Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Летни гуми 2010г


Recommended Posts

Мога ли да помоля някой колега да сподели мнение за гуми за "простолюдието" - 13ки. Не искам да споделям мнения за 2ра употреба гуми, защото в общи линии там марката нищо не значи. Мисля си, че никой няма да го интересува, как моите 9 годишни Файърстоунки се държат прекрасно, въпреки липсата на каквато и да е шарка вече. Същото мнение имам и за едни украинки - Росава. Чух мнения на сериозни колеги да бягам далеч от Корморан, но само толкова. Какво 165х70х13 или 175х65х13 препоръчвате за лятна гума.

След 9г Firestone и Росава, каквото и да купиш ще се "родиш".... smile091

Без да се "правя не интересен", гумите са консуматив и са толкова важни за сигурността ни, колкото

спирачките и предпазният колан, а дори и повече.... ;)

Аз лично бих ти препоръчал Нокиан или Клебер (80-90 лв за бр.), не бих сторил същото с Корморан (Мишлен ама друг път), Матадор,Ласса, Вида, Росава, ....

Ако финансите са "преброени", поне 2 нови гуми... :smt030

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 112
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • 35mm

    11

  • skodafen

    7

  • NightSpirit

    6

  • aris

    6

Най-много писали в темата

И аз имам едно допитване,че и аз съм за нови маратонки и се огледах в http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

 

ако някои има някакви наблюдения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прототип на гума от екологичния материал биоизопрен ще бъде представен на тазгодишния автосалон в Женева, съобщиха от компанията производител "Гудиър" (Goodyear). По-ранни версии на екопродукта бяха демонстрирани и по време на климатичната конференция в Копенхаген през декември.

 

Фирмата е работила заедно с развойната компания Genencor върху продукта, в който няма и следа от петролни и всякакви въглеводородни деривати, които традиционно се използват при производството на синтетичен каучук. Биоизопренът разчита изцяло на рециклирани и възобновяеми суровини, чиито точен състав не уточняват от фирмата. Потенциалът за широко приложение на новата технология е голям, тъй като традиционният изопрен се използва при производството различни изделия - от хирургически ръкавици до топки за голф и лепила.

 

Гумата е обявена за екологично постижение на годината по време на Международните награди за иновации и постижения сред производителите на автогуми "Tire Technology Expo 2010". "Гудиър" възнамерява да започне серийното производство на новия екопродукт през 2013 г.

zx450y250_867365.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре изглежда гумата. Точно тая няма да си купя заради съмненията ми относно качествата и за прилепване към асфалта ( Еко гумите с ниско съпротивление при търкаляне като цяло са малко по-пластмасови, независимо от рекламите на фирмите че "държат" на пътя както обикновенните гуми които харчат повече гориво. Тук в горепосочената гума може да става въпрос само за материалите че са еко, но сигурно може и малко пластмасова да се окаже и да не и е топ приоритета вцеплението с асфалта), иначе похвално за старанието им за опазване на околната среда, но за съжаление вече никога няма да карам с друга марка гуми освен Goodyear. А за съжаление, защото ще ми бъде малко скучно че няма да карам с други марки гуми. Goodyear сега имат такива модели и технологии в моделите си в Щатите, че ми се иска ей сега да хващам самолета и да ходя да си купя и донеса 4 гуми (не знам дали пращат гуми по пощата :) ). Понеже пътувам доста по много лош асфалт, сега си харесах една Assurance ComforTred технология.

Шарката на протектора не ми харесва, въпреки че и дават 130000 км живот. Обаче има подложка за омекотяване на ефектите от каране по разбит асфалт с дупки.

comfortred.gif

Това е гумата за България за мене.

 

http://www.goodyeartires.com/goodyeartireselector/display_tire.jsp?prodline=Assurance%20ComforTred&mrktarea=Passenger

Лошото е че в БГ няма тия модели и технологии дето ги има в Щатската версия на сайта.

 

Ето малко видео и гуми за състезания.

http://www.racegoodyear.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....

Колега,

Вие се занимавате с продажба на гуми професионално, или аз се бъркам... smile048

 

п.с. - "Обаче има подложка за омекотяване на ефектите от каране по разбит асфалт с дупки." - Сигурен съм, че реален ефект няма да има (маркетингов - ДА), да не говорим, че едно е разбит асфалт в УСА, едно е в БГ... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....

Колега,

Вие се занимавате с продажба на гуми професионално, или аз се бъркам... smile048

 

 

 

Работя във фирма вносител на гуми.

 

 

@C2H5OH - Росава са си добри и са по-добри от руските Кама Евро.

