Топ потребители
Най харесвано
Showing content with the highest reputation since 05/24/26 във всички области
-
Иска ми се Но все още сме далеч от возене. Реших да посъбера малко колата, за да я видя цяла. Отметнах няколко точки от списъка, като започнах със слагане на маска. Писна ми да я гледам без очи. Реших да събера и двата варианта за предница, между които се колебая и започнах с елипсовиден фар. Тъй като все още нямах всичко налично, оставих само маската. След това продължих със спойлера под бронята. Реших да премахна изцяло механизма за резервната гума, понеже не смятам да го използвам, а и беше безобразно крив. На негово място си направих една планка, която хванах към маската, а за самата планка закрепих спойлера. Получи се доста прилично, и ми хареса как застана. За финал боядисах спойлера бял: Колата вече заприлича на нещо. Този спойлер е огромна промяна в положителна насока във външния вид на това купе. Да, но не беше достатъчно. Трябваше и броня. Извадих си нейната оригинална броня и я пръснах със спрей с хром ефект. Не е перфектно, но за пробите - напълно достатъчно: Стана още по-добре. Но все още недовършено. На следващия ден се сдобих и с фарове и картинката стана още по-завършена: Резултата беше повече от впечатляващ. Но нещо все още липсваше - криви, непасващи панели в различен цвят някак си не седят добре. Дойде време да си направя новия преден капак, който бях предварително подготвил, пръснах го отново с грунд и отгоре с филер, предстои да го изтъркам финално и да го боядисам. Но не се сдържах и го монтирах. Много право застана дори без напасване. Междувременно изтърках пак калника, понеже и той вече е готов за боя, и го пръснах с акрилна боя на спрей. Ще го боядисам пак, понеже си купих пистолет за боядисване, и финално ще боядисвам с него, но за момента и така става: И както се вижда, започнах и монтаж на кръглите фарове, защото в крайна сметка мисля, че тази предница ми харесва най-много. И най-накрая стигнахме до кажи-речи завършен вид на предницата: Адски много ми харесва как изглежда по този начин. От почти 6 години тази картинка ми се върти из главата, и най-накрая успях да я видя и на живо! Страхотна надъхвация! Разбира се, вече дойде време да започна сериозната работа по колата. Още на следващия ден след пробите, нещата вече изглеждаха по следния начин: И така, от тук нататък започва веселбата. Колата в момента вече е с монтиран резервоар, запушена дупка в купето, която отрязах за да влиза 5 степенна кутия, окачването е на 90% разглобено и започвам смяна на лагери и карета, таблото е свалено, днес вече започнах и подготовката на 130 таблото. Така че забавата предстои, и вече проект "Биляна" официално не е в застой!9 points
-
8 points
-
8 points
-
7 points
-
Вчера не работих по Биляна, обърнах внимание малко на условията си за работа, като си направих импровизирана сянка. Доста работа ме чака, а жегите тепърва предстоят, така че от сега се подсигурих за топлите летни месеци. Днес също нямах много време, затова обърнах внимание на 130-ковото табло. То си беше в доста занемарено състояние, седяло е бая години навън. Ето как изглеждаше като го взимах: Гумените части от таблото чак бяха хванали мъх. Както и да е, днес го разглобих, и установих, че положението не е чак толкова зле. Даже си е екстра, ръждичките са лесно поправими. Измих с една мека четка и само с вода без никакви препарати гумените части, и те почти изцяло светнаха. Още едно хубаво миене и ще станат супер. Металната основа и металните части искат едно хубаво търкане и нова боя. И те ще светнат, смятам да ги боядисам черен мат със структура, не искам да лъскат и да се набиват на очи. Горния панел ще си го изработя от неръждавейка, като така ще имам възможност да си наредя каквото и както си искам по него. Средния панел е възможно също да го направя от неръждавейка. Тези детайли ще са по-нататък, като стане ясно какво допълнително оборудване ще има в колата. Ето така изглеждат в момента нещата: Другият малък, но важен напредък е с окачването. Цялото сухо окачване вече е разглобено, днес съм поръчал нови лагери и семеринги. Предстои ми да изчистя хубаво каретата, да проверя стават ли, не стават ли, с какви луфтове са, и след това ако се налага да започна издирването на техни заместители. Следващата стъпка по окачването ще е чистенето му, като ще видя най-голям зор с барабаните, вътре всичко е мармалад... показвам една снимка как беше: хем е страшно, хем не е. Тавите ще се изчистят, а всичко друго седи в една кутийка вече от доста време и си чака реда:6 points
