Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Дискова херния


stefan l

Recommended Posts

...  с риск да влезна в излишна полемика ...

Бояне, за такова нещо се вземат поне 3 мнения, не съм имал предвид да спре само и единствено на тези от ВМА. Аз съм с генетично заболяване на гръбнака и прилежащите стави, въпреки това ходя за мнение поне на две, в повечето случаи три места! 75% от лечението е правилната диагноза.

 

Стефане, не мога да ти препоръчам нищо друго, освен ЯМР. След това със снимките поне на две места за мнение (доц. Тончева, шефката на ревматологията в Транспортна болница, също е много добър диагностик на такива проблеми).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 51
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • stefan l

    9

  • mishoo

    9

  • Боре

    6

  • ogich

    4

Най-много писали в темата

По отношение на спорта - до края на ноември, когато стана фала най-вероятно поради поредното измръзване,  почти всеки ден играех тенис по 2 часа. Никога не съм имал отпуска по болест и поради това депресията и стреса ги овладявам много трудно. ЯМР-а е от началото на декември. Освен в дните на "проблясък", съм силно огънат в дясно, когато ходя и, което е най-гадното, имам болки в левия глезен...

 

Колеги, много благодаря за отделеното време и за публикуваните мнения! Ще пробвам "боуен".

Izolini прав си - колкото повече мнения, толкова по-добре.

Редактирано от stefan l
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другаде давал ли си снимките от ЯМР за разчитане? По това си за операция на Л3-Л4, при това преди форамИналната стеноза де е напреднала прекалено и да доведе до пареза

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, Йога не е глупост! Възраст, религия, пол, физика и ...няма. Без болка, няма резултат.

Стефан, йога е начин на живот! Около час на ден, ще те отърве от болката. Има много центрове в България, потърси ги. Няма да сгрешиш.

 

Има много шарлатани! Внимателно ги проучи. Разбира се, ако имаш желание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Izolini - Да, двама доктори - д-р Антов, невролог и д-р Еремиев, спортен лекар. И един физиотерапевт, Евгени, който след като ме поусука насам-натам, заяви, че имам черна магия и трябва да отида при ходжата Ангел да ми лее куршум............................

 

 

П.П. Д-р Антов ме уверяваше, че до коледа ще се изправя, а напролет ще играя тенис.

 

Боре - много силна личност си!!

Редактирано от stefan l
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...................„

Колеги, много благодаря за отделеното време и за публикуваните мнения! Ще пробвам "боуен".

....................................

Утре ще ти пиша л.с.

Имам нещо предвид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

     ... Съжалявам, че съм ти досадил, нека модераторът го изтрие, за да не досаждам на останалите колеги...

Не мисля, че си досадил на някого , напротив.

Мнението ти е особено полезно в конкретния случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усукването  е противопоказно. Също в сауна, римска баня, горещи басейни не влизай. От топъл душ за 10 мин. няма проблем. След изпотяване  нерва се възпалява и боли, когато е неизбежно оправя с душ или поне смяна на потник. От чести болки също нерва се възпалява повече. Трябва да пазиш да не боли. Трябва да се пазиш от течение.

Това е механично изменение. Има смачкан /и/ диск /-ове/, които са щтръкнали от мястото си между прешлените и опират в нерва. Тогава се изпитва остра и силна болка или блокиране на движенията.  Когато боли това е сигнал. Като ти изпишат лекарства лекуват болката, а не причината. Може да ползуваш обезболяващи докато се раздвижиш. В раздвижването и поддържането тонуса на мускулатурата е истината. Получава се нещо като пропукана стена да я замажеш с мазилка, но все пак се укрепва и можеш да се изправиш и поддържаш с упражнения за да не стигаш до операции.

