Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За ракиите, салатите, мезетата, манджите и барбекюто


Recommended Posts

Аз с тия 15 шиша дето изядох smile049 на събор 2011 съм си направо за медал smile091

 

Тебе няма да те допускаме до състезание, че няма да остане за нас. Ти само ше ги приготвяш шишовете, че в това те бива smile004

Те тия дето ги приготвят са най- опасни. Все не могат да ги докарат на сол и опитват, опитват.... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 602
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Green_Witch

    76

  • biser.or

    71

  • VALDO

    71

  • РусенскоВарено

    57

Най-много писали в темата

Време е за зимнините! Това са 5 кг. Кладница, момчета! Познайте какво съм им намислила:

 

024699114.jpg?r=0

 

Петко няма да го ядем. Той просто искаше да подуши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бурканчета :-k

 

А като гледам котето как гледааааа... Дали ще стигнат до буркани... BTW тая котка гледа гъбите като прясно месо след месец глад smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Хайде бе момчета! Какво правите? Де са ви зимнините? Вчера нашето задружно семейство видя сметката на 200 кг. зеленчук (основно домати и чушки), като междувременно и царската туршия наредих в бурканите! :lol: Слаба работа сте ми нещо! smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tуршия не знам,но жена ми онзи ден се развихри с едни мезета......направо ми скри топката!

post-3740-138453328281_thumb.jpg

post-3740-138453328299_thumb.jpg

Само да спомена че приготовленията бяха за някакво парти,но аз не намазах нищо smile011

post-3740-138453328297_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде бе момчета! Какво правите? Де са ви зимнините? Вчера нашето задружно семейство видя сметката на 200 кг. зеленчук (основно домати и чушки), като междувременно и царската туршия наредих в бурканите! :lol: Слаба работа сте ми нещо! smile001

Динке, не ми се занимава с тези зимнини. Купувам си от магазина./сега ще кажеш, че домашното си е друго ;) - така е!/

Но задължително си правя кисело зеле и малко туршийка в каче. smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, знаеш колко високо ценя жена ти по ред причини. Снимките по-горе добавиха още една в списъка. smile126

 

Жоро, друго си е, да! Царската туршия от магазина не струва и петаче, пред тази, направена с бабината рецепта. :) Тази вечер ще я представя на няколко дегустатори от Шоплука. Да видим какво ще кажат. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде бе момчета! Какво правите? Де са ви зимнините? Вчера нашето задружно семейство видя сметката на 200 кг. зеленчук (основно домати и чушки), като междувременно и царската туршия наредих в бурканите! Слаба работа сте ми нещо!

 

Аз се извинявам на Динка, :oops: че вече втора покана за клубна среща, почерпка за РД и дегустация на кюстендилски майсторски мезета от прекрасна дама като нея не уважавам - или спя, или поливам китките - големо съм говедо. smile150 Ако не сте ми сърдита много, уважаемЪ колежке, smile027 моля, споделете количествата и съставките за маринати и подправки за туршиите, пък като направя и моите, ще организираме и пуснем форумна дегустация някъде + ракия от моето лозе, да се облажат колегите. :mrgreen: smile027

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се извинявам на Динка, :oops: че вече втора покана за клубна среща, почерпка за РД и дегустация на кюстендилски майсторски мезета от прекрасна дама като нея не уважавам - или спя, или поливам китките - големо съм говедо. Ако не сте ми сърдита много, уважаемЪ колежке, моля, споделете количествата и съставките за маринати и подправки за туршиите, пък като направя и моите, ще организираме и пуснем форумна дегустация някъде + ракия от моето лозе, да се облажат колегите. :mrgreen: smile027

 

Поздрави.

 

Ице, нали знаеш: "Прехвалени ягоди - празна кошница!" Та и аз така. Толкова се хвалих тука и накрая забравих да отнеса стоката да я опитат... ГоУем срам беше...

 

Довечера ще напиша всичко. Само имайте предвид, че тази туршия лапа малко повече захар и никак не е препоръчителна за диабетици. Или, ако има такива в семейството - пропорциите оцет-захар трябва да се намалят. Повече - довечера. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние, дългогодишните диабетици от захарта в туршиите не се плашиме ;) - бориме я със 7 хапчета и 20 мл инсулинов дериват на ден, плюс люта ракия и шише оцет за отскок. :mrgreen: Ша чакам довечера съставките.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста време се забавих с рецептата, ама не остана за това. Ето, сега на прага на 4-те почивни дни ви давам чудесен вариант за тяхното оползотворяване.