-
5 points
-
Още един път се убедих че ако много искаш нещо, то се случва . Желаех много да се запозная с Петър (@Pepino ) и съдбата ми помогна. Сърдечно благодаря на Петър че обслужи климатика на автомобила ми. На 25 май имах пътуване към София. Някъде към Пловдив, охлаждането иссъска кратко време като змия и спря да духа студено. Преминах на режим вентилация, след 5-10км пак пуснах A/C, духна студено около 2-3 минути и пак се затопли. Спрях на Happy да изпия кафе, след което пак духна студено 3-4 минути и пак почна топло. Иииии почна мъката, до София без климатик. Добре че не беше толкова жега. Звъннах на Пепи и благодарско че не ми отказа, като пристигнах в София Пепино се труди около час и климатика се оправи.5 points
-
4 points
-
В петък след работа доста поработих по колата - от 16 и 30 чак до 01 и 30. През по-голямто време имах сериозен помощник - Роската @Rosen Raychev, който освен, че ми прави комания чак до към 22 и 30, се включи и много сериозно в дейностите по колата. Помогна за свалянето на конзолата с педалите, разглобяването на таблото, частичното разглобяване на задното окачване и най-важното - зае се с най-трудоемката част - последният останал необработен както трябва панел. Хвана машинката, а и доста сериозно потърка на ръка предния ляв калник: Докато той се забавляваше с него, аз изтърках задната маска и я пръснах с грунд и филер. По нея няма и точица ръжда, така че не се притеснявам от корозия. Има на едно място малко криво, но ще го изправя и него. След като сложих маската на колата просто нямаше как да не сложа и стоповете и светлината за задния номер. Това стана чак днес, през останалите ми 5 минути обедна почивка, и съм абсолютно на 1000% очарован от това, което се получи. Като се сложи бронята и номерa ще стане повече от прекрасно, точно както си го представях наум! Осветлението за задния номер също ще мине някаква разкрасителна процедура, върти ми се в главата да вградя трети стоп вътре, място има предостатъчно. Външно задължително ще има фолиране, главно за да го запазя читав възможно най-дълго време. Според зависи как застане накрая задницата, и дали ще има там трети стоп или не, може да го направя или черен, или червен. Ако не ми хареса ще остане така, но със защитно фолио. Това е дреболийка, по която ще умувам в по-напреднал етап от проекта. Днес имам по-важна работа, и тя е да си закупя камък 36 за гайковерта, за да мога да разглобя докрай сухото окачване. Остава и въпросът с лайстната между стоповете. Към момента нямам никаква, нито пластмасова, нито хром. Продължавам да търся подходяща, ако не намеря ще трябва да си произвеждам някаква. Но това също остава за по-нататък, именно затова съм оставил неизправена кривината на маската, тъй като предвиждам отвори в маската, които ще са според липсващата все още лайстна. Ще адресирам този проблем по-напред във времето, като измисля каква лайстна ще има.4 points
-
4 points
-
4 points
-
3 points
-
Поиграх си малко, напаснах една маска от снимка от интернет, и наистина не останах никак очарован. По някаква причина просто не и седи добре, не мога да си го обясня... Поиграх си с пропорциите, докарах ги 1:1, и реално на 99% ще изглежда по същия начин. Вариант 1 - цялостна решетка от GLS с хром по ръбовете и средна решетка: Вариант 2 - една идея по-добре седи, но пак по-скоро не седи добре - нормалната средна маска: Твърдо не ми харесва. Не мога да разбера защо, на други коли седи прекрасно, на Биляна - твърдо не. Странното е, че Белослава е със същата маска, но там седи жестоко, може би заради броните. Поредното доказателство как малки детайли са способни да променят цялостната визия. Затвърждава ми се мнението за двата кръгли фара п.п. тези дни ще довърша на 100% предната маска с кръглите фарове, за да видим окончателната ми идея в действие. Има още няколко дребни детайла, които трябва да се доизкусурят.3 points
