Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Ежедневни приказки !


Pepino

Recommended Posts

Преди 1 час, The Best Forman написа:

Демек - глобите и камерите нямат възпитателен и дисциплиниращ ефект .. има възпитание и дисциплина , която въобще липсва на пътя и въобще като цяло .

 

Да. И то е всеизвестен факт.
И за да не бъда голословен, да не реши някой, че просто хейтя, щото са ме снимали, те го на, който иска да чете обследване. И то направено в САЩ, където събираемостта и преследването е на значително по-високи и агресивни нива от нашите.

https://phys.org/news/2020-11-economist-publishes-traffic-camera-effectiveness.html

 

Няма друга страна в света, в която скоростта да се контролира само от автоматизирани средства. И причините за това са няколко:

1. Нямат непосредствен ефект върху пътното поведение. Писал съм го и преди. Тръгвам от София към Варна, карам с 600 кмч. по целият път. Какво като са ме снимали, при положение, че никой не ме е превантирал? Евентуално ако получа глоба някога си, колко точно ще ми държи "влажно"?

2. Нищо не може да замени адекватната полицейска беседа тип "конско" с един прегрешил водач. НИЩО. Това, че в МВР принципа е "дай да не си отваряме работа, че да не стане проблем" и "няма хора, няма корупция" е просто показателно за това, което обяснявах по-горе - Борене не неправилно диагностициран проблем.

 

Слагам една проста сметка:

Карам със 100-110 извънградско. Подминавам знак 60 без да го отразя. Снимат ме. Санкцията е 400 лв. Тоест еднократно нарушение - 400 лв.

Джемър + радар детектор + уейз - 1400 лв. Шанса да ме хванат става от 70% на 10%.

 

В заключение - Докато КАТ е една констатираща, а не превантираща структура, числата ще са тези, които публикувах по-горе. А за голямо съжаление, моето, вашето и на някой друг мнението е напълно ирелевантно за това, дали работят камерите или не. Единственото нещо, което има значение са числата. А числата никога не лъжат.

 

 

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, sauber написа:

...

Джемър + радар детектор + уейз - 1400 лв. Шанса да ме хванат става от 70% на 10%.

...

 

Ако те хванат с такова нещо в колата шансовете да се наиграеш за много повече от 1500лв + друго обвинения е доста сериозен!

Между другото - в Австрия (примерно) полицията разполага с детектори на радар детектори (дори не джамер!), които хващат и изключено устройство в багажника. А, ако те хванат с такова, закона предвижда конфискация на МПС-то. Те такива ми ти работи ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джемър - Нищо не заглушава, това е парктроник. Ползва се в цял свят и никой и никъде няма проблем с това. Недоказуемо е, че е джеминг устройство. Да не кажа, че е много по-легално за използване от радар детектора.

Радар детектор - В България си е напълно разрешен. Извън България и да не е, масово имат VG2 функция. В момента, в който усети, че го "стрелят" с проверяващо устройство и се гаси сам. Има и други варианти за детекция, които се покриват от една конвенция за "свободно приемане на некодирани честоти". Та и в държавите, в които са забранени, пак има вариант. В проекта на новият ЗДвП е предвидена забраната му и санкция от 50лв. за използване.

Уейз - Напълно легален :)

 

Не ти пиша неща, които съм открил сякъш топлата вода. Тия практики по света се използват 10 години от преди тук да сме чули за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, sauber написа:

Джемър - Нищо не заглушава, това е парктроник. Ползва се в цял свят и никой и никъде няма проблем с това. Недоказуемо е, че е джеминг устройство. Да не кажа, че е много по-легално за използване от радар детектора.

 

Изобщо не е така! Джемъра излъчва в честотен диапазон, който е резервиран за полицията и ти, като обикновен гражданин, нямаш право да предаваш там. Друг е въпроса кой и дали може да те хване е България, ама то и затова сме на това "дередже" :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, точно затова е jammer. Той излъчва обратно сигнал със същата честота на трептене, каквото излъчва и радара. Така радарът си мисли, че нищо не е хванато или не се усеща какво се случва и затова не показва скоростта. Ако полицаят не гледа в този момент в радата - няма проблем, всичко е точно. Обаче ако погледне и му се занимава да догони колата - може и да го открие къде точно е монтирано това устройство. Затова ги крият в брони, решетки, зад рег. номер, навсякъде. И даже вече са големи колкото копче на риза. :) Не съм сигурен, дали има поглъщащи сигналът jammer-и, които да не излъчват нищо, но това граничи със стелт технологията :) Jammer-ите, някои от тях, се хващат, когато радарът изпрати някакви кодове, които са закодирани в самите jammer-и и ако той върне някакъв по-различен сигнал спрямо запитващият код - радарът директно изпищява, че има jammer и готово. 

