Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Светодиодни дневни светлини за Супърб 2/Октавия 2 fl.


Shady1

Recommended Posts

Здравейте колеги. Преди няколко месеца си бях купил 2 светодиодни крушки за дневните ми светлини, тъй като гадните жълти крушки много ме дразнят. След като ги сложих ми светнаха лампите за изгорели крушки и съответно крушките не светнаха. От магазина който ги купих бяха доста любезни и ми върнаха парите (22 лв.). Бях се отказал да се занимавам, защото осъзнах, че ще трябва да се сложат резистори, а не искам да си барникам колата много много, защото има още 3 години гаранция. Четох в английския форум на Шкода за разни Canbus error free светодиодни крушки, но количествата бяха изчерпани. Преди няколко дни пак се разтърсих и най-накрая попаднах на едни много готини адаптори, които ще ми решат проблема. Братята поляци(вероятно китайци) са го направили много готино и лесно за слагане. Тези дни ще направя опит да си го поръчам това или да намеря друга алтернатива и ще покажа след това как изглежда всичко.

:)

http://sklep.motohid.pl/pl/p/Adapter-Ka ... Superb/339

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Shady1

    11

  • N.Zlatev

    10

  • JSB

    7

  • shaft

    6

Най-много писали в темата

колега, помня, че като ми настройваха дневните светлини и други неща по колата с вагком-а. имаше опция за дневните светлини - лед светлини или обикновени. може би ако се цъкне на лед светлини, ще промени напрежението, което им се подава или просто ще игнорира грешката. не съм се интересувал, но бих си сложил. момчето, което, ровеше с вагкома в колата, каза, че не е проблем.

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, много добре изглеждат! Ще следя темата и най вероятно ще си сложа и аз на моя Суб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си поръчах ето такива (не ми се търси линка по 3.5 долара бройката бяха с доставката) и трябва да пристигнат до седмица. На мен ми трябват и заради буксите по-скоро... Твойте не знам колко пари излизат ама ако са повече от 10-15лв изчакай и ще мога да ти кажа дали вършат работа тези smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като цяло май се отказах от тея полските. Ще го играя "направи си сам". Ще ми излезе не повече от левче (без крушките). Тези дни нямам време, че изпити имам да вземам, но ще се занимая. Ако успея на Супърб-а, ще си направя и на Леон-а, защото на него е още по-гадно, тъй като дневните му са във фара вкарани и е отврат. А ако някой може да ми каже как се казват тея букси ще съм много благодарен. Все пак и освен да върши работа може да е и красиво. :) :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам да си сложа такива ама нещо не ми се включват дневните светлини ходих и при майстори и ми казаха че е от ксенона защото не е фабричен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си поръчах ето такива (не ми се търси линка по 3.5 долара бройката бяха с доставката) и трябва да пристигнат до седмица. На мен ми трябват и заради буксите по-скоро... Твойте не знам колко пари излизат ама ако са повече от 10-15лв изчакай и ще мога да ти кажа дали вършат работа тези smile021

 

Къде мислиш да монтираш дневните LED-ове на твоята Октавия ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте колеги. За сега постигнах малък неуспех с поставянето на крушките. Успях обаче да излъжа системата на колата чрез една 5W крушка за заден габарит(примерно), както и с няколко вида резистори (33, 39 и 50 ohm). Пробвах и да сложа един кондензатор, за да проверя дали мога да забавя достатъчно импулса за проверка но уви не стана. Тъй като в България продават само боклуци не мога да си намеря истински 50W резистори. Първо пробвах с едни 10 ома не стана поради ужасно греене, днес си взех 39 ома и се оказа че пак греят много. По изчисления разсейваната мощтност е около 3,7 W, и по принцип един качествен 50W резистор трябва да ги разсее нормално, но НЕ. И това при 12 V, при 14 V от колата ще грее още повече. Ще пробвам да сложа някакви допълнителни радиатори и пак ще меря температури. За сега най-смисленото решение за мен е да си вържа по една 5W крушка и да мирясам. Очаквайте още подробности и дай боже снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че то без радиатор е абсолютно невъзможно... Номиналната мощност винаги е с радиатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като в България продават само боклуци не мога да си намеря истински 50W резистори. .

