Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

Преди 15 часа, Vladi_a написа:

Зеленото е, да, с “гадния” 1,8т :)

Возил съм се преди да попадне в твоите ръце, та знам, че сега няма нищо общо с тогава, а и смятам, че километеите са далеч повече от тези на таблото. Хубава машина ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че има някаква тема баш за т'ва, та да се изложа тук и да попитам относно...бойлерите за дома. Понеже се подвизавам в къща, бойлера е единственият източник на топла вода у дома. Като обзавеждах, предвид мястото с което разполагаме, се наложи да избера бойлера с най-тънка "талия". Бяха 2 само на пазара през 2018 - Бош и Аристон. Бош-а само като видях цената и дадох заден. Взех Аристон Velis Evo 80 EU и 2 години всичко беше супер. Обаче...протече. Бърза и безболезнена работа имах със сервиза. Видяха го и издадоха веднага протокол за подмяна по гаранция. Отидох до търговеца, където го имаше наличен, взех го и си го окичих на стената. И така...до днес, година и половина по-късно, когато и "новия" протече. Сервиза е безупречен - по телефона със снимка и 10 секундно клипче ми направиха протокол за подмяна с...нов по гаранция. Добре, че гаранцията е 5 години! Лошото е, че за 4 години - това ще ми е третият бойлер. И вероятно ще искат да ми го заменят със същия. Да де, ама аз не искам. Първия издържа 2.5 години, втория не успя 1.5 да премине.

Та...дайде идея, какво да взема? Искам нещо надеждно и сравнително тънко - буквално. Че нямам много място. Като цена е ясно, че тънко няма как да мина, предвид, че неръждавейките от 80 литра са 6-800 лева... Тедан видях по стечение на обстоятелствата - фирмата, която ги внася се оказа сервиза на Аристон. Имат неръждавейка, сравнително тънки - 35.4 диаметър...

Ако някой скоро се е сблъсквал с такава покупка - да вземе да сподели, моля. Утре ще обикалям за нещо, че без топла вода не си е работа с дребосък вкъщи.

Малко инфо да дам за това кютук. Докарва го на дизайн и функции. Много икономичен - около 2 киловата дневно. 2018 декември беше на цена 479 лева. Днес, 2022.11 е 759 лева. Ако не протичаше през 18 месеца...ехееее, щеше да е чуууден :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж Tesy дали имат подходящ размер. На село съм сложил два техни, хоризонтални, 100 литра, 3kw. Купувал съм ги преди 10-12 години. Да чукна на дърво ядове до сега не съм имал с тях. Незнам дали са запазили доброто си качество с по-новите модели, проучи ги в нета.

 

Вкъщи имам вертикален Stiebel Eltron, вече е подминал 16 години. Рядко се ползва, само когато Топлофикация спре топлата вода. Не е мръднал (пак чукам на дърво).

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@zloQQ Когато купих апартамента преди 12 години в него заварих бойлер на Елдом с вече изтекла гаранция. Още си работи, само ми смениха тръбата която тегли топлата вода, защото преди са ползвали метална и беше изгнила. През това време при сестра ми и баща ми изгърмяха два бойлера от някаква гръцка марка (и двата сцепиха водосъдържателя точно след като изтече гаранцията), един Светлю Шишков (електрически проблеми), един проточен Бош (той поне изкара над 10 години), новия Светлю е с извадена карантия защото му изкукурига термостата и го чакаме всеки момент да опъне колесника.

Има една фирма Вимакс. Аз от нея си купувам прахосмукачките на Керхер, но имат и огромно разнообразие от бойлери, включително на Елдом от типа като твоя Аристон.

Но бих те посъветвал малко по-различно: ако сега вместо същия бойлер вземеш друг на негово място по гаранция плюс доплащане от твоя страна помахваш на гаранцията на новия за сбогом - тя ще е в рамките на първата гаранция. Вземи си този който ти дават, остави го да умре и третия и тогава сменяй с нов с пълна гаранция.

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, zloQQ написа:

Не мисля, че има някаква тема баш за т'ва, та да се изложа тук и да попитам относно...бойлерите за дома. Понеже се подвизавам в къща, бойлера е единственият източник на топла вода у дома. Като обзавеждах, предвид мястото с което разполагаме, се наложи да избера бойлера с най-тънка "талия". Бяха 2 само на пазара през 2018 - Бош и Аристон. Бош-а само като видях цената и дадох заден. Взех Аристон Velis Evo 80 EU и 2 години всичко беше супер. Обаче...протече. Бърза и безболезнена работа имах със сервиза. Видяха го и издадоха веднага протокол за подмяна по гаранция. Отидох до търговеца, където го имаше наличен, взех го и си го окичих на стената. И така...до днес, година и половина по-късно, когато и "новия" протече. Сервиза е безупречен - по телефона със снимка и 10 секундно клипче ми направиха протокол за подмяна с...нов по гаранция. Добре, че гаранцията е 5 години! Лошото е, че за 4 години - това ще ми е третият бойлер. И вероятно ще искат да ми го заменят със същия. Да де, ама аз не искам. Първия издържа 2.5 години, втория не успя 1.5 да премине.