Ще питам майсторите гумаджии в Четвърък за съвет за най-добра марка и модел от наблюденията им в 13 цоловия размер. Но както бях написал, до една разумна скорост, ако се кара под 140 км/час, повечето гуми са О.К. на сухо.

Гумите които имат повече "силика" в смесите си са винаги по-добри на мокро но са по-скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно тези BF са на оригиналните ми джантоци за лятото! От миналата година - само добри думи за тях, въпреки че не можах да врътна хубав километраж. На вода са чудни между другото. Отвеждат водата от центъра директно встрани от гумата, а не до някой среден канал. Лично за мен - този тип шарка е най-добър за вода.

 

Напълно съм съгласен с Велко :smt017

И аз карам с тоя летен модел на BF Goodrich -моите отзиви за тях са само положителни.

Нещо повече, тази зима на служебната Октавия карах с BF Goodrich G-Force Winter и съм също доволен.

Като заключение, най-отговорно бих препоръчал BF Goodrich както за лято така и за зима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чудя се може ли на 6 инчова джанта да сложа гуменетки 205... :-k

идеята ми е без да сменям джантите да премина от 195/65/15 на 205/60/15

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може. Аз съм със заводските 6-ци джанти и по книжка, по капаци в колата, по каталози на всички фирми в света за гуми, навсякъде :) и дават 205/60 R15 като фабрично одобрен размер в допълнение към основния 195/65 R15.

 

Ет една таблица за Октавия 1 за размери на гуми, от един технически каталог на Мишелин (за това препоръчаните модели гуми в таблицата са все модели гуми на Мишелин):

 

(Прави ми впечатление че доста модели са препоръчани с гуми за скорост до 240км/час (V) и до 270км/час (W).

Дори и мойта дето по книжка развива до 199км/час, а според сайта на Goodyear 201 км/час, и дават V ( до 240км/час) а не Н (до 210 км/час). Сигурно го правят за презастраховане от гледна точка на сигурноста. Аз досега винаги съм я карал с гуми с индекс H (гуми до 210 км/час) и никога с препоръчаните от Шкода за моя модел индекс V до 240 км/час). Обикновено гумата се гарантира да издържи 10 минути с максималната скорост за която носи индекс. Понеже при тези скорости вятъра и съпротивлението натискат колата доста към пътя и тя става доста тежка върху гумите, ако с гуми за 240 км/час (индекс V) се кара с пълна кола (повече от 3 човека и багаж), тези гуми, въпреки че пише 240 км/час, трябва да се считат като гуми с индекс Н до 210 км/час, понеже се комбинира тежеста на пътниците и товара с тежеста на въздуха от съпротивлението при тези скорости който натиска колата надолу. Винаги когато намалим скоростта, печелим товароносимост на гумите и обратното - при много тежка кола и повече килограми товар, трябва да платим за това с понижена издръжливост на гумата за висока скорост (гумата вече издържа до по-ниски скорости).

Евентуално пренапомпване някъде към 3.3 или 3.5 атмосфери може да предотврати пренагряване на гумата и да издържи хем товар хем каране с 240 км/час с много тежка кола, но това за изключително редките случаи в живота когато някой ще реши да кара по магистрала с 5 човека в колата и пълен багажник, с 240 км/час повече от 10 минути. От това пренапомпване, гумата пък ще загуби добро вцепление по страничните грайфери, и ако не е напомпана с азот или смес от азот, хелий и аргон, може да стане над 4 атмосфери от топлината и да се пръсне.

В такъв случай, най-добре е да се купят гуми W (до 270 км/час), или Y (до 300 км/час).

А има и едни с индекс Z, които са просто за скорости над 240 км/час но без ограничение в горната граница.

Искам модел на Шкода фабрично предвиден за такива гуми.)

post-3342-138453189305_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чудя се може ли на 6 инчова джанта да сложа гуменетки 205... :-k

идеята ми е без да сменям джантите да премина от 195/65/15 на 205/60/15

 

Няма проблеми, лятото бях с 205/60/15 на джанти 6J, после ги сложих на джанти 6 1/2 J, няма значителна разлика в поведението и визията. Има малка разлика с 195/65/15, 205цата е с по-малък диаметър, с около 7 мм.

 

П.С. Опс, сега видях, че колегата 35мм ти е отговорил доста по-изчерпателно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблеми, лятото бях с 205/60/15 на джанти 6J, после ги сложих на джанти 6 1/2 J, няма значителна разлика в поведението и визията. Има малка разлика с 195/65/15, 205цата е с по-малък диаметър, с около 7 мм.

реално колата ще клекне с 3,5мм(колкото е радиуса),но пък Окт1 и така си е достатъчно ниска...

