Jump to content

skoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За цената на петрола и горивата!


Recommended Posts

Нали за цени на горивата пише в заглавието... Малко инфо отвъд океана. Преди Коледа цената беше 3.10$, а сега е 4.05$, ама още не са извадили малолитражките от гаражите деееб@. Та явно не вдигат цените само у нас...

 

Венци, ама тва май е цена за галон, демек некъде към 4 литра за 4 долАра, или бъркам? smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 764
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • VALDO

    85

  • Цецо75

    63

  • PRR

    43

  • C2H5OH

    34

Най-много писали в темата

Така е, с леки корекции. Само дето навъртяния километраж няма нищо общо с този в БГ. Когато съм си в София - зареждам 2 пъти на месец ако не излизам от града, а тук - през 3-4 дни средно, та по-ниската цени ми излиза през носа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми в Сърбия са горе долу като нас, в Хърватска са си направо високи, в Словения май също бяха височки, а в Италия малко по високи от нас. В Германия и там са яко високи, в Турция също. В момента не знам как са в Гърция и Румъния, но очаквам нещо като нашите да са.

 

Ми като се замислите, при все, че си имаме евроакцизи, една монополна рафинерия.... цените са даже учудващо ниски.

 

Т.е. имаме цени, които са едни от най-ниските в региона. Друг е въпроса какви са, когато ги отнесем спрямо доходите.

 

Успокояващото е, че потреблението при тези цени е гранично. Т.е. колкото можеха да одерат - одрали са. Т.е. ако се вдигат още, потреблението неминуемо ще пада. Което значи, че сме около равновесна точка и общо взето следващите покачвания ще се дължат вече предимно на скока на външните пазари. А там - просто гледаме!

 

Иначе ако някой не го мързи (мен лично много ме мързи), може да сметне каква би била цената на бензина в щатите по данните на Венци, ако я обложим с ДДС и акциз по български. Имам странното подозрение, че ще е по-скъпо от БГ.

 

P.S. Направих една много проста сметка, без да претендирам за никаква точност:

Акциза е около 70 ст. за литър. Ако американския бензин е 1$ за литър, кажи го 1.5лв. С акциза 2.20. С ДДС 2.64лв. Т.е. ако американеца имаше евро данъци и акцизи цената щеше да е около или над българската.

 

Т.е. Даже и ония при все че имат купища рафинерии (т.е. конкуренция), при все че обемите са сигурно 1000 пъти по големи (а сме учили, че масовостта в продукцията сваля цената), при все, че имат достъп до евтин петрол посредством външната си политика, имат относително същите цени на горивото....

 

С което не искам да адвокатствам на Лукоил, които са ми крайно противна фирма. Не че на тях им дреме особенно за мойте чувства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен лично най-много ме дразни неясното ценообразуване.

Много от компонентите на цената са обявени, но има и такива, които умишлено или не, не се казват.

Знаем цената на суровината, знаем акцизите и данъците.

Никой не казва обаче точно как се определят "производствените разходи" с всички компоненти в тях. Няма начин у нас те да са съизмерими с тези в по-богатите държави. Също така не са съизмерими и разходите по дистрибуцията на горивата. :?:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по тая логика цената на парното трябва още повече да те дразни, щото там е хептен неясно.

Сори за спама.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по тая логика цената на парното трябва още повече да те дразни, щото там е хептен неясно.

Сори за спама.

Изобщо не ме дразни. Нямам парно. :mrgreen:

Ама че е голяма мъгла и там (и не само там) - и децата вече го знаят.

ПП.: Нали решиха сметките за тока да са ясни и подробни. Сега всеки месец ми печатат касови бележки по 50см. и губят маса време докато това нещо излезе от принтера :smt0344

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/04/ ... _do_kraia/

 

Егати правителството - който реши той не го опъна на задна прашка и нас покрай него.

 

С това решение, Лукоил просто се бетонира като тотален монополист. Срещу това ще ни свалят цената с 5 стотинки днес и ще ни я вдигнат с 10 ст в продължение на следващите 2 месеца. Изродия. Пълна.

 

Реално това което трябваше да направят е да махнат акциза за биодизела - нормална практика в напълно разрешено от ЕС. Но така щяха да засилят конкуренцията на биодизела спрямо руския нефт,което е лошо за шефчетата на Гойко. И решиха проблема радикално.... Няма биодизел - само Лукоилски петрол.

 

Те такива неща постигна така наречения простест. Следващата стъпка е да обявим Лукоил за единствена компания имаща право да продава гориво и те за благодарност ще ни пуснат аванта още 2 стотинки.

 

Застрахователите и те се наложиха да отпадне възможността да плащаме на вноски (сезонно) ГО....

 

Въобще той Гойко се оказа голяма госпожица. Идва сулю и пулю и си поръчва закони на корем.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Егати правителството - който реши той не го опъна на задна прашка и нас покрай него.

 

С това решение, Лукоил просто се бетонира като тотален монополист.

 

 

То това е целта от самото начало на протестите. Казал си го с две изречения - просто нищо не мога да добавя!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според документа, който вече е качен на сайта на Министерски съвет, мотивът е, че трябва да се догони минималното за ЕС ниво на акциза върху това гориво.