Всъщност аз се изправих след един преглед при невролог. Изписа ми една рецепта от двете страни- нямаше празно. Като си тръгнах попитах - ще се оправя ли от тез лекарства ? Отговора беше "не, до 10-12 дни трябва да получиш облекчение". Тръгнах си, зачетох се из нета какво правят хората и заръчах час при кинезитерапевт.  5-6 сеанса правих при него. Той ми помогна но не напълно. Когато излезе в отпуск се взех в ръце и започнах с упражненията. Те ме укрепиха както писах и вчера. С тях се и поддържам още от сутринта. Нямам болки вече, случва се да съм домашен барометър. Знам кога ще вали без да съм гледал прогнозата. Дексофен, Фастум гел и Волтарен са ми останали някакви остатъци от миналата година, може би посегнах веднъж или дваж към тях за година.

 

п.с. най-малко докато не се отървеш от болките за няколко месеца - не пипай ракетата  :eusa_naughty:

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Стефан, искам да Ви кажа че моята херния на Л4-Л5 беше много сериозна и медианна, а минах метър. Стенозата не е причина за операция а последиците от нея. За пореден път ще кажа - операция само в краен случай. Шансът е 50 на 50. Боре не е имал избор и без операция шансът му е бил 0. Майка ми и баща ми имат дискови хернии на врата и са калцирани според ЯМР и в момента са в пълна ремисия. Започвай с йогата - СЕГА! Херниите ти не са с разкъсване или секвестиране (ако не греша за думата) и може да ти се размине. Изчел съм толкова много за дископатиите и за методите и за начинът по който става операцията...Възмущавам се от Мишо - как може да подвеждаш така колегите?! Никакви силови упражнения! При всяко грешно движение може да се изплюе пулпа от диска още повече. Тенисът е доста натоварващ, както и ските и поне 1 година ще се лишиш от тях. Евентуално набирания, кофички и лицеви опори след време. Колоезденето по нормален терен не мисля, че е вредно. На мен ми беше много удобна позата. В момента карам ски, като се пазя от бързи писти :)   

Редактирано от Toshiro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема в колоезденето е, че гръбначния стълб, действа като естествен амортесьор, за всички неравности през които преминаваш с велосипеда, респективно натоварваш на максимална степен гръбначниия стълб, съответно - дискове и прешлени! Има твърде много случаи, на пропукани и разместени, иначе "калцирани" хернии/дискове/прешлени... Категорично, колоезденето е недопустимо, при гръбначни заболявания!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора...Абе Тоширо

Вие ли четете по диагонал аз ли не мога да обясня точно ...

Изрично съм написал че се отнася за обикновенните случаи в които попадат 90 процента от хората СЛЕД отминаване на болките кризите и евентуалното лечение..Ами четете бе.. Кой е казал че болен кръст ще го натовариш с тяга да прави примерно?! Ами той човека ще умре на място бре.Да не говорим че ако стане сакатлък и ще ти тежи на съвестта...Нали изрично казах че никога не се почва веднага?

ЧЕ СЕ ПОЧВА С МУСКУЛИ АНТАГОНИСТИ?!? що така не четете?? ами днес наобед пак имахме проблемен кръст на наш близък и днес той почна упражнения...Това с тягата го дадох за пример като факт че е възможно да се постигне тежко натоварване без проблем...Че не си половин човек вече и си  по здрав отпреди.

Що всички си мислите че веднага отиваш и го удряш с тежести?! То просто ...е невъзможно...То зарад туй BEST FORMAN сравни тежка силова тренировка с сблъсък на влак...Ами то си е така, прав е...

Но това което аз зная от личен опит и непрекъсната практика е че мойта теория работи...И то ефективно..Но не при всички..Тя е за по леки случаи...Не става за Борето например...Не става за всички с протези тежки операции и прочие...Ако органите са тежко смачкани атрофирали вече е късно.Тя е за масовите случаи след първи втори трети път...Идеята е че да не стане четвърти и вече да не се стига до крайности...