 

Е защо така нареждате пък в един google не проверите първо. Има и то на доста добри цени мощни резистори.

http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/27329/

Ти по какъв начин връзващ диодите и резисторите? Стандартната дневна светлина е 21Вата, диодите колко са ти - 5В? Имаш са направиш товар от 15В за да си в разунмите граници, може и да си поиграеш за да видиш какъв е прагът на задействане на алармата за изгоряла кръшка - 20В или по-малко (тук има голям толеранс защото захранващотото напрежение може да е от 12 до 14,4 волта).

 

Относно резисторите - те грят и за тях температура от 80-100 градуса С е нормално.

Реално едно комбиниране на резистори около 10 ома ти върши работа за 15вата разсеяна мощност. Мощноста на резисторите ти си решаваш, но 15В от два резистора по 10В не е проблем, грее, но е нормално, те са ивчислени в тяхният корпус на температура 20 С да разсейват 10В като при това загравят но така си работят. Ако искаш вържи повече резистори или ги залепи с епоксидна смола за някоя алуминева плочка или радиатор, това вече си е личен избор.

 

http://vikiwat.com/rezistor-3-9-937-10w ... al902.html

http://vikiwat.com/rezistor-2-2-937-10w ... al021.html

 

70 ст. бройката. \:D/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Аз съм си направил един самоделки които светят така :

http://www.prikachi.com/images/942/5901942q.jpg

за да излъжа системата използвам 10 резистора 1k, генератор на ток с lm317, всичко е монтирано в цокъла на крушката.

вече 9 месеца работят без проблем. крушката изглежда така :

http://www.prikachi.com/images/996/5901996K.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбирам освен, че няма да светят в жълто, какво толкова се променя, че се налага да правите такава гимнастика? :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбирам освен, че няма да светят в жълто, какво толкова се променя, че се налага да правите такава гимнастика? :-k

 

Ами... аз затова не съм сменял нищо. Може да сложиш по-мощни дйоди да свети по-силно, но те и тези са добре. По-принцип живота на дйодите е по-голям, но пък тези крушки са доста по-ефитини. Номера е да се сложи генератор които да консумира 5Вата, но и да няма аларма за проблем с крушките. Аз лично чакам да излезе нещо качественно и тогава ще сменям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбирам освен, че няма да светят в жълто, какво толкова се променя, че се налага да правите такава гимнастика? :-k

 

Ами... аз затова не съм сменял нищо. Може да сложиш по-мощни дйоди да свети по-силно, но те и тези са добре. По-принцип живота на дйодите е по-голям, но пък тези крушки са доста по-ефитини. Номера е да се сложи генератор които да консумира 5Вата, но и да няма аларма за проблем с крушките. Аз лично чакам да излезе нещо качественно и тогава ще сменям.

 

Не че нещо но крушката е 2 - 3 лева, и колко да ми падне разхода има няма 0,1-0,2/100 км. За мен не си заслужава.

Но в крайна сметка всеки сам си решава как да му изглежда колата.

За мен е ненужна занимавка, но щом на колегите им е приятно s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като в България продават само боклуци не мога да си намеря истински 50W резистори. .

 

Е защо така нареждате пък в един google не проверите първо. Има и то на доста добри цени мощни резистори.

http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/27329/

Ти по какъв начин връзващ диодите и резисторите? Стандартната дневна светлина е 21Вата, диодите колко са ти - 5В? Имаш са направиш товар от 15В за да си в разунмите граници, може и да си поиграеш за да видиш какъв е прагът на задействане на алармата за изгоряла кръшка - 20В или по-малко (тук има голям толеранс защото захранващотото напрежение може да е от 12 до 14,4 волта).

 

Относно резисторите - те грят и за тях температура от 80-100 градуса С е нормално.