 

Да сте чули да се говори за догонване поне на минималното ниво на заплатите в ЕС !?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали за цени на горивата пише в заглавието... Малко инфо отвъд океана. Преди Коледа цената беше 3.10$, а сега е 4.05$, ама още не са извадили малолитражките от гаражите деееб@. Та явно не вдигат цените само у нас...

 

023176851.jpg?r=0

 

Вярно, че не е в Европа, но за няма и 20 дни - това е равносметката!

И само като си представя, колко каране ме чака с оня ми ти 2.6 дзвер, който лапа най-скъпя бензин и ми се приисква Шкодата да е под ръка smile012

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накрая ще излезе ,че сме си с най-евтините горива в Европа.

Днес се загледах и в Румъния, цената на газ-та е 1.50лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накрая ще излезе ,че сме си с най-евтините горива в Европа.

 

Което си е вярно - вярно си е.

 

Особенно за LPG, не знам някъде наоколо да има цена от 0,6 eur, нявсякъде е около и над 1 eur. Колкото и да се кефя на печката, следващата кола май няма да яде нафта.....

 

Отношението средна работна заплата/ литър бензин не го коментираме, там е друга бира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според EU (клик) по-евтин бензин в EU в момента има само в Кипър:

Cyprus € 1.21

Bulgaria € 1.21

Estonia € 1.24

Poland € 1.29

Slovenia € 1.29

 

При дизела сме на 6то място:

Luxembourg € 1.19

Cyprus € 1.24

Lithuania € 1.25

Slovenia € 1.25

Estonia € 1.26

Bulgaria € 1.26

Poland € 1.28

 

При газта пак сме на 2ро място:

Poland € 0.60

Bulgaria € 0.61

Lithuania € 0.61

Luxembourg € 0.61

Като за Cyprus, Finland, Greece, Ireland, Malta, Sweden и Austria няма данни.

 

При природния газ сме 5ти:

Latvia 0.02650

Romania 0.02650

Estonia 0.03630

Bulgaria 0.03840

Slovenia 0.04350

 

Това са данните от 27те държави в EU smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най са ми странни Люксембург. Там доходите са ...... майко мила. Малка държава са, едва ли бъкат от рафинерии (а въобще имат ли :) ). Имат си европейски акцизи. Как я докарват тая цена???????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най са ми странни Люксембург. Там доходите са ...... майко мила. Малка държава са, едва ли бъкат от рафинерии (а въобще имат ли :) ). Имат си европейски акцизи. Как я докарват тая цена???????

 

Но пък са безмитна зона smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най са ми странни Люксембург. Там доходите са ...... майко мила. Малка държава са, едва ли бъкат от рафинерии (а въобще имат ли :) ). Имат си европейски акцизи. Как я докарват тая цена???????

 

Но пък са безмитна зона smile049

А тогава не трябва ли разликата да е още по-осезаема с останалите, а не само € 0.05? Сравнявам с Ливиньо. Там нафтата беше на цена € 0.96-98 по спомени...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента в Люксембург цената е €1.194. Имайки предвид, че инфото ти е от преди 3-4 седмици предполагам, че тогава и цената в Люксембург е била по-ниска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми има си някой много удобни за живеене кътчета явно. Люксембург дето средния доход е сигурно къде 3000-5000 евра след данъци, са наказани с безакцизни горива...

 

БГ с зашеметяващия доход от 300 евра на човек сме облагодетелствани с яки акцизи и ДДС отгоре им.

 

В тоя ред на мисли - някой знае ли как е по белия свят? Не е ли малко тъпо да се начислява ДДС върху акциз?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми има си някой много удобни за живеене кътчета явно. Люксембург дето средния доход е сигурно къде 3000-5000 евра след данъци, са наказани с безакцизни горива...

 

БГ с зашеметяващия доход от 300 евра на човек сме облагодетелствани с яки акцизи и ДДС отгоре им.

 

В тоя ред на мисли - някой знае ли как е по белия свят? Не е ли малко тъпо да се начислява ДДС върху акциз?

Тъпо е , но още по-тъпо е безхаберието и безразличието на министри и управляващи.Цените на горивата са добре , заплатите са ни много ниски .Ако всички получаваме реалното заплащане от труда си , горивата въобще не биха били проблем за никого.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..., заплатите са ни много ниски .Ако всички получаваме реалното заплащане от труда си , горивата въобще не биха били проблем за никого.

 

Темата отиде в тотално грешна посока... Все пак - уви, получаваме точно реалното което изработваме! България има едно от ниските КПД-та на труда. Само се загледайте по улиците и вижте циганките с метличките. Колко изчистват те на ден? 100, 200 или 500м2? Същия този човек с машина колко би изчистил? Ами 1000, 2000 или 5000м2. Подобни примери ги виждам всеки ден по 10ки. А конкретно за горивата. Ами извън България почти никъде не съм виждал да има момчета да зареждат с гориво. Отиваш и си сипваш сам. Колко струва това? Ами това са 6 човеко смени на ден или 8 работни заплати месечно! И това го плащаме ние, не бензиностанцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.