си нямам. Аз съм присъствал на инцидент с ТИР на стария път между Пловдив и Ст.Загора малко преди Чирпан. Пак колона с мноооого коли и един ТИР. Пак нанадолнище. И тоя с ТИР-а тръгва да изпреварва без да погледне, че една кола вече го изпреварва и него. Тоя с колицата получи такъв ритник със задницата на ТИР-а, че изхвърча в полето и се запали. Изгоря цялата кола, но за щастие на пасажерите - момче и момиче на около 20-25 години нищо им нямаше. Разминаха се и те. А шофьора на ТИР-а вместо да спре, даде газ и отпраши. Мръсник!!!! Без да се обижда колегата! А бе за мене се имат като собственици на пътя. Нещо като уголемен вариянт на бакшишите (такситата де). Като си изкарват хляба на пътя ... той е наш. Да ама не. Има си правила и трябва да се спазват от ВСИЧКИ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еха! Тук вярно темата станала с анализи на героите :) Личното ми мнение е, че най-много е виновен микробуса, а камиона има мнооооого по-малка вина за случката. Това, което аз видях изглежда така: Кара си микробуса и при разминаването с камиона, които се движи пред "оператора" бива опръскан малко повече от водата, която преминава през пътя. Ясно се вижда, когато ТИР-а се забива, какви следи оставя в "езерцето". Май го дострашава малко буса от водата, която камиона плиска върху него или може би от това да не попадне самия той в аквапланинг преминавайки през водата, която пресича шосето и...понатиска по-силничко спирачките. И поради това, камиона зад него изведнъж започва да го наближава доста бързо - все пак е спускане, а ТИР-а е тежичък. Та и тираджията, за да не остане с по-малко гуми като Шумахер в дъжда след удара с Култард едно време - скача и той на спирачките с малко повече от нужната сила, която се прилага при такива условия. Но понеже е тежък, има повечко вода на платното, а и на всичкото отгоре е в завой - т.е предните му гуми не са в същата посока на силата с която го бута ремаркето по наклона... попада той в аквапланинг със управляващите гуми, а тежкото ремарке го натиска и се опитва да го изпревари. На това му се вика "jackknife" в англоговорящите страни, което е съвсем на място казано. Общо взето тираджията е безпомощен от мига в който докосне спирачката /не е нужно да е силно и внезапно натисната дори/. Точно заради тези "сгъвания" на камионите е направено така, че при натискане на спирачката първо да се задействат гумите на ремаркето ако разбира се има такова закачено. Това е, за да се обере на луфта, които се получава по време на движение между влекача и ремаркето в заключващия механизъм между тях. Такива ситуации са много често срещани при сняг/заледяване на пътя дори при скорости от 10-15км/ч., когато да речем се наближава кръстовище и не е нужно спиране на него, но шофьора натисне по-рязко спирачката в самия завой. Дори се случва и на прав участък при съвсем леко отколоняване от правата посока на предните гуми. Особенно ако ремаркето е тежичко!

Колкото до "оператора"... Мисля, че и време имаше да реагира по единственния възможен начин, а и видимост /както един колега по-горе спомена и аз като него - винаги гледам в такива завои от дясно на МПС-то пред мен/. Късмет разбира се е, че ремаркето не реши да затвори и двете ленти, както и че наистина нямаше някой залепен зад камиона, но "оператора" мисля, че реагира съвсем спокойно и адекватно! Дано повечето водачи да са като него и не скачат веднага на спирачките!

За тези на които им е интересно - ето едно клипче в реални условия отново, но при свършен факт вече! През зимата, там където ми се налага да карам, пътищата са осеяни с такива "симпатяги". Просто е неизбежно, дори вече видях няколко -

А това е за тези, които обичат да карат бързо зад някого, забравили да оставят дистанция... За 2-3 секунди, 7 човека умират - http://www.youtube.com/watch?v=1RyDoPro1XE

Относно тираджийте и "квалификациите" с които ги определят голяма част от участниците в движението, бих искал да споделя малко информация, която скоро ми попадна /но не помня къде четох, за да дам линк, но ще потърся/. Статистиката сочи сходно в Европа и САЩ: При повече от 70-75% /не помня съвсем точно цифтата/ от инцидентите в които участват тежкотоварен камион и лек автомобил, вина има...колата. Повод за размисъл, а!

Мога само да отправя съвет, казвайки го от опит /и на клипа, който коментираме се вижда, че "оператора" го прави/:

Спазвайте дистанция! Колкото по-бързо карате, толкова по-голяма дистанция спазвайте! Така си гарантирате време за спокойна и адекватна реакция!

Безаварийна зима Ви пожелавам на всички smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това е за тези, които обичат да карат бързо зад някого, забравили да оставят дистанция... За 2-3 секунди, 7 човека умират - http://www.youtube.com/watch?v=1RyDoPro1XE

 

Оператора определено имаше голям късмет, но и много добри реакции. Според мен той прецени ситуацията много правилно и избра най-добрият вариант за избягване на тежка катастрифа. Но колко по-рядко изпадаме в ситуации като неговата, толкова по-добре.

 

Що се отнася за цитираното видео - направо тръпки ме побиват! Гледал съм го няколко пъти и от него изпитвам голям страх от тирове.