-
3 points
-
2 points
-
Новият вокал на , те .... 719K views · 10K reactions Fear Of The Chicken 2 #chicken #vinheteiro #lordvinheteiro #ironmaiden Lord Vinheteiro.mp42 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
Беше все още мокър асфалта и я настъпи на дългата права с наклон нагоре, @Logrus ;). А аз, без да разбереш, я пуснах на S.2 points
-
@Владимир99, ако не ти представлява трудност, развий свещите, подреди ги по цилиндри и ги снимай в близък план, да видим електродите. Може да подскажат нещо.2 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
Много зависи къде и как караш. Гумата си променя налягането според температурата. Предписаното от производителя е компромис между градско/извунградско/магистрално каране, различен това и т.н. и т.н. На практика, ако караш предимно в града, по-добре малко по-високо налягане, защото в града гумата няма от какво да се загрее, съответно налягането е малко по-ниско от оптималното. Ако караш основно по извънградски пътища, вероятно "препоръчаното" налягане може би ще е идеалното, защото гумата се нагрява, но не толкова много, колкото на магистралата и/или при по-ексремно каране по завоите. При каране основно по магистрала нагряването на гумата е чувствително, съответно гумата ще се "донапомпа" и дори може препоръчаното да дойде малко по-високо от оптималното. От друга страна, по-високото налягане сваля разхода за сметка на стабилността. Но, когато гумата е малко по-твърда, загряването е по-малко поради по-малката деформация на материала. Т.е. гумата ще се донапомпа, но не толкова, колкото по-меката. Накратко - много е сложно и в 99.99% от случаите спазването на предписанието на производителя би свършило работа. Една вметка - "препоръката на производителя" да се чете, като "препоръката на производителите - и на МПС-то, и на самата гума"! Има гуми, които умишлено се правят за каране с по-високо или по-ниско налягане от предписаното от производителя на МПС-то.2 points
-
Преди няколко седмици я видях Шкодата (предполагам колегата я шофираше) на 4ти километър. По спомен даже му вдигнах палец. Много приятно изглежда, поздрави!2 points
-
Има голяма разлика между широка и тясна броня, да. Аз също карах с 2 фара, докато бях с тясната броня. После сложих 4 фара, и някак си не седеше правилно, оправиха се нещата чак като сложих широката броня и GTi пакета. Абсолютно е така, красива е, спор няма. Но с двата фара ми е доста по-красива. Разбира се, крайно решение с твърда дума не казвам. За момента съм решил да е така, след време кой знае, може да искам промяна. Хубавото е, че тези коли го позволяват това нещо, както ти е кеф така си я правиш. Разбира се, благодарен съм и за всяко мнение по темата! Винаги взимам под внимание какво се коментира и се старая да оформям мнението си чак след като съм видял нещата и от вашите гледни точки. Човек не винаги вижда всичко и страничните мнения са много важни! Надявам се да продължаваме такива полезни дискусии и за в бъдеще, затова и смятам да продължа да разказвам какво се случва с колата в подробности. Относно LS маската - както споменах по-горе, тя би била може би най-лесната от всички за "модернизиране". За това не съм я изключил съвсем от уравнението. Въпреки, че сега посъбрах колата и визията вече е налице, има много време докато я довърша и накича всичко - огледа, лайстни, чистачки, дори и капачката на резервоара ще е от значение. Малките детайли са много важни, и ще ги имам впредвид всичките. На база на това какво ще се получи накрая ще мога да преценя на 100% как ще изглежда колата.2 points
-
