Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Подгрев на седалки


superba

Recommended Posts

темата ще е за монтаж на подгрев на предни седалки на О2

 

тази екстра я нямам, на жената термостата не и е в ред по рождение и много страда от липсата на този подгрев. Купих й едно "чердже" от тия дето се включат в запалката, тя кротна, ама аз почнах много да се психясвам, седи грозно, некви кабели ми се мотат. Та се замислих, за нещо по-истинско. Проучих в нета варианта (1) с нова оригинална инсталация и имам един проблем ... цената идва към 600 лева и отгоре (много ми е, черджето не е чак толкова грозно)

Вариант 2 е втора ръка от някъде ... салонът ми е сив, комбинирана кожа и плат, досега такъв друг не съм виждал, а да намеря такъв и с подгрев - мисия импосибле. Остава ми вариант да свия от някой салон само инсталацията - мисия почти импосибле (все пак ако някой знае за такъв салон да каже).

Вариант 3 - да дадете съвет за някакъв афтърмаркет, който обаче да се вгражда под тапицерията (кожата) и да не ме запали. Също така такава инсталация би ли могла да се върже към оригиналните копчета за подгрева, които са на клима-контролера ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, ако ти се отдават такива работи и ЕСТЕСВЕНО АКО ТИ СЕ ЗАНИМАВА провери нещо от сорта "направи си сам" Вече не помня но последно преди вече 10 - 12 години си правих  на едно Е30 с кожа . Работа за 5-6 часа, да имах помощник , готиви реотани и ключета . Най-бавно и трудно (за мен поне беше нахлузването на кожата върху донапрена на седалките) но сатна почти като фабрично.

   УСПЕХ ако решиш сам , или ако търсиш други варианти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, намерих много добро DIY (направи си сам) и точно свалянето и слагането на кожата ме притеснява. Нито място имам, нито знам дали ще го опъна и нахлузя както трябва, така че ще търся майстор, но преди това бих искал да съм наясно с опциите. Като цяло добавянето на афтърмаркет подгрев е най-лесно и евтино, единствено не ми е ясно дали може да се върже с оригиналните копчета при О2 ? Гледам за Октавия 1 се продават комплекти с все копчетата, така че предплагам, че няма да е проблем да се върже и тук като кабели и тн, но дали при 02 ще трябва да се прави програмиране, да се търсят модули и тн не зная...

примерно нещо такова: http://www.ebay.de/itm/Sitzheizung-004-5Stufen-fur-Skoda-Octavia-/271704747091?pt=DE_Autoteile&hash=item3f42dd6c53

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потърси по моргите седалки и си сложи оригинални. Иначе имам едни от А8- цата седалки с подгрев, които ще ти ги връча на символична цена, но никога няма да докараш оригиналното качество- реотаните трябва да си паснат точно по извивките на седалката и има риск да се прекъснат бързо, ако не са съобразени срелефа на седалката.

Седалките на Супърб са много близки до тези на А6 Ц5 и Пасат Б5.5- или цял такъв салон си търси, или захабени седалки, от които да си прехвърлиш инсталацията и реотаните.

Имам и на двете коли подгрев и е голям кеф иначе :D  На Фабията сам си вградих реотаните:

 

734179_10151341937533616_523438308_n.jpg481348_10151341937418616_145502731_n.jpg483770_10151341937613616_1528401757_n.jp481118_10151341937678616_759135063_n.jpg166781_10151355792703616_1277877356_n.jp528238_10151408598283616_688962688_n.jpg407067_10151408598363616_1971229703_n.jp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, аз вече съм с октавия 2, супърба го няма :) все пак даваш добра идея, от какви други коли бих могъл да взема пълнежа (дунапрените с реотаните) така че да си ползвам моята тапицерия, релси и тн ? Голф5, ауди а4, сеат ... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О2- хм, Пасат Б6?