Та...дайде идея, какво да взема? Искам нещо надеждно и сравнително тънко - буквално. Че нямам много място. Като цена е ясно, че тънко няма как да мина, предвид, че неръждавейките от 80 литра са 6-800 лева... Тедан видях по стечение на обстоятелствата - фирмата, която ги внася се оказа сервиза на Аристон. Имат неръждавейка, сравнително тънки - 35.4 диаметър...

Ако някой скоро се е сблъсквал с такава покупка - да вземе да сподели, моля. Утре ще обикалям за нещо, че без топла вода не си е работа с дребосък вкъщи.

Малко инфо да дам за това кютук. Докарва го на дизайн и функции. Много икономичен - около 2 киловата дневно. 2018 декември беше на цена 479 лева. Днес, 2022.11 е 759 лева. Ако не протичаше през 18 месеца...ехееее, щеше да е чуууден :)


Велко, прав е Ицо !

Вземи третия гаранционен, а като даде фира, смело се хвърляй на “Тедан” !

В момента на нашия пазар, няма по-читави и дълговечни. Вярно, хич вече не са еФтини, но си струват.

Аристон, Бош и прочие надъхани марки, освен обичайните “бойлер-ски” проблеми, имат и сериозни проблеми със системите им за филтриране на водата. А те, не се покриват от гаранцията.

Иначе, откакто един “Елдом” неръждавейка щеше да ми направи апартамента кабрио, не искам и да чуя за тези адски творения. Нито една защита не сработи - нито фланеца отдолу изби, нито “шевът” отгоре се отвори, нито термозащита сработи. Почти цялата вода се бе превърнала в пара, а бойлерът се тресеше и подскачаше на стената като белиденсър-ка в османски харем. От свръхналягането, половината снадки на полипропиленовия водопровод бяха изпуснали, спирателните кранове почти бяха изскочили барабар с металните вложки, а водомерът беше смазан. Та правих и водопровод, освен че смених бойлер и водомер !

Неръждавейка - Никога !!!

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mishelle @Izolini @Боре - благодарено за споделените мнения. Аз, че ще взема третия е ясно (на дали ще ми дадат пари като обезщетение). Ама най-вероятно заминава на пазара така, както е опакован. Трети път няма да си правя стената, която е тази част на банята си е гипсокартон с хубава боя. Мислех си за неръждавейка, ама като чета на @Боре мнението... Ще разгледам отново Тедан - ако имат тънки емайлирани. Стубел Елтрон нямат такива "мини" размери. Елдом имат близки размери... Общо взето, под 35 см е трудно да се намери нещо, да не говорим за 27, колкото е тоя дето го сменям 2 пъти. Ще обикалям да видя днес пък да видим де ще му излезе края 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм недоволен от Дипломат и Теси, ръждавейки. А съм с добра вода, няма варовик и тн. Май всички на нашия пазар са едни и същи боклуци!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с неръждавейка Фламина вече 15 години - сменил съм два нагревателя и толкоз.

Не е във вида желязо проблема, а в арматурата - термостати, баланс вентили и т.н.

 

П.П. При мен си работи 24/7

Редактирано от Logrus
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет от мен, който важи сосбено за неръждавейката. 

Ако имате възможност настройвате терморегулатора да нагрява на по-ниска температура. Това може да го определите спрямо потреблението си разбира се. Освен икономия на енергия, което едва ли ви е проблем, запазвате балона по-дълго, защото неръждавейката се пука по шевовете (заварките) при големи температурни амплитуди - разширение и свиване. 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз не го изключвам/включвам бойлера по принцип. Единствено, когато ходим лятото някъде за 2-3 седмици му дърпам шалтера. През останалото време си седи на 60⁰. Предния беше на 70⁰, но видях, че и на 60⁰ нямаме никакъв проблем да евентуален недостиг на топла вода. При настройка от 50⁰ по-често "щрака" релето. Разхода е под 50kWh месечно, което поне според мен е страхотно. Ама пусто...протича като лейка. Ще обикалям днес да видя какво мога да открия с подходящи размери, така че да не се гъна като змия, влизайки в банята :)

Благодаря още веднъж за съветите и споделените мнения!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко, а имаш ли трифазен ток? И ако да, то защо не разгледаш проточните? Те са доста стряскащи от към номинална консумация, но реално харчат по-малко от обикновените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Izolini написа:

Велко, а имаш ли трифазен ток? И ако да, то защо не разгледаш проточните? Те са доста стряскащи от към номинална консумация, но реално харчат по-малко от обикновените.