Без да искат гумаджиите , които сменяха вентилите са ми решили казуса .. таз събота пътувах с колата и като пристигнах ги огледах - нямаше следи от прегряване по краищата на протектора. Сега като се връщах влязох в един завой с по-голяма скорост и ТПМС светна за мека гума. Като пристигнах извадих манометъра и три гуми на 2.5 , задна лява на 2.7 .. явно 2.5 е правилното налягане в случая .. през двете седмици , които карах колата в града не усетих да вози по-твърдо.2 points
-
2 points
-
2 points
-
Помислих, че аз съм сгафил нещо. Нямаше как да го опиша този глас. Нека да има и елемент на изненада. Има два славея покрай нея. Като са различни тембрите звучи по-хармонично. +1 Не я бях чувал тази песен. Първо ми попадна кавъра и реших да проверя коя е тази от триото, та се налага мъж да търсят. В стиловете, които слушам, обръщам повече внимание на гласовите/музикалните данни. Сигурен съм, че и ти си на това мнение. Явно този тембър предполага и такава визия. поздрав и от мен:2 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
Докато аплодираме модерната посредственост, истинският талант напуска държавата В България има едно странно и болезнено противоречие. Когато някоя певица, естравагантна личност или напълно илюзорна икона се появи на сцена, социалните мрежи избухват. Телевизиите правят извънредни включвания. Коментари. Сензации. Скандали. Клюки. Анализи на рокли, устни, връзки, драми и гледания. Но когато българско дете спечели златен медал от международна олимпиада по математика, физика, информатика или астрономия — настъпва тишина. Тишина, която крещи. Държава с гениални деца се държи така, сякаш интелектът е скучен, а посредствеността е национален спорт. И после се чудим защо младите заминават. Защо България изостава. Защо обществото ни все по-трудно различава стойност от шум. Истината е проста и жестока: Ние не възнаграждаваме знанието. Ние възнаграждаваме зрелището. Децата виждат всичко. Те виждат кого обществото превръща в звезда. Виждат, че ученикът, който е спал по 4 часа, решавал е сложни задачи и е представял България пред света, получава няколко сухи публикации и едно „браво“. А човек без особена култура, без принос към науката, образованието или развитието на обществото, получава милиони гледания, реклами, интервюта и обществено обожание. Това не е просто културен проблем. Това е цивилизационен проблем. Защото една нация върви натам, накъдето сочат нейните идоли. Истинската сила на една държава не е в нощните клубове Нито една държава не е станала велика заради силикон, скандали и евтини песни. Светът се движи от инженери. От учени. От програмисти. От лекари. От изобретатели. От хора, които могат да мислят. Микрочиповете не се създават в дискотеките. Изкуственият интелект не се ражда в риалити формати. Космическите технологии не се правят с автотюн. САЩ, Китай, Япония, Южна Корея — тези държави инвестират милиарди в талантливите си деца. Те превръщат младите гении в национална гордост. А ние? Ние често оставяме олимпиадниците сами да събират пари за пътувания. Сами да се борят. Сами да оцелеят. После същите тези деца заминават за MIT, Cambridge, Stanford или ETH Zurich… и никога не се връщат. И кой е виновен? Не само политиците. Цялото общество. Народ, който превръща посредствеността в култ, започва да се страхува от интелекта Това е най-опасната част. Когато едно общество спре да уважава знанието, то постепенно започва да мрази хората, които мислят. Умният започва да бъде наричан „зубър“. Интелигентният — „надут“. Четящият — „скучен“. Мислещият — „странен“. А шумният, простоватият и скандалният стават “интересни”. Така деградацията не идва изведнъж. Тя идва с аплодисменти. Най-голямото богатство на България никога не е било в земята — а в мозъците България е създала учени, изобретатели, програмисти, математици и инженери на световно ниво въпреки бедността, хаоса и липсата на подкрепа. Представете си само за миг какво би станало, ако тези деца получаваха: / национално уважение; / медийно внимание; / истински награди; / модерни лаборатории; / подкрепа от бизнеса; / държавни инвестиции; / обществен престиж. Представете си ако посрещахме олимпиадниците на летището така, както се посрещат музикални звезди. Ако телевизиите излъчваха интервюта с