Я си сложи една снимка на седалките. Тези са излишните ми, но в тях освен одеалца има и датчик за присъствие и термистор, който прекъсва веригата над определена температура. Така е и при доста по- нови коли, де. С други думи, може д асе наложи да се лишиш от датчика за присъствие, ако нямаш в твойте:

 

10636220_10152310711783616_4018710835916

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

привет и за много години!

 

моите седалки би трябвало да са като на голф5. На пасата са доста по-различни и със сигурност не са съвместими. Тези ми изглеждат подобни на моите, но все пак май има разлика и няма да станат май май ... 

 

IMG_20150106_121710.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

днес пристигна това ... вече си имам врътки

 

IMG_20150204_095750.jpg

 

Ivo_Dinkov, нагревателите, които ти си поставил на снимките по-горе оригинални от Фабия ли са или са някакъв афтермаркет (ако е второто, коя фирма си ползвал, доволен ли си ?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кофти :)

като цяло и аз ще търся оригинална инсталация, само че някой ако има ЕТКА може ли да ми каже точно какво ще ми трябва (диаграма, кодове на модули и тн)... търсих в нета, ама точно за Октавия не намерих. Като цяло бушон, контролен модул, кабеляци с конектори. Съществува някаква вероятност, част от инсталацията да я има, но тепърва ще го проверявам.

 

Иначе днес монтирах модула и работи, понеже брах страх при свалянето на рамката около климатроника, ще кача няколко снимки как излглеждат щипките, щото в нета само пише "дърпай яко", а то не е точно така. Най-лесно се сваля като първо се откопчае с ръка точно над пепелника, след това в центъра около климатроника, после от горе с пластмасови лостчета, отстрани най-последно.

 

IMG_20150205_131902.jpg
 
IMG_20150205_131924.jpg
 
IMG_20150205_131944.jpg
 
IMG_20150205_134632.jpg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, я виж това тук ли трябва да е твоя модел: http://vagfans.info/EN/skoda/CZ/OCT/Octavia/2009/663/R/963/963000/seat-and-backrest,heated

 

Прегледай кодовете и тук: http://www.partsbase.org/skoda/octavia-oct-eu-2010-1z-a-000-001-96300-seat-and-backrest-heated/

 

В сайта на Еуратек излиза "Подгревен пакет седалка" 1Z0963555H 76,52 лв. С парт. номер 1Z0963567D излиза подгревен пакет облегалка и неговата цена също е 76,52. Това са само одеялцата с реотаните, окабеляването е отделно. До колкото гледам по схемите трябват и разни други елементи.

 

EDIT: Гадах ти годината на колата, за това избрах произволно 2010, но в тези два сайта можеш да поровиш и да избереш твоята година. Втория сайт на мен ми е по-лесен като търсене

Редактирано от Izolini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много благодаря колега, точно тази информация ми трябваше !

 

ПП. колата е 2008, но чаркалаците са същите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зачетох се, и ще се опитам да помогна със списък на частите. Ето какво открих само че не можах да намеря самата схема.Тази информация я вадя от ELSA и диаграмите не излизат. И понеже моята октавия 1 има подгрев на седалките и всеки път като го включа и се чува цъкане на реле, та никъде не прочетох за реле в цялата схема. Предполагам, че релетата са вградени в управлението  :eusa_think: тоест управлението е силово. Между другото за твоята кола имаше и описание на вариант с подгрев и на задните седалки. Предполагам, че сега ще правиш само предните :)

Иначе ако търсиш оригинални седалки гледай коли от Швейцария. Моята за това има - няма кожа, ама има погрев. Не, че го ползвам...ама жената е доволна  :D/

 

Списък на компонентите - без схемата - сорри.

octavia_2_heating_seat.jpg

 

Описание на буксите от климатроника - дават ги 2 вида предполагам, че твоя е първия за MY 08.

Octavia_2_climatronic_connections.jpg

Редактирано от setfan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно така, MY08 е моята и за сега само отпред ще слагам, да :)

значи най-важното е инсталацията от клима контролера до бушоните да я има, т.е. пин10|11 на 20 пиновия конектор, която да стига до бушони 37 и 46. Другото от тук от там ще се намери лека полека, поне да не разбутвам таблото.