 

И така, мили деца, предлагам ви рецептата:

Царската туршия на Баба Пепа

 

024867456.jpg?r=0

 

Необходими са ви 10 кг. зеленчук (Камби, карфиол, моркови и целина).

 

Няма значение какво е съотношението. Ние обичаме най-много морковите и карфиола и винаги те преобладават. Гледам да има и повече целина, че много вкусно с нея.

 

Зеленчуците се почистват, измиват нарязват/накъсват и се изсипват всички заедно в огромен съд. Леген или голяма тенджера.

 

Сега идва трудната част - марината:

 

В дълбок съд, за тези 10 кг. зеленчук са ви необходими следните неща*

* - всичко написано по-долу се измерва с буркан от лютеница (тези старите)

 

9 буркана вода

4 буркана оцет

4 буркана захар (при 15 кг. зеленчук се хващат точно 2 кг. захар!)

1 буркан сол

 

Добавят се на вкус дафинов лист, черен пипер на зърна и бахар.

 

Ако имате 15 кг. зеленчуци - увеличавате дозите на всичко.

 

Сипвате нещата необходими за марина в съд на котлона и го бъркате докато не се разтопи захарта. Не е нужно да го чакате да завира. Накрая слагате подправките, разбърквате и изливате върху зеленчука. После, ако можете - разбъркайте с нещо и оставете така за 24 часа да престои.

 

На следващия ден е добре да разбъркате зеленчука в марината поне веднъж, за да може всички зеленчуци да са се овкусили добре.

 

Вечерта се прибирате вкъщи, измивате си бурканите и ако няма как да ги стерилизирате след затварянето - ползвайте аспирин.

 

За голям буркан (тези за туршиите - мисля, че са от 3 литра) се слагат 5 аспирина.

В бурканите от 700 гр. (омния) се слагат по 2 аспирина.

А във всички разновидности на малки буркани се слага по 1 аспирин.

 

По съвет на бабата, аспирина (български) се слага след като се сложат зеленчуците и преди да се допълни буркана с марина. Така, като се сипва марината - той се разтваря.

 

В следващите 5-6 дни всеки ден поне по веднъж е добре да се разклащат бурканите.

 

Туршията, дори след първите 24 часа в марина се е овкусила достатъчно и може да се консумира с наслада.

 

Скоро ще правим пак от нея, но понеже татко е диабетик ще направим пробна доза с по-малко захар. Дано да се получи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарско за рецептата, майстор Динка, smile126 горе-долу и аз процедирам по същия начин със съставките, ма друго си е да го чуеш от човек, врял и кипял в кухнята. :mrgreen:

 

По отношение на консервирането - миналата година колега от форума се оплака, че заради топлото време туршията му омекнала и загубил кефа от хрупането. Класическите методи с аспирин са изпитани, даже много хора от моето и от селото на Ирина преди доста години откриха американския аспирин, забравих му сега името, купуват си по няколко шишенца и само от него си слагат по бурканите като дойде време за туршии и не спират да го хвалят.

 

Ако смятате обаче, че топлината може да ви развали зимнината, която не е в буркани и труда ви да отиде на вятъра - ползвайте фиксовете или консерванта на Д-р Йоткер за туршии, аз се спрях на Пикантния фикс миналата година - хем туршията стана леко и приятно лютичка, хем консерванта в пликчето предодврати всякакво омекване на зимнината. Тези фиксове по никакъв начин не променят вкуса на марината или на зеленчуците - изпитано, а и не позволяват на туршията да омеква, дори на по-висока от нормалната за нейното съхранение температура. Не е нужно да слагате и фикс и консервант, само едното е достатъчно, по ваш избор. Изкушенията пак са готови горе-долу след 24 часа за директна консумация, но е хубаво поне една седмица да се обърква туршията и чак тогава да се изпозатвори по буркани и качета. Мойто жИна всяка вечер на връщане от работа първо спираше пред легените със продукцията, правеше дегустация, даваше мнение :D и чак тогава отиваше да си събуе ботушите. Част от туршията ми дори не беше в буркани, а в захлупен бидон на приземния етаж, където градусите са колкото и на останалите два етажа в къщата - 4 месеца не мръдна, остана си хрупкава и вкусна до последно. Тъста като чу как я държа ми каза, че щяла да си загуби аромата, ама като му занесох и седнахме на негова ракия и моя туршия, три пъти става да си досипва. ;)

 

И ние сме фенове повече на морковите, карфиола, целината на листа и оная другата, бялата, дългата, аз правя три различни царски туршии - класическа, допълнително със зеле и червени обикновени чушки, за Ирина слагам отделно и с люти чушки, общо към 30 кг, а чесъна в нашата зимнина е поне килограм.