млади учени в праймтайм. Ако един медал по физика носеше повече слава от скандал в TikTok. Тогава България нямаше да бъде държава, която “оцелява”. Щеше да бъде държава, която води. Трагедия не е в издигането на посредствения илюзорен култ. Истинската трагедия е приоритетът. Музиката сама по себе си не е враг. Развлеченията не са проблемът. Проблемът е, когато те заемат мястото на ценностите. Когато човек, който не може да каже две смислени изречения, влияе повече на младите от учител, учен или създател. Когато алгоритмите възнаграждават скандала, а обществото доброволно коленичи пред него. Тогава деградацията става модерна. България има нужда от нови герои Не от поредния “вайръл” персонаж. А от: . млади учени; . създатели; . инженери; . предприемачи; . хора с визия; . хора с дисциплина; . хора, които изграждат бъдеще, вместо да продават илюзии. На едно дете трябва да му стане ясно още рано: Да бъдеш умен е престижно. Да бъдеш способен е модерно. Да създаваш стойност е велико. Ако България започне да боготвори знанието, светът ще усети удара Защото българският талант е реален. Проблемът никога не е бил липсата на потенциал. Проблемът е липсата на култ към потенциала. Имаме деца, които печелят олимпиади срещу държави с десетки пъти по-големи бюджети. Имаме млади хора, които създават софтуер на световно ниво още преди да завършат училище. Имаме умове, които могат да променят индустрии. Но вместо да ги издигнем като пример, обществото често ги оставя в сянката на евтината сензация. И после питаме защо държавата буксува. Една нация умира първо духовно Не икономически. Не демографски. Първо умира духовно — когато спре да различава стойностното от шумното. Когато героите ѝ станат кухи. Когато интелектът стане неудобен. Когато знанието стане “неактуално”. Тогава започва разпадът. Но има и добра новина. Това може да се промени. В момента, в който започнем да даваме сцена на истинските умове. В момента, в който започнем да уважаваме дисциплината повече от евтината популярност. В момента, в който направим знанието отново престижно. 𝐀𝐧𝐨𝐧𝐲𝐦𝐨𝐮𝐬 𝐁𝐆2 points
-
Вчера бях в Транспексперт за "малка" заигравка със задните Bilstein пружини. Разглобяването по окачването беше супер лесно, защото преди има-няма месец смених при тях задни носачи, биалетки, малко тампончета и т.н. Та новите и смазани болтове лесно излизат. Пропуснал съм да отбележа предишното посещение за пълно обслужване на ходовата част. Та сега ще си призная, че отпред на носачите по препоръка от сервиза сложихме по-плътни тампони. Колата и преди беше като лагерница и не очаквах, че има накъде да стане още по-послушна и директна в завоите. Та като се доверяваш на хора, които си разбират от работата, няма как да сбъркаш. Иначе окачването може да падне с още близо 3см, ама за ежедневна кола ще й дойде в повече. Огромно благодаря, момчета!2 points
-
1 point
-
1 point
-
Маслото изглежда ок. Нивото, на тази снимка е екстра. При по-високо ще го гори и може да повереди катализатора. Пишеш, че е било под минимума, та да питам - на равно място ли е била колата? Като цяло за малко над 1000км да свали от това ниво до под минимума, по груба сметка 1/2 литър, е доста. Това прави 5литра/10к км, което определено не е добре. Следи я. Може да е имало "въздух" след обслужването и сега да е стабилизирала нивото. Между другото, при мен лампата на таблото светва преди да стигне минимума. При теб това случва ли се?1 point
-
@Stormbringer Аз също бих взел Citizen-a. Имам един еко драйв, вече 5 години, може би ми е най-удобния часовник.1 point
-
Благодаря, Яворе. /Вече се познаваме задочно, чрез Ицо/. Удовлетворен съм, че музикант потвърди моите предположения. Обзалагам се, че нито един от тук четящите не е чувал тези имена на китаристи с обърнати струни, посочени в Уикипедия. Даже и на Doyle Bramhall II. Аз разбрах за него покрай Уотърс, а за басиста, щото слушам Ал Жеро. Известните, всепризнати китаристи са с нормални струни на китарите. Дори и Джими Хендрикс, който спомена, и е левичар. Доколкото си спомням той е въвел, или първи използвал солото на китара в музикална композиция. Също е и кумир и пример за подражание на известни китаристи.1 point