управлението изглежда ето така, и според мен ако нещо цъка, то ще да е :)

17043.jpeg

 

благодаря и на теб колега !

Редактирано от superba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внимавай с този конролер за климатроника дали ще се разбира с клапата за циркулация на въздуха, защото при мен не беше подходящия номер и я беше счупило и така си имам един контролер излишен с номер 1Z0907044 J и -100лв за клапа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам шкода октавиа 1,9 тди 110кс 98г. Моят подгрев на седалките работеше идеално до преди месец сега само се чува релето проверих с мултицет и се оказа че ток идва до буксата под седалката но не грее сигорно самите реотани са прекъснали някои имал ли е такъв проблем

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

случва се. В туба-та гледах клипче на един руснак как си го прави. Сваляш тапицерията, после черджетата, гледаш къде е прекъснало и правиш мост на участъка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам шкода октавиа 1,9 тди 110кс 98г. Моят подгрев на седалките работеше идеално до преди месец сега само се чува релето проверих с мултицет и се оказа че ток идва до буксата под седалката но не грее сигорно самите реотани са прекъснали някои имал ли е такъв проблем

Пробвай да ги замериш с уреда. Нали са нагреватели ако са здрави трябва да покажат накакво съпротивление - ако не, значи са прекъснати. Не знам как са при нашите коли май от долу под седалката няма управление. Мисълта ми е ако ще мериш трябва да е последната букса преди нагревателите- за да няма други елементи по веригата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това, което каза elmo малко ме притесни :) зачетох викенда в нета, но никъде не излиза информация какви реално са разликите м/у буквените означения на контролера. 1Z0 907 044 е номерът му, а моделите варират АВ, Н, J (тия с подгрева са масово тоя модел) и тн. Практически възможно ли е различните модули да работят принципно различно и да водят до проблеми. Ако е закачен модула и всичко си му работи, може ли пак да даде проблем ... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още повече след като всички пинове са еднакви и вършат една и съща работа 

(единствената разлика според описанието от линка на колегата по-горе http://postimg.org/image/z36sygzwr/ за пин 6 и 7 на конектор В е че липсва някакъв потенциометър при моделите след 05.07 точно на тая клапа. Т.е. контролер от 2005 можели да стане на кола от 2008, както и обратното ? )

Редактирано от superba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата, поне това което аз разбрах, е колко отварят и затварят клапата, при мен модел различен от този който трябва да е за колата отварял клапата и продължавал да върти и така се е счупила....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

теоритичен въпрос към някой запознат с ел нещата по колата ... тези команди които се подават от контролера, не са ли ... импулсни, смисъл "отвори клапата" и моторчето отваря според зададените му параметри, "затоври клапата" пак така ... а не е да работят примерно, натискаш бутона и "някой" казва на моторчето сега ще работиш 10 сек, или 5 сек, и този някой контролера на климатроника ли е ... какъв е приципа ? Разпитвам, защото в момента не знам какво да правя, и:

1. проблемът не колега е бил съвпадените, щото клапите са си доста чупливи по рождение

2. да не се окаже, че ще трябва да сменям 15-те моторетки на климатроника, които първо че са много чупливи, второ че са и доста скъпи и тоя подгрев по начина, по-който съм го измислил ще ми излезе през .. ауспуха. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм много навътре с електроноката, но ми се струва, че може да се замери ако към това проблемно моторче за клапата отива напрежение. Ако е само импулс то следва да има някакво управление там? 

Иначе от множеството филми за автомобилни заводи които съм гледал, ми изниква в главата, че тези клапи си имат изходно положение в което трабва да се намират при монжа на управлението, тоест да са синхронизирани. А дали имат възможност за настройка или да се разкачи тази клапа и да се види какво джижение извършва моторчето???  Който е разглобявал да каже.

 

Дано да го направиш скоро колега, защото зимата си отива. Тази сегмица ще се ползва подгряванто - после не се знае. Чакаме пролетта :) Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.