 

Какъв jammer, какви детектори, какви камери, когато голяма част от колите, които биха карали "на заварка" са с мръсни номера и не се чете нищо, дори и от 5 метра. :) Някои са изчистили само цифрите посредата, една черта 2см и готово. Досега не съм виждал някой да бъде глобен за мръсен номер. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно, но съм виждал полицай да кара водач да си чисти номерата. Не знам дали го е глобил или не. Ама, пак, една птичка пролет не прави :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе @shaft-оманче. То всичко може да се разглежда като оръжие за причиняване на телесна повреда или убийство. Включително и саксията, с която някой може да замери от терасата друг, минаващ под нея. Или лопатата, с която ринеш сняг през зимата. Та има сериозна разлика между оръжие и автомобил, разглеждан като оръжие.

 

Между другото, както споменах и по-горе, контрола на пътя е в ръцете на КАТ. И по-конкретно в униформените, които са на улицита. Ясно е, че сред тях повечето материал не става. Просто няма кадри. Ама защо няма? Попитайте един КАТ-аджия каква му е заплатата. Ако не ви се занимава, ще ви кажа - мизерно ниска на фона на това, което се очаква от него. И това важи не само за КАТ-аджията, а за всички полицаи, които работят в системата на МВР и са на улицата. Последно, когато извиках полиция за един проблем, дойдоха две униформени момчета, изключително възпитани, можещи и коректни - с личния автомобил на единия. Тъжна и жалка картинка. Проблема е комплексен, наясно съм. Но за да заработи всичко като хората:

1. трябва с лопата да изрине де що не става, да се стимулират настоящите и нови кадри финансово;

2. да се възпита шофьора вкъщи и на курсовете за книжка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, sauber написа:

Джемър + радар детектор + уейз - 1400 лв. Шанса да ме хванат става от 70% на 10%.

 

Аз ползвам само последното и шанса да ме гепят пак е смешно нисък. Е, ако слушам какво ми говори, а не блея някъде, че имах точно такъв случай. Ама честитка още нямам, кой знае на какво превишение е била настроена камерата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, PRR написа:

Изобщо не е така! Джемъра излъчва в честотен диапазон, който е резервиран за полицията и ти, като обикновен гражданин, нямаш право да предаваш там. Друг е въпроса кой и дали може да те хване е България, ама то и затова сме на това "дередже" :(

 

Няма резервирани честоти за полицията в радарни и лазерни диапазони. Има само за военните и само в радарните диапазони. За лазерна технология няма и как да има. Джемърите вървят с бесни сили навсякъде по света. В UK се продават като OEM на парктроници на Мерцедес. Външният вид е тотално същият, а дължината на вълната, на която работят е много подобна.

 

преди 25 минути, Izolini написа:

 

Аз ползвам само последното и шанса да ме гепят пак е смешно нисък. Е, ако слушам какво ми говори, а не блея някъде, че имах точно такъв случай. Ама честитка още нямам, кой знае на какво превишение е била настроена камерата.

 

Аз waze ползвам няма и от месец. Знам за него и някакви хора са ме агитирали от 5г. Аре питай ме защо до сега не го ползвах? Щото съм тъп. Приложението е ТОП. Но все пак не забравяй, че до голяма степен разчиташ на това, преди теб да е минал wazer и да си е направил труда да маркира. Аз гледам да съм добър потребител. Където съм видял маркирам, където минавам, ако вече ги няма отмаркирам.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, sauber написа:

Аз waze ползвам няма и от месец. Знам за него и някакви хора са ме агитирали от 5г. Аре питай ме защо до сега не го ползвах? Щото съм тъп. Приложението е ТОП. Но все пак не забравяй, че до голяма степен разчиташ на това, преди теб да е минал wazer и да си е направил труда да маркира. Аз гледам да съм добър потребител. Където съм видял маркирам, където минавам, ако вече ги няма отмаркирам.

 

На всяко пускане показва потребителите наоколо. Обикновено са около 1000. 5% да са съвестни  и всичко ще е наред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, shaft написа:

 Досега не съм виждал някой да бъде глобен за мръсен номер. 

 

Мен са ме глобявали. И то не с фишче, ами ми написаха акт и ми предложиха избор - да спрат автомобила от движение или пред тях да си изчистя регистрационните табели.

 

Та, въпросът /това се отнася и за всички останали по темата/ е, на кой и какъв пътен полицай ще попаднеш ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Боре написа:

 

...

 

Та, въпросът /това се отнася и за всички останали по темата/ е, на кой и какъв пътен полицай ще попаднеш ;)

Е да, всяко стадо си има мърша. В техния случай - има и свестни екземпляри

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се питам как въобще "попадате" на полицай, какъвто и да било?! За последните около четири години съм спиран един единствен път и то защото изпреварих на забранено и им се нанизах. Въртя към 35-40К на година в България. В празници и делнични дни. Рано сутрин, късно, през деня. Абе във всякакви условия. И полиция не ме спира. И това е четири, да не кажа и повече години. Ако не бройм това с изпреварването. Нещо им вдъхвам доверие ли, не знам...

 

п.с. - Сега се замислих, че за последните може би 7 години съм спиран точно 3 пъти. И трите пъти в ситуации.

1. Това, което описах горе.

2. Посред нощите в едно село (вероятно съм бил единствената кола в рамките на няколко часа).

