Jump to content

skodaclub.bgskodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

OK 3 дизел 1.6 или 2.0


NewSkodaFan

Recommended Posts

Здравейте колеги!

 

Искам малко помощ от Вас. Предстои ми купуване на нова ОК 3 от ЕТ и се спрях на дизеловите двигатели 1.6 и 2.0. Може ли да ми дадете информация отностно плюсове и минуси за двата варианта. Разликата в цената е едва 3000 лв и съм малко объркан :o

 

Благодаря Ви предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едната харчи една идея по-малко гориво от другата(около 0,5-1л/100км), за сметка на това обаче върви много по-малко;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лятото 6,5 градско може и да го докараш, зимата 7-7,5 (и двете стойности важат за 1.6 тди, измерени в Сф, за 2.0 нямам точни данни)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето разхода според този сайт

1.6 tdi среден 5.37л/100км https://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/399-Octavia.html?fueltype=1&constyear_s=2012&power_s=105&power_e=105&powerunit=2

2.0 tdi среден 5.86л/100км https://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/399-Octavia.html?fueltype=1&constyear_s=2012&power_s=150&power_e=150&powerunit=2

това е средния разход като цяло но ако е автоматик и или 4x4 разхода е по-висок

Редактирано от skodafen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за бързите отговори!

Да става въпрос за автоматици. Не знам защо ме влече натам. Това което пробвах беше 2.0tdi 6 DSG, и ми допадна като динамика, но моментния разход за около 15 км ми даде 9.5 и доста ме стресна :o , и за това в събота ще пробвам и 1.6 tdi 7 DSG.

 

Знам, че като цяло са нов атомобил, но имате ли представа за някакви проблеми по колата?

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еуратек имат много здраве. 1,6 може да направи под 6,5/100 в града (София), ама само нощем  :) Денем ако пробега е над 10 км 7-7,5 е реално. На извънградско ако спазваш ограниченията разход под 5/100 е лесно постижим.

ето разхода според този сайт

1.6 tdi среден 5.37л/100км https://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/399-Octavia.html?fueltype=1&constyear_s=2012&power_s=105&power_e=105&powerunit=2

2.0 tdi среден 5.86л/100км https://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/399-Octavia.html?fueltype=1&constyear_s=2012&power_s=150&power_e=150&powerunit=2

това е средния разход като цяло но ако е автоматик и или 4x4 разхода е по-висок

Колега, аз съм на второ място по висок разход при 1,6 tdi  :D Вярно, градското ми е 60% и не спазвам ограниченията на скоростта, но при колите от този сайт извънградското е преобладаващо.

9,5 е малко височко, но ако се настъпва (аз на служебната 2,0/140 коня изобщо не мога да устоявам и я карам като хахав през цялото време с огромна усмивка) разхода е реален.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За последните 1175 км.градско (изминати през януари тази година) съм заредил 83 л. Което прави 7.06л/100км, така че поне тук ЕТ не са много далеч от истината, Izolini. А иначе на автоматика разликата с ръчката пак му е 0,5-1л/100, ама кефа е голям(макар че на мен 1.6 автоматика не ми хареса - беше ми много муден и затова взех ръчка)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еуратек имат много здраве. 1,6 може да направи под 6,5/100 в града (София), ама само нощем  :) Денем ако пробега е над 10 км 7-7,5 е реално. На извънградско ако спазваш ограниченията разход под 5/100 е лесно постижим.

...................

 

За последните 1175 км.градско (изминати през януари тази година) съм заредил 83 л. Което прави 7.06л/100км, така че поне тук ЕТ не са много далеч от истината, Izolini. А иначе на автоматика разликата с ръчката пак му е 0,5-1л/100, ама кефа е голям(макар че на мен 1.6 автоматика не ми хареса - беше ми много муден и затова взех ръчка)

Ами както съм написал и аз при по-нормално дълъг пробег дори моя автоматик на градско слиза на 7-7,5. За слизането под 6,5 само нощем може малко да съм пресилил, просто на мен не ми се е случвало. Кефа на автомата наистина е голям, но е много труден за икономично каране. И в други теми съм писал, че О2 харчи повече гориво от О3 със същия двигател, но да кажат, че разхода е най-много 6,5/100 в града е абсурдно.

 

И малко в страни от темата - О3 1,6 автомат не съм карал, но съм карал с ръчна кутия е много по-пъргава от О2 1,6 с ръчна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"но да кажат, че разхода е най-много 6,5/100 в града е абсурдно."

Подкрепям напълно - 6,5 е най-НИСКИЯТ ср. градски разход(като винаги замервам по колонка и след поне 400 изминати км.), който съм постигал, а не най-високият.

Редактирано от Lachezar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз когато бях пред същата дилема, карах последователно двата двигателя. 1.6 отпадна след първото изрежнане на скоростите на 2-ката Малко по високя разход, ако може да се брои за такъв, лично за мен е за предпочитане в предвид разликата в динамиката. Никога не е излишно да разчиташ на повече мощност.

Редактирано от yanko78
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха, явно аз съм Октавията 1.6ТДИ с най-нисък разход.

 

Последният резервоар - само градско в София - по колонка 6.6, по борд 6.5. Лятно време е между 5.5 и 5.8 /100. Да спомена, че използвам редовно старт/стоп системата на по-дългите светофари.

 

Напълно достатъчен и адекватен мотор за купето си е това - поддържа си спокойно и комфортно 150 км/ч на магистралата.