Нямам трифазен, Ице. Гледах едни, ама пише, че искат 4-6 квадрата кабел. Аз трябва да погледна какво съм пускал за банята. За фурна и котлони са ми дебели кабелите, ама за банята не помня... И апе и това го мислих като вариант - един такъв https://baniastil.com/проточни-бойлери/clage/монофазен-проточен-бойлер-cex-9-clage-23312.html

за банята и мивката там и някакъв по-малък - за кухнята под мивката.

Между другото - продавам Ariston Velis EVO 80 EU - неразпечатан с гаранция до 12.2023 :)

Поне за 2 минути го сменям в магазина и не хабя време/нерви и там...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, zloQQ написа:

Този си иска 6 квадрата, ако го натискаш на пълна мощност. И ако за бойлер в банята не си пуснал 6 квадрата се ритни сам! За какво ти е втори в кухнята, да не си с 2 щранга? Аз вече го играх това, включваха се и двата последователно та втория го изкъртих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, откачам връзката на мивката в шкафа и затапвам тръбата за топлата вода. Миялната ми е да си грее сама водата. Та за кухнята няма проблем да я "отделя" от системата. Виж, за 6-те квадрата в банята не помня. Знам, че пусках различен, но дали е 4 или 6...не помня. Не за друго, ама все пак, бойлера ми трябва за битови нужди дееба. Ползвам го с щепсел, хахаха. Никога не съм си мислил, да вкарвам уреди с 6-8-10 киловата потребление. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко , що не си вземеш един бързовар и няма да имаш проблеми ни с инсталация , ни с клапани ;)

Поне аз не съм провеждал толкоз обстойно проучване на пазара , преди години като протече на село бойлера (Елпром Варна от '90 те) сложих един Елдом с емайлиран казан (каквото и да значи) и нито е текал , нито нещо му е отказвало (останалите чаркове са си от '90 -те) , а инсталацията на къщата е от 1962 , сменял съм само ключове и контакти :)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, не е удобно с бързовара у легена. Ама се чудя за съвременните бързовари дето им викат проточени бойлери :) Ще го мъдря утре и в понеделник ще взимам нещо, че нема как.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези проточните (поне според мен) стават само за кухненска мивка .. за къпане си риск , а колко ще му е топла водата .. Божа работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, The Best Forman написа:

Тези проточните (поне според мен) стават само за кухненска мивка

Дон Бастуний, лИбоФ моя!

Малките Юнги от времето, когато вий сте бил на средна възраст, вече ги няма. Знам, че всичко над 12v е тъмна Индия и прекалено сложно за Вас, но мога да Ви светна, че един трифазен проточен бойлер на 21kv ползвах дълги години за цял апартамент. Сестра ми продължава. При това беше от тъпите модели, които си активираха степените съобразно дебита/налягането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Izolini написа:

Дон Бастуний, лИбоФ моя!

Малките Юнги от времето, когато вий сте бил на средна възраст, вече ги няма. Знам, че всичко над 12v е тъмна Индия и прекалено сложно за Вас, но мога да Ви светна, че един трифазен проточен бойлер на 21kv ползвах дълги години за цял апартамент. Сестра ми продължава. При това беше от тъпите модели, които си активираха степените съобразно дебита/налягането.

Ползвайте си го със здраве .. ний в 21 век имаме ТЕЦ ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, The Best Forman написа:

Ползвайте си го със здраве .. ний в 21 век имаме ТЕЦ ?

Много "не просветлени" люде ТЕЦ имахме 20-ти век, а в 21-ви минахме на бойлери и климатици ;)

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След безкрайни драми с Stiebel Eltron (няма такива боклуци!!!) купих един Diplomat GC 80, 80 литра. От 2018 до сега проблеми не е създавал.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, zloQQ написа:

... И апе и това го мислих като вариант - един такъв https://baniastil.com/проточни-бойлери/clage/монофазен-проточен-бойлер-cex-9-clage-23312.html

за банята и мивката там и някакъв по-малък - за кухнята под мивката.

.....

Пробвал съм по-малкият модел CLAGE MBH, не се сещам обаче 4 или 6 беше. За кухнята не става - водата не е достатъчно гореща за почистване и миене. За баня може и да става - за миене на ръце. В кухнята сме с "Бойлер Ariston ANDRIS 15U/3 , 1.2 , 15 , B" - вярно е, че заема място но е идеална.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, b3lq7a написа:

Много "не просветлени" люде ТЕЦ имахме 20-ти век, а в 21-ви минахме на бойлери и климатици ;)

А соларни панели на по-кривия имате ли ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, Izolini написа:

Дон Бастуний, лИбоФ моя!

Малките Юнги от времето, когато вий сте бил на средна възраст, вече ги няма.


Ице, в мноооого голяма грешка си !

Не само ги има, ами вече са 7 /седем/ модела 3.5 kW до 7 kW :o

Така че, Дон Чичи все още си е актуален младеж :D

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.