Реално едно комбиниране на резистори около 10 ома ти върши работа за 15вата разсеяна мощност. Мощноста на резисторите ти си решаваш, но 15В от два резистора по 10В не е проблем, грее, но е нормално, те са ивчислени в тяхният корпус на температура 20 С да разсейват 10В като при това загравят но така си работят. Ако искаш вържи повече резистори или ги залепи с епоксидна смола за някоя алуминева плочка или радиатор, това вече си е личен избор.

 

http://vikiwat.com/rezistor-3-9-937-10w ... al902.html

http://vikiwat.com/rezistor-2-2-937-10w ... al021.html

 

70 ст. бройката. \:D/

 

 

Точно от първия ти линк който си дал (Комет) си купих вчера резисторите! Ти явно не четеш това което съм написал, че съм пробвал с няколко вида резистори. И колко нормално може да е да пускам 300 mA през 50W резистор и той да грее като печка. И това на 12 V. Представи си как ще грее като го сложа на колата и тя му подаде 14V и тока стане 360 mA. Проблема ми е, че отдолу там всичко е в пластмаси и не искам тея резистори да греят като печки. Не мисля, че този резистор трябва да си работи при 80-100 градуса, като аз не го натоварвам кой знае колко. Преди бях пробвал с един 10 ohm 50W и той грееше малко повече от този, но токът през него беше 1.2 ампера. Светодиодната крушка е около 2-3 вата, а колата доказано не реагира на 5W крушка както съм написал по-горе. А тези от 3.9 ома 10W им давам не повече от 20 мин работа преди да изгорят (даже е много).

Milen Dimitrov, идеята е просто да не сверят жълто, нищо друго. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно от първия ти линк който си дал (Комет) си купих вчера резисторите! Ти явно не четеш това което съм написал, че съм пробвал с няколко вида резистори. И колко нормално може да е да пускам 300 mA през 50W резистор и той да грее като печка. И това на 12 V. Представи си как ще грее като го сложа на колата и тя му подаде 14V и тока стане 360 mA. Проблема ми е, че отдолу там всичко е в пластмаси и не искам тея резистори да греят като печки. Не мисля, че този резистор трябва да си работи при 80-100 градуса, като аз не го натоварвам кой знае колко. Преди бях пробвал с един 10 ohm 50W и той грееше малко повече от този, но токът през него беше 1.2 ампера. Светодиодната крушка е около 2-3 вата, а колата доказано не реагира на 5W крушка както съм написал по-горе. А тези от 3.9 ома 10W им давам не повече от 20 мин работа преди да изгорят (даже е много).

Milen Dimitrov, идеята е просто да не сверят жълто, нищо друго. :)

 

Аз си чета, но от къде ги взе 300мА на 12Волта, ти си връзвал схемата , ти си знаеш, само резистора ли си свързвал? Това дето ти грее си е мощност на площ - няма как един резистор да грее повече от колкото ти му подаваш мощност (0,3Ax12V=3,6W). Незнам какво си купил 50Вата, такъв няма в Комет, но е възможно да е предвидено да се сложи на радиатор - прочети си спецификацията. Аз ти пратих линк на 2 модела керамични, те нямат нужда от допълнително охлаждане, но както писах не пречи да се сложи.

Явно до сега не си се занимавал с товарни резистори, при натоварване 100% жичните резистори на керамчна подлижка работят от 150 до 200 градуса в зависимост от околоната температура. Кривата на натоварване и тепература е почти линейна - на 50% натоварване ще е с 50% по-ниска температурата.

Намя нужда да нареждаш другите, ако ти не можеш да се справих с това което пишеш във форума. Тука гледаме да си помогаме, ако искаш прати ми схемата и ще ти кажа мнението си, ако не .. не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека ясно и точно каза, че не желае да ползва резистори които греят толкова много - 90-100 градуса (да не говорим за 150-200). И аз имах същия проблем, постоянно свети индикацията за изгоряла крушка. Купих си тези :

 

post-1803-138453447949_thumb.jpg

 

При работа - около 1 минута - и външна температура около 0 градуса - парят толкова, че ако си намокри човек пръста и го докосне за част от секундата - съска. Водата се изпарява мигновено. Не ми се мисли какво ме чака лятото - когато температурите станат над 30-35 градуса. Аз не искам да рискувам и да слагам такива резистори някъде из колата, имайки предвид, че всичко при предната броня е от пластмаса. С керамичните не съм пробвал, но и с тях ще е подобно положението предполагам...