 

Ясно е, че 2.0ТДИ е много по-бърз и еластичен, но там отиваш и на съвсем други пари - въпрос на преценка е. Отиди покарай, тествай, помисли, ако трябва пак повтори и решавай:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трите хиляди лева разлика в цената не те притесняват (и най-много 0,5 до 1 л/100 км разлика в разхода), по-високият данък и по-високо каско (ако правиш каско), мисля, че изборът е ясен :).

Редактирано от Илко Такев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото колеги. Утре ще имам възможността да пробвам и двете през целия ден и ще преценям на място!

 

Още веднъж благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трите хиляди лева разлика в цената не те притесняват (и най-много 0,5 до 1 л/100 км разлика в разхода), по-високият данък и по-високо каско (ако правиш каско), мисля, че изборът е ясен :).

И аз съм на това мнение. За мен 3 бона са си 3 бона. За тях можеш да си вземеш доста екстри. Аз предпочетох DSG вместо 45-те коня на двойката. Първият пост обаче започва с "едва" 3000 повече. Ако не те бъркат тези 3000 и последващите малко по-високи разходи, изобщо не го мисли. Двойката върви несравнимо повече. 

Всичко зависи и от това къде и как ще караш колата. Аз карам предимно в града и на пътища, където автоматът ми е много по-удобен от ръчката и ползвам плюсовете му непрекъснато. Въпросните 45 коня в повече са ми нужни много много рядко. Те реално са единствено за кеф, защото 1,6 е напълно достатъчен за за голямото, но леко купе на О3. Един много добър избор за мен също е 1,4 DSG. Там разходът пак е малко по-голям, но динамиката е далеч по-добра, а първоначалната цена е по-ниска от на дизела. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип сте прави.Повечето хора,а и жена ми така разсъждават.По-добре е да се дадат парите за повечето конски сили за екстри,оборудване или дсж,тоест за удобство и комфорт.Многото конски сили,не се ползват в повечето случаи изобщо.А екстрите са просто гевезелъци за душицата,които се ползват постоянно.3 000 са си 3 000.Не е малко.Дали наистина не е пък най-доброто 1.4тси :eusa_think: Ако се кара кротко си гори малко моторчето.А понякога като се наложи,може да се покефиш.140 коня са си доста сериозна мощност вече.Динамично не отстъпва на 150-те кона на 2.0тди-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако караш предимно градско, дизел ти не трябва. DPF знаеш за този филтър нали?

Не плашете колегата с дпф-а - 9-10000 км от моите 14 000 са градско, а лампата ми е светнала 1 път и с едно кръгче за 15 мин. на южната дъга на околовръстното всичко отново беше наред. Редактирано от Lachezar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип сте прави.Повечето хора,а и жена ми така разсъждават.По-добре е да се дадат парите за повечето конски сили за екстри,оборудване или дсж,тоест за удобство и комфорт.Многото конски сили,не се ползват в повечето случаи изобщо.А екстрите са просто гевезелъци за душицата,които се ползват постоянно.3 000 са си 3 000.Не е малко.Дали наистина не е пък най-доброто 1.4тси :eusa_think: Ако се кара кротко си гори малко моторчето.А понякога като се наложи,може да се покефиш.140 коня са си доста сериозна мощност вече.Динамично не отстъпва на 150-те кона на 2.0тди-то.

Напълно съм съгласен със Сами. Въпрос на приоритети и необходимост е.

 

Между другото само да вметна и един друг момент, понеже преди години имах същата дилема и си взех 1.9 тди вместо 2.0тди на О2 ей така решавайки, че не ми трябва.. Ей честно ви казвам, години наред като видех червеното тди по улиците ме глождеше защо не съм си взел по-мощната или защо не съм взел комбито - въпреки, че мойта си беше перфектна и не ми е трябвало повече.

 

Затова сега си взех the full banana, да не ме е яд за нещо :)

Редактирано от PUF-PAF
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Колеги,

 

след един доста приятен ден дойде времето и за инфото. Взехме 2те коли към 11:00 от ЕТ. Към 11:30 бяхме на магистралата посока Благоевград. На мен ми се падна 2-ката. Като цяло това си е един малък "ЗВЯР" . Порадвах се на колата на няколко пъти. Като динамика дори малко ме изненада- положително разбира се . Като разход беше 7.0 на отиване и 6.0 на връщане, но на връщане кара жената и то доста мудно 120-140.

Цитирам : " на моменти малко ме хвана страх от мощта на колата"

Това е като цяло за 2-ката

 

На връщане карах 1.6 което се оказа доста странно. Спрямо динамиката и мощта на 2-ката, тя е доста по плавна. Има достатъчно коне за това купе, но удоволствието от 150 кончета се оказа просто фантастично. Неприятно впечетление ми направи, че са  добре шумо изолирани. Доста шум имаше в купето. Разхода на 1.6 бе на отиване 6.5 и 5.9 на връщане ;) .

 

Определено направихме избор и както повечето от Вас казаха 2.0 си е победителя! ;)

 

Като "екстри" ще вземем и Bi Xennon и KESSY :D

 

Ако се сетите за някоя екстра която няма как да прескочим, моля казвайте 

Като поръчаме ( ако Мазда не ни предложат нещо по добро за тези пари ) ще се похваля!

 

 

Благодаря за отговорите! Пожелавам една успешна година на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз бих ти препоръчал:

Интериорно осветление в краката на пътниците отпред и отзад - 25 лева, доста приятна екстра

Предни и задни паркинг сензори 

Камера за задно виждане (аз лично съжалявам, че тогава още не се предлагаше,защото съм с комби)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.