И аз не мога да обясня много работи...Не мога да обясня защо работи тая тактика..Но цял живот съм бил в залата..И още нямам отговор например защо заздравява тенис лакът ако правиш упражнения за рамо гърди например?! Защо като тренираш коремен мускул който е антагонист  се заздравява самия кръст...Не мога да го обясня...Но е факт.Човешкото тяло се мъчи да се приспособи на това което е подложено...И примерно ако днес направиш 5 коремни преси и 2 хипер преси ... и след 5 еднакви тренировки на шестата то вече е приспособено..и правиш 7 да речем...ако днес минаваш 1 км без да се товариш и това го повториш 5-6 пъти следващия път ще минеш 7 км...и пак няма да стигнеш лимита си...И така е идеята..И полека лека така се вдига границата на "лимита" че забравяш че е имало проблем.Много болен днешния човек много.От начина на живот идва.

От боклуците които яде и липсата на достатъчно движение.

Това е много актуална тема.Ние не сме маниаци на целесъобразен живот но у нас всички сме спортно хранене..Всички редовно се натоварват физически по един или друг начин.Верно гълта много време.Но пък иначе ще висиш по болници...Де да знам.Аз отдалеч кат видя човека ми то си личи кой с болно тяло...Искам още нещо да изтъкна и като факт..Едно време блъскахме на поразия без много ум...Сега това въобще не е достатъчно.Трябва да се оправи яденето.Не мога да обясня как точно но е факт че като почне упражнения и си смени храненето настъпва коренна промяна в човека...Нямате си и представа какво се случва с човек като си смени начина на живот.Като почне тренировки и почне да яде на спортен режим.И това нещо съчетано с много позативизъм.Нищо не мотивира "болния" повече от това да тренира с друг напреднал "болен".Пред него е реалния пример.Може да го пипне да усети и той магията.Самия факт го зарежда с енергия.Той така почва да вярва че буквално самата вяра лекува..

Понякога и само храненето да вкара в ред пак оздравява...или се поддържа здрав...Заради това направо се наложи да учим готвенето като ученици.И още го учим.Не съм специалист.Не взимам пари.Нито се натискам да убеждавам. Всичко това си е личен избор.Всеки си преценява за себе си

И поради факта че колко поста написах все наобратно се тълкува спирам.

Но това е адски наболяла и полезна тема.Повече от Шкодите. Защото става дума не само за лекуване.Става дума за начин на живот.По точно на пълноценнен живот.И ми е адски интересна и полезна.Виждам че разбирането за "пълноценен" живот за мен и за повечето хора тук коренно се различава.Както и да е.Аз съм убеден че моя път е правилен но е напълно възможно и да има и други решения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора...Абе Тоширо

Вие ли четете по диагонал ...

...

Виждам че разбирането за "пълноценен" живот за мен и за повечето хора тук коренно се различава...

признавам, че е така  :sorry: С някои от нещата, които казваш съм съгласен, с други - не.

Нормално е да се различава. :)

Пожелавам на Стефан търпение и късмет да се справи с проблема, защото това не е точно болест!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, добре че се разбрахте - не си струва да се карате заради мойте неволи.

Днес съм малко по-добре - успявам да ходя по-изправен, с лека болка в левия прасец/глезен(тая болка ми е барометърът)

Успях да направя и 5-6 серии по 10-15 лицеви и толкова набирания на лоста, но силно огънат назад(изшкембен). Покарах и малко колело - 15тина мин., като се съобразявах с барометъра...

 

Колеги, много ми е тъпо, че ви занимавам с проблемите си, но както се казва - "ножът е опрял до кокала"......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, добре че се разбрахте - не си струва да се карате заради мойте неволи.

Днес съм малко по-добре - успявам да ходя по-изправен, с лека болка в левия прасец/глезен(тая болка ми е барометърът)

Успях да направя и 5-6 серии по 10-15 лицеви и толкова набирания на лоста, но силно огънат назад(изшкембен). Покарах и малко колело - 15тина мин., като се съобразявах с барометъра...

 

Колеги, много ми е тъпо, че ви занимавам с проблемите си, но както се казва - "ножът е опрял до кокала"......

Ай Стефане...ще ям аз бой накрая усещам :rolleyes:

Не мислех да пиша повече по тази тема ама...Щом си подпукал вече някакви упражнения...Може и да стане беля да знаеш.Зарад туй за последен път само ще кажа някои основни фундаментални положения.