3. На една проверка по холандския метод, защото се връщах от снимки при застраховател с номер не на бронята, а на предното табло.

 

Та вас как ви спират? С причина винаги или?

Редактирано от sauber
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Боре написа:

 

Мен са ме глобявали. И то не с фишче, ами ми написаха акт и ми предложиха избор - да спрат автомобила от движение или пред тях да си изчистя регистрационните табели....

По закон номера не е ли техен .. като искат да им е чист , дай им една кърпичка и да си го бършат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година ми честитиха едно изпреварване на забранен участък то Шумен, защото говедото пред мен караше буквално с 30 при ограничение 60... Явно му бяха светнали и тоя беше напълнил гащите :( Иначе ми се случва веднъж-дваж годишно да ме спрат с колата, но най-често съм с детето на задната седалка и ми правят само проверка на документите, а в някои случаи дори това си спестяват. То повечето пъти съм с мотора в града, а освен Сигма, май други не си правят да спират двуколесни. Абе накратко - рядко ме спират :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 15.01.2021 г. at 17:48, PRR написа:

Миналата година ми честитиха едно изпреварване на забранен участък то Шумен, защото говедото пред мен караше буквално с 30 при ограничение 60... Явно му бяха светнали и тоя беше напълнил гащите :( Иначе ми се случва веднъж-дваж годишно да ме спрат с колата, но най-често съм с детето на задната седалка и ми правят само проверка на документите, а в някои случаи дори това си спестяват. То повечето пъти съм с мотора в града, а освен Сигма, май други не си правят да спират двуколесни. Абе накратко - рядко ме спират :rolleyes:

 

Е аз на качването към В.Търново, преди Шереметя. Изрязах се, спряха ме. Катаджията ми вика "Знаете ли за какво Ви спирам". И аз му отговорих лаконично "Не съм малко дете, претенции нямам, пишете". Драсна ми един фиш за 30 лв. и си тръгнах. Четири минути всичко :) На Шела във В. Търново даже го наредих директно от банкирането. Кво да се правя на ощипана госпожица...

Иначе с мотора не се "зачита". Мотористите ги спират десетки пъти повече от автомобилите, ама там шанса нещо да не е ок с документите по мотора е огромен. Първо, че са по-лесни за крадене и второ, че са сезонни животни. Кой платил ГО, кой не платил...Длъжи са да проверят.

То аз сега като се замисля, не давам и поводи да ме спират. Защото изключае превишенията на скоростта, бая примерен съм. Не се предрежам, по тел не говоря (аз мразя по принцип, камо ли докато карам, още повече да си го туря на ухото), не правя глупости и пакости. А и дори когато карам бързо, никога не си позволявам да изпреваря от дясно, в аварийната или да стискам някой, че ми пречи видиш ли...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой качи линка в БМВ форума. Нормално за локдауна пролетта.

https://www.dnevnik.bg/skorost/2021/01/18/4164613_zaginali_v_katastrofi_sa_nai-malko_ot_1961_g_nasam/?fbclid=IwAR1bdXzJKmiuQ3fCpo-zZj9pCv6A4bjuqRa8ikFxijHtJtdhy0yoQMLDPCE

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, sauber написа:

Иначе с мотора не се "зачита". Мотористите ги спират десетки пъти повече от автомобилите, ама там шанса нещо да не е ок с документите по мотора е огромен. Първо, че са по-лесни за крадене и второ, че са сезонни животни. Кой платил ГО, кой не платил...Длъжи са да проверят.

 

Ту партс, както казва един "виден" българин :) Мен рядко ме спират с моторите. Може би отношение има и носенето на полицейска жилетка. Дори ми се е случвало да се прибирам в тъмните часове и да ме спрат на което аз попитах, доста учуден "Откога спирате мотористи" на което получих отговор "Ами то и ние се учудихме, че спря!" :D 

 

@ID A, ваденето на статистиката от 2020 е пародия, защото имаше месец в който движението беше практически забранено, а в останалото време доста ограничено. Може би юли и август са единствените месеци в които донякъде имаше движение. Ама Ганя гледа не да свърши работа, а да смете нещо под килимчето и да размаха байряка колко много е работил ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 15.01.2021 г. at 12:53, sauber написа:

Аз waze ползвам няма и от месец. Знам за него и някакви хора са ме агитирали от 5г. Аре питай ме защо до сега не го ползвах? Щото съм тъп. Приложението е ТОП. Но все пак не забравяй, че до голяма степен разчиташ на това, преди теб да е минал wazer и да си е направил труда да маркира. Аз гледам да съм добър потребител. Където съм видял маркирам, където минавам, ако вече ги няма отмаркирам.

Голяма радост е да се кара с Waze на големия дисплей в колата.. Княжево - Окръжна болница Плевен за няма и два часа. Даже на връщане ми звънна @JORDITO че съм го отвял около Правец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, то с годините и тоя дисплей ще ти стане малък ? Аз, засега, се оправям и само с екрана на телефона. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Izolini какво отвял. Влезе в тунела със 120 ?

С тоя лед по виадуктите да ме биеш няма да рискувам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.