другия вариант е 205/65/15-по-широки гуми+повдигане на клиренса с 6,5мм...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

реално колата ще клекне с 3,5мм(колкото е радиуса),но пък Окт1 и така си е достатъчно ниска...

другия вариант е 205/65/15-по-широки гуми+повдигане на клиренса с 6,5мм...

 

Аз не ги усетих тая милиметри разлика, 3 мм е все едно ти е поизтрита оригиналната 195ца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази връзка, бих искал да попитам за отзиви от летната гума на BF Goodrich?

post-3239-138453189313_thumb.jpg

... само добри думи за тях, ... На вода са чудни между другото. Отвеждат водата от центъра директно встрани от гумата, а не до някой среден канал. Лично за мен - този тип шарка е най-добър за вода. Преди карах с Yokohama AVS Sport - същия тип шарка - същото държание. Стабилни на вода и в завой. Возията с BF е приятна, защото са мекички и тихи. Ако си решил такива да пазаруваш - няма да сбъркаш. Поне аз съм доволен!

Напълно съм съгласен с Велко :smt017

... BF Goodrich -моите отзиви за тях са само положителни.

Нещо повече, тази зима на служебната Октавия карах с BF Goodrich G-Force Winter и съм също доволен.

Като заключение, най-отговорно бих препоръчал BF Goodrich както за лято така и за зима.

Благодаря колеги :smt017

 

@ krasy

Аз също съм с BF Goodrich G-Force Winter и съм изключително доволен.

Къде ли не съм минавал тази зима,

често ходя по планините и нито веднъж не са ме оставили smile126

Като e тръгнало и летните гуменетки май ще са BF Goodrich

 

чудя се може ли на 6 инчова джанта да сложа гуменетки 205... :-k

идеята ми е без да сменям джантите да премина от 195/65/15 на 205/60/15

На 6J можеш да сложиш 205, но това е максималната широчина

Иначе раликата между 195/65/15 и 205/60/15 е в допустимите граници

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zloQQ : "Лично за мен - този тип шарка е най-добър за вода." (за снимката на BF Goodrich лятна гума).

 

Така си е. V-образните шарки, или тип "Палма", както им викат, са най-ефективните за вода. Всички фирми си го признават. Обаче са малко шумни. Асиметричните шарки са тези които са тихи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

C2H5OH, понеже и моя Тамагочко е с гуми 13" и поради лесно обясними причини не изпитвам необходимост да го обуя със скъпи гуми, мога с чиста съвест да ти препоръчам за летен модел Maloya Crono, много доволен съм след година употреба, а и се намират на доста прилични цени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 13" - Дейтън 155/79Т R13 D110.

Като цяло гумите от групата на Бриджстоун са с усилена страница и возят по-твърдо но са по-здрави именно заради тази по-твърда страница и в дупки не се късат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През изминалото лято карах с FIRESTONE FIREHAWK 185/60/14. Самите гуми са с доста големи канали и се държат отлично на дъжд. В някои каталози ги промотират като гуми за дъжд. http://www.gorettigomme.com/public/pneu/images/124585672190334IMG.JPG.

 

Но според мене всички гуми от средния клас когато са нови или до 20 000 км. се държат добре. От там на татък каквото сабя покаже.

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moже ли автора да пусне една анкета за марка гуми и на която са най-много гласове значи е най-добрата . Аз също съм намислил да си купувам нови гуми и ще ми е интересно . :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moже ли автора да пусне една анкета за марка гуми и на която са най-много гласове значи е най-добрата . Аз също съм намислил да си купувам нови гуми и ще ми е интересно . :D

готово но за съжаление не могат да се поставят повече от 10 възможности

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, какво ви е мнението за DEBICA FURIO 195/65/15 ?

 

Имам две чисто нови и мисля да си купя още две, за да си направя комплект еднакви гуми.

 

debicafurio.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам проблем с анкетата smile049

Всеки път щом гласувам ми изписва :

 

The submitted form was invalid. Try submitting again.

 

Предполагам, че и други колеги имат същия проблем, съдейки по гасовете :-k

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам проблем с анкетата smile049

Всеки път щом гласувам ми изписва :

The submitted form was invalid. Try submitting again.

Предполагам, че и други колеги имат същия проблем, съдейки по гасовете :-k

Поздрави

проблемът не е във вашият компютър предполагам че е от самия форум надявам се модераторите и администраторите да го отстранят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, какво ви е мнението за DEBICA FURIO 195/65/15 ?

 

Имам две чисто нови и мисля да си купя още две, за да си направя комплект еднакви гуми.

 

debicafurio.jpg

 

Kaрал съм само зимни Дебица Фриго и съм много доволен... ти щом имаш 2 използвай личните впечатления от тях, за да прецениш струва ли си да ги направиш 4...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.