 

Според мен е добре от време на време да се гледат подобни неща, защото известно време след това ти "държи влага" и си по внимателен на пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези огромни тирове с ремаркета за мен са безумен транспорт при нашите двулентови пътища, но с нашето управление и "преструктурирането" на БДЖ друг избор няма. За една шепа товар се хаби огромно количество енергия, рушат се пътища, създават се предпоставки за катастрофи.

До преди 20 години ги нямаше. Самостоятелните са съвсем по-различни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е въпрос на вроден или изграден рефлекс - в такива случаи няма време за мислене, а само за реакция! Все пак и късметът му работи, понеже няма никой в насрещното, но и да имаше сигурно щеше да намали като види какво прави тира пред него...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е в България. Има в началото едни светлоотразителни колчета на кръстовището, които поне от 20 години не съм виждал. Иначе човека беше достатъчно далече за да реагира.

А за проф. шофьори, преди време пътувах от Сф за Хасково, и в насрещното на двулентов път има трактор, тир и автобус. Автобуса тръгва да изпреварва тира и като се прибираше видя че отпред се мъкнеше трактор. И него тръгва да изпреварва, а вече сме почти стигнали точката на разминаване. Ако в момента в който автобуса тръгна да изпреварва тира, не бях се изправил на спирачката и слязал на банкета, щяхме да се челосаме с автобуса. Шофьорът му ми вдигна ръка за извинение при разминаването. Така че трябва да се мисли при такива ситуации. И в тази връзка не съм съгласен с тебе Велко. Тираджията си е единствено виновен. Това което ти не отчиташ е, че в Европа им текът часове за каране и повечето карат като бесни. Пак в тази връзка мога да ти разкажа и друга случка от околвръстното на Пд, при пресичането на жп линията, на път от Хасково към магистралата за Сф. При изпреварване на турски тир, който докато се изкачавахме над линията се движеше с около 80, на слизане ускори до около 100, без да гледа че тогава го изпреварвам и че отсреща идват коли. А пък един друг бай Ганьовец ми се лепна за бронята при изпреварването и няма мърдане. Предвака надолу и двигателя в лютеницата, дръпнах и пред двамата и останаха само псувните ми по тираджията. Ганчо и той се прибра малко след мене, като отсрещната кола го поздрави с едни дълги. Та така, затова дано по-скоро въведат на практика предложението и транзитните тирове, да ги превозват на платформи на БДЖ от граница до граница.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та така, затова дано по-скоро въведат на практика предложението и транзитните тирове, да ги превозват на платформи на БДЖ от граница до граница.

:smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Та така, затова дано по-скоро въведат на практика предложението и транзитните тирове, да ги превозват на платформи на БДЖ от граница до граница.

 

Ама вие сериозно ли??!?!? Вие туку що убихте една цяла индустрия ... вместо да се оправят пътищата! Малко по Сталински - нет человек, нет проблема [-X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та така, затова дано по-скоро въведат на практика предложението и транзитните тирове, да ги превозват на платформи на БДЖ от граница до граница.

:smt017

"Глупавите" Швейцарци отдавна са я въвели тази практика! :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо си се объркал.

Превоз на камиони има от гр.Сегед(Унгария) до Велс(Австрия),но това се прави за да се облекчи натоварения трафик и за да се избегнат забраните в Унгария и Австия събота и неделя.А в страни като Испания,Португалия,Белгия,Холандия транспорта е приоритет и няма забрани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм се объркал! В Швейцария тировете ги возят на ЖП платформи. Особено транзитните от Италия за Германия. Хем се облекчава движението, хем не им мачкат перфектния асфалт. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм се объркал! В Швейцария тировете ги возят на ЖП платформи. Особено транзитните от Италия за Германия.

не ми се спори,но има райони в швайцария където е забранено за товарни коли .....

айде стига,че омацахме темата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетох всички мнения след като аз бях писал и сега гледах клипчето още доста пъти. И не ви ли се струва възможно, цялата работа да е доста инсценирана, като на филм! В смисъл тоя защо точно сега снима некво съмнително... Или кво това е полицейска кола в щатите на която камерата е непрекъснато включена, докато полицайте са на работа?!?!? Никой ли не се замисли за нещо подобно!? :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетох всички мнения след като аз бях писал и сега гледах клипчето още доста пъти. И не ви ли се струва възможно, цялата работа да е доста инсценирана, като на филм! В смисъл тоя защо точно сега снима некво съмнително... Или кво това е полицейска кола в щатите на която камерата е непрекъснато включена, докато полицайте са на работа?!?!? Никой ли не се замисли за нещо подобно!? :-k

 

Да бе - световна конспирация. smile091 Има хора, които често снимат пътищата по които карат. А в такива условия трудно можеш да инсценираш подобно нещо. Най-малкото защото бая камиони трябва да потрошиш, за да стане толкова истинско. smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето подобна ситуация при която удрянето на спирачка на мокър път след виждането на патрула води до горе долу същото . При това на прав път.

http://www.videobash.com/video_show/dramatic-motorway-truck-crash-with-lucky-escape-4237

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето подобна ситуация при която удрянето на спирачка на мокър път след виждането на патрула води до горе долу същото . При това на прав път.

http://www.videobash.com/video_show/dramatic-motorway-truck-crash-with-lucky-escape-4237

 

 

E, това, вече е доста стряскащо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.