 

Поздрави.

 

P.S. Цецко, нищо лошо, брат, ма що пак ни пързаляш?!?! smile001 - viewtopic.php?p=234184#p234184

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, от 4-5 години яко съм си спарила главата и да ти кажа избягвам каквито и да било изкуствени подправки и консерванти. За това и гледам с не-добро око на тези прахчета.

 

Когато излезе хубавия магданоз в градината на мама - набирам един голям букет, измивам, почиствам, режа и пъхам в кутия във фризера. Същото правя с копъра и зеления чесън.

 

А когато подбалканската "черна капия" стане огнено червена - подбирам 15-20 бр. режа на ситно и слагам пак във фризера. Морковите - по същия начин. Така цяла зима супите и манджите се готвят с истински домашни зеленчуци и аромата им изобщо не може да се сравни с този на подправките, купени от магазина.

 

Даже, скоро, когато бланширах Кладницата, бульона, който остана го напълних във формички за лед. Той също спокойно може да се ползва като овкусител на всичко, за което се сетиш.

 

Иначе за аспирините... сега, като я правих туршията този българския ми свърши (не го бях предвидила добре) и в 3 от бурканите сложих от "американския". За сега, като гледам - няма никакви проблеми. 24 буркана от по 700 гр. мисля, че ще ни стигнат.

 

Държа ги в гаража, че там е най-хладно, а и влизаме всеки ден по 2 пъти като вадим и прибираме моторетките. Та и разклащането на съдържанието е редовно. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сач по тракийски... Или по-точно, по пловдивски... Или, слагате домати, зелен фасул, чушки, моркови, лук, грах, карфиол и каквито се сетите зеленчуци, малко кимион, черен пипер и сол. Щях да забравя - и достатъчно свинско месо. ;)

Всичко е нарязано по-наедро, в суров вид и го мятате във фурната за 2ч. на 200 градуса.

 

п.п. закъснях с рецептата, но първо трябваше да го изядем, а и повода беше специален. smile049

 

smile027post-4842-13845333044_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро, сачовете почти винаги се правят за специални случаи. Кой ще губи време 2 часа, за да готви? :))) Онзи ден наготвих спагети болонезе, но ги изядоха толкова бързо, че нямах време да снимам. Довечера моинките ще ручат баница с масло. Днес - ще гладуват. smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това със спец. повод, се обяснявам, защо не съм качил снимката веднага, а едва след полунощ.

 

Динке, просто така се случи, че в този момент, реших да му направя една презентация ;) , а повода да има сач, не беше свързан с честване на годишнина от слизането на партизаните от гората :D

Правим го и при специални случаи и при обикновени случаи, когато решим.

Иначе събота или неделя все ще се намери време да се извърти и по една такава гозба.

Отнема ти само 10 мин. да подготвиш матреала, след това е във фурната.

А, докато се пече, можеш да си свършиш някоя друга работа. :)

 

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малии,аз като тръгна за София,ако мина и през Жорката,не знам как ще карам.Добре че имам помощници като DSG и темпомат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро ли? А, за убиване е направо...! Само мъти главите на хората с вкусотии ! :D

 

пп. Довечера ще готвя неговия сач smile004 ..... след кратки, но важни съвети от него smile126

 

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малии,аз като тръгна за София,ако мина и през Жорката,не знам как ще карам.Добре че имам помощници като DSG и темпомат.

Адаш, ако минаваш през Пв. , само да не се обадиш! Мисли му! smile096

smile027

... Довечера ще готвя неговия сач smile004 ..... след кратки, но важни съвети от него

забравих - кимиона и черния пипер се слагат само на месото, отгоре се реди зеленчука. Не прекалявай с подправките!

 

Чакаме снимки! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, не стана сач, но.....

smile159

Първи опит-неуспешен :lol: Язък за барута :mrgreen:

Ми, то сач всеки не може да направи! Айде, следващия път ;)

 

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.