-
Но пък имаме прекрасна шахматистка, заради която си струва да следим този спорт. Дано имаме повече таланти като Нургюл Салимова.1 point
-
Гена, Кремона е Казанлък. Пловдивските са Орфей. Фабриката вече не съществува.1 point
-
1 point
-
Номерът ще е точно така както казваш - без рамка директно в нишата. Още като беше жъшта маската го наложих там и седи страхотно. Относно плафона - ако реша да вграждам трети стоп там, то той няма да се вижда. Ще си е вътре в плафона, и ще се вижда само когато се натисне спирачката. Иначе на външен вид ще си е така, както и сега, няма да режа и да кощунствам по този хубав новичък плафон. Относно цвета и изчистената визия - точно с тази идея бих го фолирал. Сега в момента както си е така е просто един синкав плафон на фона на червените стопове и бяла маска. Набива се на очи. Ако е червен то ще е същото червено като стоповете и сякаш повече ще си отива чисто естетически. Ако е черен, то той няма да е тъмно черен - просто ефект на леко затъмнение, да не лилавее така отзад. Освен това ще си изпълнява основната функция - да осветява номера. Евентуален трети стоп вътре ще е отделен напълно от лампите за номера, няма да са в общо пространство. Заповядай на проверка когато ти е удобно И аз, и Биляна те чакаме!1 point
-
Да, и аз си помислих, че на тази снимка би било една идея по-добре. Но не я направих, понеже изходих от извода, че щом от един ъгъл не ми седи добре, значи и от друг няма да е много по-добре. Не е много сложно, все пак ми отне цели 4 минути, и ето я и тази снимка - отново не съм впечатлен. Вариант едно - пак с цяла GLS маска: Вариант 2 - с нормалната маска: С нормалната маска отново седи много по-добре, но пак не ми допада съвсем. Не е лошо, разбира се, но с двата кръгли фара седи лично според мен много по-изчистено и стилно. Правилно си забелязал липсата на буферите - няма да ги има, и бронята ще се напасне още по-добре и прибрано към купето. Наистина търся точно стилна и изчистена визия и смятам, че с два фара се доближавам много повече до идеята за нея. Има го и този момент, да. Стилово, обаче, двата автомобила нямат много общо. Шкодата има нежна заоблена линия, много елегантна. На нея (според мен) и отива да е по-изчистена и опростена. Голфа от друга страна е грозна и ръбата кола. Там двата фара (пак лично според мен) седят прекалено семпло и сякаш нещо липсва. Освен това самата конфигурация на фаровете е различна, вътрешните са с по-малък диаметър. Веднага обличам думите си в снимка, и показвам как стои Голфа с четирите фара: При него ако са само два фара сякаш нещо липсва: Освен това сравнение, качвам снимка на Голфа и с друга идея. Фаровете, които са на него първоначално бяха замислени и изработени за Биляна, в последствие Голфа я изпревари и отидоха на него. Идеята ми беше да се вържат с изчистената предна визия, но откакто видях колата събрана вече не съм напълно убеден, че ще и отиват. Разбира се, направих и една визуализация на фотошоп, който потвърждава мислите ми - няма да се връзва съвсем със стила на колата, така че най-вероятно тези фарове ще си останат на Голфа, а за Биляна ще мисля някакъв друг вариант. Определено не смятам да оставам с фабрични халогенни крушки по една единствени причина - светенето на направените от мен фарове е на светлинни години от осветеността на фабричните фарове, колкото и да са добри фаровете на Шкодите. Биляна ще е ежедневен автомобил, а там компромиси с нощното каране не съм склонен да правя. Прикачвам и видеоклип за какво точно говоря. Иначе ето я и самата визуализация как би изглеждала: В крайна сметка като се накичи с новите мигачи, с истинска хром броня и с останалите хромирани елементи по купето, може и да се вържат, защото всъщност фаровете представляват едни хубави рефлектори, но с чисто неоребрено стъкло, не е нещо кой знае колко тунингарско. Ако не ми хареса варианти има много, икато му дойде времето ще го измисля по най-правилния начин.1 point
-
1 point
-
1 point