Всеки случай си е сам за себе си и изисква индивидуален подход.Самия факт че си почнал да ръчкаш я набирания я лицеви говори че положението не е толкоз зле и не се  стигнало до крайности. Лицевите опори засягат гърди и трицепс на ръцете ..Гръб /кръст/ почти не участват.При набирания на лоста ако е широк хват натоварването отива на гръб и по точно горна част на "перките". Ако е с тесен хват се разпределя перки бицепс... Принципа на треньора към трениращите беше че след ИНДИВИДУАЛНА преценка ги караше да тренират корем и странични коремни мускули..Те са един вид "обратните" на кръста. Куриоза е че тренираш корем и не пипаш кръст ама и КРЪСТА заздравява..И така докато треньора прецени че може да натовариш кръста.Често пъти натоварването на кръст беше месеци след тренировки за корем и горна част на бедрата..и всичко ОКОЛО ПРОБЛЕМНОТО място.Като се стигне и до тоз момент пак не става изведнъж ами се засичат докато се привикне.Трябва много внимателна преценка къде ти  е лимита.Това е цялата тайна...Ако се олееш сам с тренировки и си минеш "лимита" и ще стане по голяма беля..А ако си доста под "лимита" тогаз все едно не си тренирал и тялото не реагира.Много е тънка границата...И това пак под условие че както казаха горе ако диска е атрофирал смачкан и прочие нещата не  са за такива изпълнения...Заради  това правилно  Боре казва снимка на ЯМР и ако се види че не е помляно вече почваш квото и да е..За да не пилее ценно време.Или пък може и да няма нужда от снимка знам ли.Няма да се оправиш с упражнения сам.Или потърси помощ или ако имаш път насам ще видиш с очите си как е при нас.Явно с чат не става.За да оправя моя тенислакът правих комбинация от гърди и предмишница..Не съм и предполагал че като тренирам предмишница ще спре да ме боли лакътя при завъртяне..Пак всичко е относително всеки организъм си е индивидуален.Ти поне що не не минеш елементарните тестове да се види на какво ниво си?! Ако не си поне ще знаеш къде  си в скалата по отношение на цялостна физическа форма.Не боли и е приятно и полезно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тея упражнения ги правя само и когато не ми причиняват болка в крака. И поради силно извития гръб лицевите не са баш лицеви...

Редактирано от stefan l
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не трябва да натоварваш. Прави всички движения бавно и леко. След седмица - две ще може да сложиш някое кило. Лицеви опори в момента не са за теб. Нито набиранията. Може да накараш някой да ти дърпа краката надолу докато си се хванал на висилка или халки. Това ти е достатъчно. Опитай да въртиш обръч, но без обръч. Бавно докато се получи без болка. Навеждай се докато с пръсти достигнеш стъпалта си. Бавно надолу и бавно нагоре. Протегни се с ръце, хванати горе и задръж. Утре ще увеличиш бройките на движенията, но не и натоварването. Запомни че при ставането от леглото си на изходна позиция и трябва да придобиеш форма за да правиш каквото и да било. Когато се наложи да кашляш или кихаш- присвий се леко полунаведен.

Запиши ред в някой санаториум. Като излезе реда -отиди при джипи-то да ти даде направление. Предпочитани са Вита Велинград, Павел баня и Поморие. Аз не съм ходил, но съм слушал себеподобни трошки в кои са имали полза.

Ако имаш седяща работа при всеки дискомфорт ставай от стола, протягай и върти обръч. Бавно, естествено. Едва, когато се почувстваш уверен ще може да зъвъртиш с по-голям радиус. Никога не усуквай гръбначния стълб. Разни хора така оправят болки от шипове, но при теб такива движения са противопоказни.

 

 

 

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

. Освен в дните на "проблясък", съм силно огънат в дясно, когато ходя и, което е най-гадното, имам болки в левия глезен...

