Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Употреба на Шкода Рапид Спейсбек при зимни условия


mordo

Recommended Posts

   Здравейте,

   Възползвам се от идеята на колегите в подраздела на Октавия, които отвориха тема за поведението на автомобилите им през зимата http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/49270-малко-зимни-впечатления/и ще си позволя да драсна няколко реда относно шофирането на Рапид Спейсбек 7DSG при зимни условия в града.

 

   За тези, които не са запознати, моята Шкода е Рапид Спейсбек, 1,6 сс, дизел, със скоростна кутия с два съединителя. В началото на зимата "я обух" с нови зимни гуми Firestone Winterhawk 3 с размер 185/60/15. По отношение на гумите, цената им е 20-30 % по-ниска от Conti TS850, но смея да твърдя, че са отлични и онези от нас, които търсят бюджетна гума няма да сгрешат при избора си - честни гуми за сумата, която съм платил. Шофирам 80%/20% градско/извънградско, като градското е в гр. София. 

   През зимния сезон обикновено първото нещо, което правим е да "размразим" и да разрием автомобилите си от образуваното ледено покритие и от снега. В това отношение от Шкода са се постарали шофьорите на Рапид Спейсбек да не студуват много. Тъй като Бялото пате нощува на открито (за съжаление не притежавам гараж) това упражнение се изпълнява всяка сутрин. Следва да отбележа, че досега, дори при температури - 14-15 градуса, не са замръзвали ключалки, брави или уплътненията на вратите. В друга тема, по повод допълнителните опции, предлагани от Шкода, бях писал, че съм доволен от парното на колата. Като по-нисък клас, сравнено с Октавия, при Рапид/Спейсбек зимният пакет обхваща отопление на дюзите на стъкломиячната уредба и подгряване на предните седалки, но не и подгряване на предното стъкло. Със сигурност последната опция е полезна, но, честно казано - за мене не е необходима. Дизеловите версии на Рапид Спейсбек са оборудвани с допънително отопление, поради което малко след стартиране на двигателя в купето започва да духа топъл въздух. Благодарение на това размразяването на предното и предните странични стъкла отнема сравнително кратко - една цигара време. Т.е. не се налага използването на стъргалката за лед, за да се осигури добра видимост за шофьора и за около 10 минути (включително разриването на снега) автомобилът е готов за шофиране.

   Как се шофира Спейсбек при зимни условия? Повече от сигурно, ако шофираме сигурно. :) Всички от нас може би се усмихват ехидно, когато след снеговалеж медиите започнат да тръбят, че "основните пътни артерии в града са изчистени". Но докато стигнем до "основните улици" трябва да се придвижваме по "второстепенните", които не се почистват и ако се случи зимата да е хубава, ледът се разтопява през март. Та при тези условия Спейсбек се държи предвидимо. В началото изпитвах известни опасения, тъй като съм с DSG, дали няма да имам проблеми с потеглянето, паркирането и пр. Нищо подобно. Алгоритъмът на действие на скоростната кутия е чудесно изчислен - без подаване на газ или със съвсем леко натискане на педала на газта колата излиза безпроблемно от паркомястото си, дори при хлъзгава настилка. Естествено на чист лед поведението е непредвидимо, особено при спиране или тръгване по наклон. При рязко спиране на лед ABS рита ли рита, но колата се носи като свободен електрон. Но тук дори 4х4 не върши работа (може би много меки гуми и шипове). На дълъг път автомобилът се държи подобаващо добре, при киша държи чудесно зададения курс, разбира се с нормалните отклонения. :)  

   Това е со кратце от мене. Надявам се и други шофьори на Рапид/Спейсбек да споделят впечатленията си.

 

   Поздрави.

   

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,

 

майка ми е със същата като твойта и мога да кажа че DSG е супер за зимата. Моята Октавия едвам излезе с летните гуми от гаража доката Рапидa също с летните гуми излезна без проблем. Настилката беше сняг и малко лед. След смяната на гумите със зимни Рапида също се представи много по-добре от Октавията. Можеш да го бутнеш в снега и си излиза безпроблемно, за разлика от Октавията.  :smoking_1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Нов съм във форума, а и като шофьор на "Шкода" :). От закупуването пред декември 2014 към момента минах малко повече от предписаните км. за разработване. Включително по време на големия сняг в Северна България на 29/12/2014.

Ето малко видео - снима синът ми с мобилния до мен: https://www.dropbox.....29.00.mp4?dl=0
Зимни гуми "Континентал", които взех заедно с колата и сложих още в ЕТ. Ръчна, шестстепенна скоростна кутия и бензинов двигател. Видеото е преди да успея да се включа на "Хемус" посока София след В. Търново. Пътното поведение на сняг, киша и малко утъпкано сняго/ледено е ОК.

Само при по-остър завой понякога има поднасяне на задницата, което, мисля, е нормално.

 

:) Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поднасяне в завой на кола с предно задвижване и четири зимни гуми :eusa_think:  ... или не си и свикнал още и караш по-бързичко (от законите на физиката не можеш да избягаш) или тез нови електроники са някакви недоразумения ... аз по същото време карах по горе-долу също толкова изчистени пътища с моита Фобия без кьорава система за сигурност и не мръдна , даже на магистралата карах в лявата лента , защото средната беше задръстена от джипове :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Когато валя в понеделника - пресен сняг върху замръзнала асфалтова настилка, моето бяло пате при 90 градусов ъгъл с повечко газ носеше. Не беше нещо ненормално, но не забелязах да се включват системите за безопасност. А на лед при рязко натискане на спирачката нищо не те спасява - ABS рита ли рита, но колата си се носи. Благодаря на Цвятко (Pass) за клипчето и нека споделя повече впечатления от Своя Рапид Спейсбек. :)

 

   Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   На лед каква да е управляемостта? По-скора става въпрос за спирането на лед. Нищо не те спасява...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.