 

НЕ се ли промени някъде из данните в компютъра на колата да следи за други стойности - няма да стане май.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За трети път ще напиша - ако не искате да грят толкова ги залепете, завинтете ( ако позволяват като тези алуминиеви резистори) за алуминиева плочка или радиатор! Това което също се опитвам да обесня, че ако искаш 10 Ватов резистор да ти консумира 5-6 Вата мощност то ще имаш 70-100 градуса. За това или вземаш по-голям, или групираш няколко, или има слагаш охлаждане - плочка или радиатор -в развисимост от мястото и монтажа.

 

simichoil - точно тези резистори които си показал са за монтиране на радиатор

http://www.vishay.com/docs/30201/30201.pdf

 

RH025: 5" x 7" x 2" x 0.040" thick aluminum chassis (167 sq. in. surface area)

 

без радиатор макс. 12,5 Вата от 25 за модела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах 10 резистора 1k + 200ma консумация на светодиода са напълно достатъчни за да не дава изгоряла крушка автомобила . Отделената топлина е в рамките на нормалното (резисторите не са почернели за 8 месеца).

5901996K.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как от къде съм ги взел 300 mA, ами от сметките и после от мултимера. Резистора е 39 ома напрежението 12 волта (такъв ми е изправителя вкъщи) 12/39=0.307А или грубо 300 mA тея там 0,007 не ги броим.

http://bg.farnell.com/welwyn/wh50-39r-j ... tt=9508350 ето това съм си купил от Комет с доставка. Аз искам от 50W резистор да консумирам 3.6 W и не смятам че трябва да грее толкова много колкото грее този. Аз почти не го натоварвам. Имам едни радиатори, ще пробвам с тях, но не мисля че ще постигна голям успех.

Колега JSB, може ли да ми пратиш схемата си да пробвам, защото имам такива резистори много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как от къде съм ги взел 300 mA, ами от сметките и после от мултимера. Резистора е 39 ома напрежението 12 волта (такъв ми е изправителя вкъщи) 12/39=0.307А или грубо 300 mA тея там 0,007 не ги броим.

http://bg.farnell.com/welwyn/wh50-39r-j ... tt=9508350 ето това съм си купил от Комет с доставка. Аз искам от 50W резистор да консумирам 3.6 W и не смятам че трябва да грее толкова много колкото грее този. Аз почти не го натоварвам. Имам едни радиатори, ще пробвам с тях, но не мисля че ще постигна голям успех.

Колега JSB, може ли да ми пратиш схемата си да пробвам, защото имам такива резистори много.

 

А ти защо не прочете този PDF филе преди да го пратиш тука! ](*,) Там ти е написано че тези резистори са задължително с радиатор, даже имаш таблиза с какъв радиатор какво ще се получи!!!!

Направо невероятно...... и как смяташ да включиш диодите към този резистор ? Паралелно, последователо smile021 ? Иначе първи закон на Ом го смяташ! Успех момчета в начинанието... дейстате със схемите, само моля не съветвайте други хора как да си направят ел. инсталации , че някой ще си запали колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах 10 резистора 1k + 200ma консумация на светодиода са напълно достатъчни за да не дава изгоряла крушка автомобила . Отделената топлина е в рамките на нормалното (резисторите не са почернели за 8 месеца).

Сигурно ли е, че при така консумирани 4 W няма грешки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето схемата:

5905655k.png

Може да се наложи корекциа в резисторите защото няма два абсолютно еднакви lm317.

При мен работи, но всеки сам си носи отгововорност за това което слага в колата си.

5901942q.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.