 

 

От 5 дена се движа напълно изправен, благодарение, до голяма степен,  на Румен Димитров, даже преоткривам удоволствието от ходене пеша, но диагнозата на д-р Стоев е, че това което ми притиска нерва не е дискова херния, а киста...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стефан, искрено се радвам, че си в по-добра кондиция, и леко завиждам :), че си преоткрил "радостта от шофирането"..., така де - ходенето :) !

А, сега сериозно - в диагнозата ти, има един "плюс" и един "минус".

"Плюсът" е, че не се налага операция на прешлен и/или диск, респективно имплант...

"Минусът" е, че се налага оперативно отстраняване на кистата...

Ако говорим за Д-р Илиян Стоев от ВМА, който оперира мен, то преди около 8-10 месеца, оперира братовчед ми, от киста на "лумбален" дял. Нямам идея, твоята в каква фаза е, но неговата вече предизвикваше начална некроза на "коренчетата" на нервите. Операцията бе 100% успешна и без никакви остатъчни и/или вторични проблеми, възстановяването бе бързо и пълно. Два или три месеца след операцията, братовчед ми беше на Малдивите, да се гмурка - пълен водолазен комплект: тежести на кръста и краката, кислородни бутилки, костюм против акули и прочие...

В момента няма никакви оплаквания, все едно нищо не е било, вярно - спазва някакъв режим, свали десетина килограма /за разлика от мен/, но състоянието му е, както се казва "пей сърце".

Дано при теб нещата не са по-зле, останалото е въпрос на решение и за съжаление-на пари...

П.С. Преди операцията, братовчед ми бе в твоето, ако не и по-лошо състояние!

Желая ти здраве и "горе главата" - страшни са само нещата с "летален" край!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, благодаря за личното съобщение!

 

Както каза колегата Izolini "75 % от лечението е правилната диагноза" . Д-р Стоев, колкото и голям авторитет да е , дали пък да не потърся второ мнение? И най важното - от кого?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Д-р Стоев, колкото и голям авторитет да е , дали пък да не потърся второ мнение?

Разбира се, макар и да се окаже объркващо. Само ЯМР ли си правил? Знам, че има вариант да се прави графия с контрастна течност (и май е цветна). На мен са ми правили нещо подобно в Пловдив, но за да уточнят съмнение за стесняване на кръвоносен съд в бъбреците. Стискам ти палци, човече!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Графия с контрастна течност", всъщност е въпросния "Спирален скенер", за който споменах по-горе. Но, той е неприложим в случая, тъй като с него се изследват съдове и органи. Нерви, гръбначен мозък, хрущялна, ставна и костна тъкан, не подлежат на диагностициране по този метод и с тази апаратура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стефане, няма причина, да не потърсиш друго мнение. Имай предвид обаче, че поне при мен резултата беше негативен, защото мненията се лутаха от "няма ти нищо сериозно и спешно", до "веднага за операция", в резултат на което, загубих 6 месеца в "размисли и страсти"... Бъди сигурен, че накрая просто трябва да си избереш един специалист, да усетиш че му вярваш, и да "скочиш в дълбокото", по начина по който той те съветва.

Разбира се, не твърдя че д-р Стоев е единствения, най-добрия и прочие... Но ме спечели, а аз му се доверих, за което не съжалявам. А от някои от другите, буквално избягах.

П.С. Ако в процеса на диагностициране, ти кажат, че трябва да ти правят "лумбална пункция", направо ми се обади, да ти кажа за какво да се подготвиш. Откакто я преживях, най-страшната ми клетва и прокоба към някой, е "Дано ти направят лумбална пункция" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за синовиална киста, която няма общо с костите. Стоев го питах дали се отстранява(изсмуква)  диска, той каза не. Но дали сме говорили за едно и също нещо? Така и не разбрах каква е техниката на операцията. Лошото е че няма пряка връзка с него и се насрочва час за повторна консултация след 1 седмица.

Николай габровски бил голям капацитет, ама как да се добера до него?

 

", в резултат на което, загубих 6 месеца в "размисли и страсти"... :)

За 2 месеца вече съм абсолютно скапан....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.